Marzysz o ogrodzie pełnym pięknych kwiatów rosnących przez cały sezon? Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące to przede wszystkim byliny. Które rośliny warto posadzić w swoim ogródku oprócz nich? Popularne są chociażby trzykrotki i kocimiętki. Poznaj inne ciekawe kwiaty wieloletnie, które wzbogacą i upiększą twój ogród. Czytaj o nich już teraz!

Spis treści pokaż

Zapamiętaj!

  • Długo kwitnące byliny miewają kwiaty nawet od wiosny do jesieni 🌺
  • Długiemu kwitnieniu sprzyja pielęgnacja i stanowisko dostosowane do gatunku ☀️
  • Roślinami wieloletnimi warto obsadzić rabatę w sposób przemyślany, aby pokaz kwiatów trwał jak nadłużej 🌺
  • Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące to m.in. kocimiętka Faassena, krwawnik, bodziszek czerwony, trzykrotka Andersona, goździk kropkowany, liatra kłosowa i zawciąg nadmorski 🌼

Byliny wieloletnie długo kwitnące

Najwytrwalej i najdłużej kwitną w ogrodzie rośliny sezonowe (znane jako rabatówki). Należą do nich m.in. begonie, pelargonie, petunie czy aksamitki. Są to z reguły gatunki jednoroczne bądź wieloletnie, lecz niezimujące w gruncie. To oczywiście oznacza, że trzeba je sadzić na nowo, raz w roku. Na szczęście istnieje także wiele bylin wydających kwiaty bez przerwy nawet przez kilka miesięcy. 

Jakich bylin wieloletnich długo kwitnących szukać?

Na co zwrócić uwagę, szukając idealnych sadzonek? Upewnij się, czego takie kwiaty wieloletnie długo kwitnące potrzebują do prawidłowego rozwoju i wzrostu

  1. Jeżeli na twojej ziemi przez większość roku panuje cień, odpuść sobie gatunki lubiące słoneczne miejsca. Takie rośliny nie przetrwają wobec braku promieni słonecznych. Zamiast nich kup kwiaty cienioznośne
  2. Dobierając długo kwitnące krzewy, weź pod uwagę też ich wielkość, aby stworzyć naprawdę atrakcyjną rabatę. Musisz wiedzieć, jakich sadzonek szukasz. Mogą to być zarówno rośliny o niewielkich rozmiarach, jak i okazałe kępy.
Długo kwitnące byliny najczęściej lubią słońce i żyzne, przepuszczalne podłoże. Znajdą się też wśród nich rośliny odporne na suszę.

Jakie są najczęściej polecane kwiaty do ogrodu wieloletnie długo kwitnące? Przedstawiamy je już teraz.

Najpiękniejsze byliny wieloletnie – kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii)

Kocimiętka Faassena ma popielate liście i lawendowe, imponujące kwiaty. Kępy tej rośliny mogą osiągać nawet pół metra wysokości. Wspaniale wypełniają więc pustą przestrzeń w ogrodzie.

Ta bylina kwitnie od maja do końca września. Aby była piękna, zdrowa i okazała, musisz jej zapewnić jedynie trochę słońca. Kocimiętka bardzo dobrze znosi niedobory wody i nie potrzebuje do życia żyznej gleby, więc trudno mówić o wielkich wymaganiach.

Zobacz także  Stokrotka pospolita i jej uprawa – dlaczego warto mieć ja w ogrodzie?

Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Ta roślina może mieć kępy o różnych barwach. Osiągają one nawet 80 cm wysokości. Najpopularniejsze odmiany to:

  • czerwona;
  • różowa;
  • pomarańczowa;
  • kremowa. 

Krwawnik pospolity kwitnie raz w roku (od czerwca do października). Do wzrostu potrzebuje trochę słońca i wody. W przeciwieństwie do innych roślin, kwiat ten nie ma żadnych wymagań co do podłoża.

Rośliny długo kwitnące: przykładowa kompozycja
- tojeść kropkowana
- krwawnik „Red Velvet”
- krwawnik „Moonshine”

Byliny wieloletnie niskie długo kwitnące – bodziszek czerwony (Geranium sanguineum)

Te kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące także nie wymagają szczególnie przygotowanej gleby. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują jedynie nieco słońca i wody. Prawidłowo pielęgnowany bodziszek kwitnie od maja do września. Cieszy oko dzięki karminowoczerwonym i białym kwiatom, które osiągają nawet od 30 do 40 cm wysokości.

Kwiaty na rabatę wieloletnie – trytoma groniasta (Kniphofia uvaria)

Trytoma groniasta tworzy bujne kępy trawiastych liści z kłosowatymi kwiatostanami w pomarańczowo-żółtym kolorze. Kwitnie od czerwca do września, osiągając maksymalnie metr wysokości. Co zrobić, aby rósł prawidłowo? Potrzebuje żyznej gleby, słonecznego stanowiska i wody. Warto wspomnieć, że nie trzeba go okrywać na zimę.

Kwiaty wieloletnie długo kwitnące – tojeść kropkowana (Lysimachia punctata)

Tojeść kropkowana ta tworzy bardzo gęste kępy żółtych, długich kwiatostanów. Możesz je zobaczyć od czerwca do września. W najlepszym okresie rośliny osiągają wysokość nawet na poziomie 80 cm. Muszą mieć jednak odpowiednie warunki do tego, aby rosnąć i rozwijać się prawidłowo. Potrzebują słonecznego miejsca i wilgoci. Jednocześnie jednak nie musisz dbać o jakość gleby, ponieważ tojeść nie ma w tym aspekcie specjalnych wymagań. 

Rośliny długo kwitnące: przykładowa kompozycja
- tojeść kropkowana
- kocimiętka „Walker's Low”
- bodziszek wspaniały

Lysimachia punctata 'Alexander’, ma nietypowe liście o białych obrzeżach. Obecnie jest to najpopularniejsza odmiana rośliny Lysimachia punctata.

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące – trzykrotka Andersona (Tradescantia andersoniana)

Kolejny kwiat do ogrodu długo kwitnący to trzykrotka Andersona. Sadzonka ta tworzy bardzo ciekawe kępy trawiastych liści i może osiągać nawet 60 cm wysokości. Lubisz niebieskie, białe lub różowe kwiaty? To może być kwiat dla ciebie. Trzykrotka Andersona kwitnie od maja do września, a jej barwy działają kojąco i uspokajająco.

Kwiat zamyka się w pochmurne, deszczowe dni i otwiera się jedynie na słońcu. Nasz klimat pozwala jednak cieszyć się nim przez wiele dni w roku. Zapewnij trzykrotce żyzną i nieco wilgotną glebę, a pięknie wypełni przestrzeń w ogrodzie.

Kwiaty do ogrodu wieloletnie długo kwitnące – goździk kropkowany (Dianthus deltoides)

Ta roślina tworzy zwarte darnie drobnych liści i ma eleganckie karminowoczerwone kwiaty. Goźdzki kropkowane kwitną od czerwca aż do końca października. Mogą osiągać nawet do 15 centymetrów wysokości.

Aby te kwiaty do ogrodu długo kwitnące rosły właściwie, musisz jedynie posadzić je w słonecznym stanowisku. Potrzebują oczywiście też nieco wody i odpowiednio dużo miejsca. Zwykle sadzi się 9 sztuk na 1 m². Dianthus deltoides ’Albiflorus’ to ciekawa odmiana, która wyróżnia się białymi kwiatami.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące – wiesiołek missouryjski (Oenothera missouriensis)

Wiesiołek to bardzo popularna roślina, która nie kosztuje zbyt wiele, ale pięknie ozdabia ogród, nadając mu wiosennego charakteru. Jej pędy wyglądają tak, jakby się pokładały. Nie jest wysoka (maksymalnie ma 30 cm), ale warto posadzić tę roślinę, chociażby ze względu na piękną, żółtą barwę jej kwiatostanów. Mają 12 cm średnicy i pojawiają się przez całe lato, od czerwca do września.

Zobacz także  Rdest (Polygonum) – ozdoba czy koszmar ogrodnika? Zależy od gatunku!

Dobrze uprawiane kwiaty wiesiołka otwierają się zawsze wieczorem. Jak zatem odpowiednio o nie zadbać? Aby nie zwiędły i nie uschły, potrzebują:

Co warto wiedzieć o słonecznikach?

Słoneczniki rosną od czerwca do października. Tworzą okazałe kępy pokryte żółtymi, dużymi kwiatami o średnicy około 6-8 cm. Jeśli od dawna nie próbowałeś ziaren słonecznika, będziesz miał okazję to zrobić we własnym ogrodzie. 

Kwiaty, o których mowa, sadzi się najczęściej pod płotem, ale w pełnym słońcu, aby mogły prawidłowo rozkwitnąć. Warto wspomnieć, że słoneczniki, które nie mogą odwrócić się w kierunku słońca, szukają kontaktu z inną rośliną z tego samego gatunku. Warto więc posadzić więcej niż jedną roślinę. 

Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – zawciąg nadmorski (Armeria maritima)

Armeria to zimozielona roślina o niewielkich rozmiarach, której wysokość nie przekracza zazwyczaj 10 cm. Tworzy kępy wąskich liści, nad którymi od początku maja do końca października kwitną kuliste, dość nietypowe kwiatostany. Ich średnica wynosi około 1,5 cm, natomiast pędy, z których wyrastają, mają mniej więcej 20 cm.

Te kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące wyrastają nawet na ubogiej glebie. Muszą mieć jednak zapewnione słońce, aby cieszyły oko swoimi różowymi kwiatostanami.

Byliny wieloletnie długo kwitnące – kołotocznik wierzbolistny (Buphthalmum salicifolium)

Kołotocznik to roślina, która tworzy rozgałęzione pędy, dorastające nawet do 50 cm. Jej kwiatostany są żółte i kwitną od czerwca do końca września. Co ważne dla osób zabieganych, które jednak chcą pielęgnować rośliny, kołotocznik nie jest wymagający. Właśnie dlatego możesz ją zobaczyć w wielu polskich ogrodach. Najczęściej sadzi się 7 ​roślin na 1 m². 

Kwiaty wieloletnie długo kwitnące – głowienka Webba (Prunella webbiana)

Ostatnią rośliną w naszym zestawieniu jest głowienka. Takie kwiaty do ogrodu długo kwitnące mogą osiągać nawet 20 cm wysokości.

Głowienka Webba pokłada się na ziemi, ale daje to bardzo ciekawy efekt. Wrażenie powinny robić także jej karminoworóżowe kwiaty, które kwitną od czerwca do października. Aby głowienka rosła prawidłowo, musisz zapewnić jej półcień i niezbyt żyzną glebę. W przeciwnym razie nie będzie wyglądała okazale i zdrowo.

Kwiaty wieloletnie długo kwitnące:
- kocimiętka Faassena
- zawciąg nadmorski
- bodziszek czerwony
- trytoma groniasta
- tojeść kropkowana
- nachyłek wielkokwiatowy
- goździk kropkowany
- wiesiołek missouryjski
- liatra kłosowa

Pozostałe kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące

Szukasz jeszcze innych kwiatów, które pozostaną z tobą na wiele miesięcy? Pozostałe rośliny, jakie możesz kupić, to także:

Zobacz także  Kokoryczka wielokwiatowa – uprawa i zastosowanie w ogrodzie

Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące nie mają zwykle dużych wymagań, a jednocześnie pozwalają cieszyć się długo pięknym widokiem. Posadź je w słonecznym miejscu, podlej wodą i ciesz się pięknymi, urokliwymi kwiatami. Takie rośliny nie wymagają corocznego sadzenia, dlatego będą świetnym rozwiązaniem, którym brakuje czasu lub energii na częstą pracę w ogrodzie. Najpiękniejsze byliny wieloletnie długo kwitnące znajdziesz bez większego trudu. Bez wątpienia warto je zasadzić i patrzeć na nie przez długie miesiące!

Ogrodnik Paweł radzi 💬

Jeśli zdecydujesz się posadzić wiele gatunków na jednej rabacie, pamiętaj o kilku zasadach pielęgnacji. Większość kwiatów preferuje żyzną, dobrze zdrenowaną glebę. W miarę możliwości wykonaj test gleby, aby określić pH i poziom składników odżywczych, a następnie wprowadź odpowiednie poprawki.

Stosuj nawozy, aby dostarczyć roślinom niezbędne składniki odżywcze. Zazwyczaj zrównoważony nawóz wieloskładnikowy jest odpowiedni dla większości kwiatów. Możesz go podawać przy każdym podlewaniu lub rzadziej, zależnie od produktu i wyliczonej dawki. Jeśli rośliny mają odmienne potrzeby co do nawadniania, zadowalaj raczej te, które wolą suchsze podłoże. Przelanie jest na ogół groźniejsze niż przesuszenie.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie kwiaty kwitną od wiosny do jesieni?

Pięciornik krzewiasty to jedna z niewielu roślin, o których można tak powiedzieć – kwitnie nieprzerwanie od maja do października. Lilak drobnolistny przystraja się na przełomie maja i czerwca, a potem często powtarza kwitnienie późnym latem i jesienią. W uprawie doniczkowej niesamowicie długo potrafią kwitnąć gerbery – od kwietnia do października.

Jakie kwiaty do ogrodu, żeby kwitły całe lato?

Tutaj wybór jest ogromny – większość kwiatów długo kwitnących to właśnie te, które zachwycają kolorami przez całe lato. To na przykład powojnik wielkokwiatowy, wiciokrzew i hortensja ogrodowa. Z roślin wieloletnich polecamy lawendę, jeżówkę i floks wiechowaty.

Jakie kwiaty do ogrodu na cały rok?

Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie przez cały rok były kwiaty, możesz obsadzić jedną rabatę roślinami kwitnącymi o różnych porach roku. Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące latem, takie jak jeżówka, floks i róża, połącz z kwiatami jesiennymi i zimowymi. To na przykład wrzos, ciemiernik i oczar. Do zestawienia dołącz kwiaty wczesnowiosenne i wiosenne, np. wrzosiec, kalinę, hiacynt i forsycję.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023