sarniak

Sarniak – grzyby z rodziny kolcownicowatych

Sarniaki to popularny rodzaj grzybów, które z powodzeniem można zbierać w polskich lasach. Poznaj ich cechy charakterystyczne oraz poszczególne gatunki występujące w naszym kraju.

gdzie są grzyby

Gdzie są grzyby – przewodnik dla początkujących grzybiarzy

Pomagamy początkującym grzybiarzom poznać najlepsze miejsca na zbiory grzybów oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by grzybobranie było owocne. Poznasz tu zasady, które pomogą Ci w efektywnym zbieraniu grzybów w lesie!

grzyby jadalne

Grzyby jadalne – kompletny przewodnik dla grzybiarzy

Grzyby jadalne to takie gatunki, które można bezpiecznie jeść po odpowiednim przygotowaniu. W Polsce mamy bogactwo gatunków grzybów, z których wiele nadaje się do konsumpcji. W tym tekście dowiesz się wszystkiego na temat grzybów jadalnych – jakie to gatunki, gdzie rosną, jak wyglądają i jakie mają zastosowanie w kuchni. Poznasz listę najpopularniejszych grzybów jadalnych w Polsce.

grzyby pod ochroną

Grzyby pod ochroną w Polsce – lista gatunków chronionych

W Polsce ochroną gatunkową objęte są niektóre gatunki grzybów. Łącznie jest to aż 47 taksonów wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2014 roku. Grzyby te podlegają bądź ochronie ścisłej, bądź częściowej. W artykule przedstawiam pełną listę chronionych gatunków.

rodzaje grzybów

Rodzaje Grzybów – poznaj różne rodzaje i klasyfikacje grzybów

Jeśli interesują Cię różnorodne rodzaje grzybów, ten artykuł jest dla Ciebie. Odkryj fascynujący świat grzybów, ich klasyfikacje, właściwości i znaczenie w Polsce. Czytaj dalej i zanurz się w wiedzy na temat różnych rodzajów grzybów.

borowiki

Borowiki – encyklopedia o jednych z najbardziej pożądanych grzybów

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego borowiki cieszą się tak dużą popularnością? Borowiki to nie tylko smaczne grzyby jadalne, ale również fascynujące z naukowego punktu widzenia. W tym tekście wyczerpująco przybliżę Wam rodzaj borowików, ich charakterystykę, różnorodność gatunków i znaczenie w przyrodzie. Zapraszam do lektury!

grzyby trujące

Grzyby trujące – co musisz wiedzieć o zatruciach i ich zapobieganiu

Grzyby trujące stanowią zagrożenie dla amatorów grzybobrania, jak i dla osób, które uważają je za część swojej diety. W poniższym tekście znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym, jakie grzyby są trujące, jakie objawy wywołują i jak się przed nimi chronić.

Russula emetica

Gołąbek wymiotny (Russula emetica)

Gołąbek wymiotny, znany również jako surojadka trująca, to dość pospolity w Polsce gatunek grzybów z rodziny gołąbkowatych. Ze względu na swoje właściwości jest gatunkiem trującym, który może powodować mdłości i wymioty.

kołpaczek motylkowaty

Kołpaczek motylkowaty – jadalny grzyb z rodziny kołpaczkowatych

Kołpaczek motylkowaty (łac. Panaeolus papilionaceus) to gatunek grzyba z rzędu pieczarkowców. Został po raz pierwszy zdiagnozowany w 1781 roku przez francuskiego botanika Jeana Baptiste'a Bulliarda. Jest grzybem pospolitym, występującym na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W Polsce uważany jest jednak za gatunek rzadki i potencjalnie zagrożony.

fistulina hepatica

Fistulina hepatica, czyli ozorek dębowy – wyjątkowy cud natury o smaku wątroby

Ozorek dębowy (Fistulina hepatica) to niesamowity grzyb o wyjątkowym wyglądzie i właściwościach. Wygląda jak kawałek wątroby zwierzęcej - stąd jego nazwa "hepatica" oznaczająca wątrobowy. Jest to doskonały składnik potraw, choć nie wszyscy odważą się go jeść ze względu na dziwny wygląd. Ten niezwykły organizm rozwija się wewnątrz pni dębowych, powoli je rozkładając.

kielichowiec pomarańczowy

Kielichowiec pomarańczowy – grzyb o wyjątkowych właściwościach

Kielichowiec pomarańczowy (Omphalotus olearius) to gatunek grzyba rzadko spotykany w Polsce. Wyróżnia się swoim lejkowatym kształtem oraz intensywnym świeceniem w ciemności. Ciekawostką jest zielone światło, jakie wydziela. Jest to grzyb ciepłolubny, występujący na południu Europy.

gąska pomarańczowa

Gąska pomarańczowa (Tricholoma aurantium)

Gąska pomarańczowa to gatunek grzybów z rodziny gąskowatych, występujący w lasach iglastych pod świerkami. Ze względu na swój charakterystyczny pomarańczowo-czerwony kapelusz, należy do łatwo rozpoznawalnych grzybów.

koźlarz czarny

Koźlarz czarny – poznaj właściwości i opis grzyba

Koźlarz czarny to gatunek grzyba jadalnego z rodziny borowikowatych, występujący w lasach liściastych w symbiozie z brzozą. W Polsce jest bardzo rzadki i objęty ochroną. Poznaj cechy, wygląd, właściwości i zastosowanie w kuchni koźlarza czarnego.

odnożyca mączysta

Odnożyca mączysta – jadalny grzyb o leczniczych właściwościach

Odnożyca mączysta (Ramalina farinacea) to gatunek grzybów zaliczany do porostów, czyli organizmów zbudowanych ze splecionych grzybni i glonów. Należy do rodziny odnożycowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniona na całym świecie, również w Polsce występuje na terenie całego kraju, choć nie jest pospolita. Rośnie najczęściej na drzewach liściastych w parkach lub lasach.

odnożyca jesionowa

Odnożyca jesionowa – gatunek grzyba objęty ochroną w Polsce

Odnożyca jesionowa to gatunek grzybów z rodziny odnożycowatych. Występuje w Polsce, jednak ze względu na coraz mniejszą liczebność populacji został objęty ścisłą ochroną gatunkową i umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski z kategorią EN (gatunek wymierający).

Inonotus obliquus

Inonotus obliquus – błyskoporek podkorowy

Błyskoporek podkorowy (Inonotus obliquus), znany również jako huba ukośna lub czarna huba, to gatunek grzyba należący do rodziny szczeciniakowatych. Rośnie głównie na pniach drzew liściastych takich jak brzoza, topola czy olcha. Występuje w lasach w całej Europie oraz Ameryce Północnej.

korzeniowiec wieloletni

Korzeniowiec wieloletni – charakterystyka grzyba

Korzeniowiec wieloletni (Heterobasidion annosum) to gatunek grzybów z rodziny jodłownicowatych, który jest groźnym pasożytem drzew iglastych. Wywołuje u nich tzw. zgniliznę pstrą, prowadzącą do obumarcia zaatakowanych drzew.

jak odróżnić szatana od prawdziwka

Jak odróżnić szatana od prawdziwka? Wyjaśniamy!

Wielu z nas jesień kojarzy się z rodzinnymi wyprawami do lasu. Aby nie zakończyły się one tragicznie, należy nauczyć się rozpoznawania podobnych do siebie grzybów, jak na przykład szatan i borowik. Jak odróżnić szatana od prawdziwka?

gdzie na grzyby mazowieckie

Gdzie na grzyby? Mazowieckie i okolice Warszawy

Jeśli lubisz zbierać grzyby, na pewno cieszy cię nadejście jesieni. To czas, gdy w lasach pojawiają się prawdziwe okazy, a miłośnicy grzybobrania spędzają weekendy na wędrówkach po zagajnikach. Gdzie na grzyby? Mazowieckie lasy czekają na grzybiarzy!

grzyb siniak

Grzyb siniak, czyli borowik ponury. To jadalny czy trujący grzyb?

Potoczną nazwą borowika ponurego jest grzyb siniak. Grzybiarze mogą na niego trafić w lasach iglastych i liściastych w okolicach jodeł i dębów. Choć nie jest zbyt często spotykany w Polsce, pojawia się pytanie, czy należy do grzybów jadalnych, czy trujących?