Niejadalne grzyby z gąbką

Nie wszystkie grzyby z gąbką są smaczne i bezpieczne. Niektóre z nich zalicza się do grzybów niejadalnych ze względu na wyjątkowo nieprzyjemny smak lub zapach. Inne z kolei zawierają substancje toksyczne i mogą powodować objawy zatrucia pokarmowego. Oto najczęściej spotykane niejadalne i trujące grzyby z gąbką.

Borowik szatański

Borowik szatański, zwany też szatanem lub diablikiem, to jeden z najbardziej trujących grzybów występujących w Polsce. Łudząco przypomina smacznego borowika szlachetnego. Rośnie w lasach liściastych, zwłaszcza pod dębami i bukami. Zawiera silne toksyny oraz trudno strawne żywice. Objawy zatrucia pojawiają się szybko po zjedzeniu i obejmują nudności, wymioty, bóle brzucha oraz biegunkę.

Borowik ponury

Choć niektórzy uważają, że borowik ponury po ugotowaniu nadaje się do spożycia, lepiej go omijać. W surowej postaci zawiera substancje toksyczne, które mogą wywołać objawy żołądkowo-jelitowe. Rośnie pod jodłami, bukami oraz w parkach pod lipami.

Borowik grubotrzonowy (gorzkoborowik żółtopory)

Bardzo często mylony z jadalnym borowikiem ceglastoporym. Rośnie w górach i na Pomorzu. Ma początkowo przyjemny smak, który szybko zmienia się w gorzki. Po 20 minutach od zjedzenia pojawiają się nudności, wymioty i biegunka.

Borowik korzeniasty

Do niejadalnych grzybów z gąbką zalicza się też borowika korzeniastego o bardzo gorzkim smaku i nieprzyjemnym zapachu. Rośnie pod dębami, lipami, bukami i leszczyną na glebach wapiennych. Jest objęty ochroną gatunkową.

Podsumowanie

Grzyby z gąbką nie zawsze są bezpiecznym wyborem. Niektóre gatunki mogą powodować zatrucie pokarmowe lub są po prostu obrzydliwe w smaku. Przed zbiorem dokładnie poznaj wygląd potencjalnie niebezpiecznych grzybów, aby uniknąć pomyłki. Stosuj zasadę wybierania tylko dobrze znanych gatunków. W razie wątpliwości lepiej grzyba nie zbierać.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2023