Niejadalne grzyby z gąbką
Nie wszystkie grzyby z gąbką są smaczne i bezpieczne. Niektóre z nich zalicza się do grzybów niejadalnych ze względu na wyjątkowo nieprzyjemny smak lub zapach. Inne z kolei zawierają substancje toksyczne i mogą powodować objawy zatrucia pokarmowego. Oto najczęściej spotykane niejadalne i trujące grzyby z gąbką.
Borowik szatański
Borowik szatański, zwany też szatanem lub diablikiem, to jeden z najbardziej trujących grzybów występujących w Polsce. Łudząco przypomina smacznego borowika szlachetnego. Rośnie w lasach liściastych, zwłaszcza pod dębami i bukami. Zawiera silne toksyny oraz trudno strawne żywice. Objawy zatrucia pojawiają się szybko po zjedzeniu i obejmują nudności, wymioty, bóle brzucha oraz biegunkę.
Borowik ponury
Choć niektórzy uważają, że borowik ponury po ugotowaniu nadaje się do spożycia, lepiej go omijać. W surowej postaci zawiera substancje toksyczne, które mogą wywołać objawy żołądkowo-jelitowe. Rośnie pod jodłami, bukami oraz w parkach pod lipami.
Borowik grubotrzonowy (gorzkoborowik żółtopory)
Bardzo często mylony z jadalnym borowikiem ceglastoporym. Rośnie w górach i na Pomorzu. Ma początkowo przyjemny smak, który szybko zmienia się w gorzki. Po 20 minutach od zjedzenia pojawiają się nudności, wymioty i biegunka.
Borowik korzeniasty
Do niejadalnych grzybów z gąbką zalicza się też borowika korzeniastego o bardzo gorzkim smaku i nieprzyjemnym zapachu. Rośnie pod dębami, lipami, bukami i leszczyną na glebach wapiennych. Jest objęty ochroną gatunkową.
Podsumowanie
Grzyby z gąbką nie zawsze są bezpiecznym wyborem. Niektóre gatunki mogą powodować zatrucie pokarmowe lub są po prostu obrzydliwe w smaku. Przed zbiorem dokładnie poznaj wygląd potencjalnie niebezpiecznych grzybów, aby uniknąć pomyłki. Stosuj zasadę wybierania tylko dobrze znanych gatunków. W razie wątpliwości lepiej grzyba nie zbierać.
Zobacz także:- Borowik szatański – grzyb niejadalny, który łatwo pomylić z borowikiem
- Jak odróżnić szatana od prawdziwka? Wyjaśniamy!
- Borowik ponury (Boletus luridus) – jadalny grzyb o niezwykłych właściwościach
- Grzyb siniak, czyli borowik ponury. To jadalny czy trujący grzyb?
- Borowik korzeniasty – gatunek grzyba objęty ścisłą ochroną w Polsce
- Borowik ceglastopory – opis grzyba i jego właściwości
- Borowik purpurowy: krwistoborowik pełen tajemnic i barw
- Borowik gładkotrzonowy – gatunek grzyba o czerwonawym kapeluszu
- Gołąbek wymiotny (Russula emetica)
- Borowik omglony – cechy i właściwości gatunku
- Borowik usiatkowany (Boletus reticulatus) – opis gatunku grzyba
- Wieruszka zatokowata – zatrujesz się tym grzybem z lasu
Dodaj komentarz