Dalia olbrzymia to roślina, która w warunkach naturalnych osiąga imponujące rozmiary. Ze względu na piękne kwiaty często pojawia się w przydomowych ogródkach. Dowiedz się, jak sądzić tę odmianę i czego potrzebuje do prawidłowego wzrostu.
Dzwonek brzoskwiniolistny, czyli Campanula persicifolia, budzi zainteresowanie ze względu na kolor i wygląd kwiatów. Ta atrakcyjna wizualnie bylina często spotykana jest w stanie dzikim, oraz uprawiana w ogrodzie. Sprawdź, co zrobić, aby zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu.
Hibiskus, inaczej ketmia, róża chińska lub malwa sudańska to roślina tropikalna o dość wysokich wymaganiach. Rośnie dziko na terenie Chin i Indii, osiągając wysokość do 6 metrów. Jak uprawiać hibiskus? O czym pamiętać?
Przegorzan to rodzaj kolczastych, miododajnych roślin o wyjątkowo pięknej formie i wielu prozdrowotnych właściwościach. Jak wygląda, jakie ma zastosowanie i jak go odpowiednio uprawiać?
W nasadzeniach ogrodowych warto zestawiać ze sobą różnokolorowe gatunki. Oprócz barwy kwiatów urozmaicającym akcentem w ogrodzie może być inny niż zielony kolor liści. Poznaj rośliny o bordowych liściach, które nadają się do uprawy.
Opaska wokół domu pełni bardzo ważną funkcję. Coraz częściej odchodzi się od typowego brukowania i betonowania tego niewielkiego odcinka terenu. Dowiedz się, które rośliny w opasce wokół domu warto zasadzić i dlaczego.
Jakie rośliny mają kolce? Kolczaste rośliny kojarzą się z pustynnymi kaktusami. Występują także w rodzimych lasach i na polach, gdzie spotyka się często jeżynę i tarninę. Wśród kwiatów ozdobnych najbardziej znana jest róża. Sprawdź pozostałe!
Kamelia japońska to niezwykle piękny, ale jednocześnie trudny w uprawie kwiat ozdobny. Wymagania ma iście królewskie, jednak za wspaniałą opiekę odwdzięcza się cudownym kwitnieniem. Jak dbać o tę roślinę i czego potrzebuje? Sprawdź!
Gaura (łac. Lindheimeri) to roślina wieloletnia, która należy do rodziny wiesiołkowatych (łac. Oenotheraceae). Nazywana jest kępiastą byliną o kwiatach zwiewnych jak mgiełka. Sprawdź najważniejsze informacje o tej niezwykłej roślinie.
Skrzyp zimowy przez wiele osób nazywany jest polskim bambusem. Należy do rodziny wieloletnich bylin zimozielonych, które występują w środowisku przywodnym lub wodnym. Sprawdź, czym charakteryzuje się Equisetum hyemale oraz jak wygląda jego uprawa.
Dowiedz się, jaka jest najszybciej rosnąca roślina, którą warto zasadzić w ogrodzie. Jeśli planujesz zagospodarowanie wolnej przestrzeni w ogrodzie, nie musisz czekać latami, by móc cieszyć się bujną roślinnością. Możesz postawić na szybko rosnące gatunki.
Gailardia, inaczej zwana dzianwą to bylina o prawie 30 odmianach. Jej soczyste kolory rozświetlą twój ogród. Roślina ta lubi promienie słoneczne, dlatego głównie należy sadzić ją w nasłonecznionym miejscu.
Amsonia to roślina, której spora popularność z dawnych lat wraca i budzi coraz większe zainteresowanie. Jej najpopularniejsze gatunki mogą stanowić dość oryginalną ozdobę ogrodu.
Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące – jakie są warte uwagi? Poznaj rośliny, które będą pięknie wyglądać i harmonijnie kwitnąć w twoim ogrodzie. Przeczytaj nasz tekst już teraz i przekonaj się, która z nich przypadnie ci do gustu!
Zagadnienia związane ze sposobem rozmnażania roślin są ciekawym obszarem nauki. Kwitnienie, zapylenie, zawiązywanie owoców i wytwarzanie nasion to etapy tego fascynującego procesu. Sprawdź, czym charakteryzują się rośliny okrytonasienne.
Regularne podlewanie to coś, o czym często zdarza ci się zapomnieć? Spróbuj zasadzić w swoim ogrodzie rośliny sucholubne i spraw, że brak nawadniania nie będzie u ciebie problemem!
Rośliny zielne to gatunki występujące powszechnie w różnych zbiorowiskach, na łąkach i w ogrodach. Ich część nadziemna to niezdrewniała lub częściowo zdrewniała łodyga, liście i kwiaty. Poznaj najpiękniejsze gatunki dziko występujące w Polsce.
Konopie włókniste są roślinami, które dostarczają wysokiej jakości włókna. Z kolei len od dawnych czasów był uprawiany w Polsce na surowiec do wyrobu płótna. Sprawdź, jakie dokładnie wymagania mają rośliny włókniste.
Niektóre gatunki roślin mają specyficzne wymagania co do pH podłoża, w którym rosną. Część z nich dobrze czuje się w podłożu o odczynie kwaśnym. Są to tzw. rośliny kwasolubne. Sprawdź, które z nich będą wyglądać najlepiej w twoim ogrodzie.
Rośliny nagonasienne występują powszechnie w polskim klimacie. Nagozalążkowe to jedna z dwóch głównych grup roślin. W odróżnieniu od okrytozalążkowych, ich cechą charakterystyczną jest brak osłonek nasion.
Zwierzęta gospodarskie to cenne źródło mięsa, mleka, jaj, wełny i skór. Ich dieta w dużej mierze opiera się na składnikach roślinnych. Wiele gatunków roślin rośnie w naszym klimacie. Poniżej prezentujemy rośliny pastewne uprawiane na paszę.
Rośliny na słońce i suszę nie mają wygórowanych wymagań glebowych, dobrze znoszą niedostatek wody. Ich uprawa jest mało skomplikowana, a mimo to zdobią ogrody wielobarwnymi kwiatami. Zapoznaj się z propozycjami roślin, które spokojnie możesz posadzić na słonecznej rabacie.
Rośliny dwuliścienne różnią się od jednoliściennych liczbą liścieni, czyli liści zarodkowych. Rozwijają się one we wnętrzu nasiona po to, aby odżywiać młodą roślinkę, zanim wypuści pierwsze liście właściwe. Poznaj gatunki chwastów dwuliściennych.
Rośliny kolumnowe mają wąską formę, która idealnie sprawdza się w przypadku małych ogrodów. Zwarta struktura pozwala hodować takie gatunki na tarasach oraz balkonach. Dowiedz się więcej o roślinach bez wielkiej korony!
Ciągle wilgotne podłoże może utrudniać założenie ogrodu lub nawet eksploatację domu. Jednym ze sposobów, by wyeliminować ten problem, jest sadzenie odpowiednich gatunków flory. Dowiedz się, które rośliny osuszające teren można zasadzić na wilgotnym gruncie.
Rośliny na piaszczystą glebę nie wymagają wiele pracy, a prezentują się znakomicie. Wystarczą naprawdę skromne przygotowania przed zasiewem, by później cieszyć się satysfakcjonującymi rezultatami. Zobacz, które gatunki warto zasadzić na piaszczystej ziemi w ogrodzie!
Rośliny do gazonów to bardzo szeroka kategoria, która cały czas się rozwija. Wraz z popularnością gazonów pojawia się coraz więcej ciekawych propozycji na obsadzenie. Poznaj kilka z nich!
Rośliny płożące często pojawiają się w ogrodach. Zastosowanie roślin wieloletnich w ogrodzie znacznie ułatwia uprawę i skraca czas spędzany na pielęgnacji. Byliny okrywowe są efektowne, szybko rozrastają się i nie wymagają dużych nakładów pracy.
Rośliny, tak jak pozostałe gatunki żyjące na ziemi, dążą do wydania jak największej liczby nasion, aby przedłużyć swój rodzaj. Wśród nich są rośliny monokarpiczne wyróżniające się szczególną cechą. Sprawdź, które rodzaje flory zaliczają się do hapaksantów.
Chcesz zasadzić tulipany piwoniowe? Z naszego artykułu dowiesz się, czym wyróżnia się ta odmiana najczęściej uprawianych kwiatów! Poznasz także podstawowe zasady dotyczące ich uprawy. Przeczytaj.
Tulipan jest jedną z popularnych roślin cebulowych. Występuje na całym świecie. Jak się go uprawia, czym się charakteryzuje, jakie są jego najpopularniejsze gatunki? Dowiesz się tego, czytając artykuł.
Rośliny dnia krótkiego mają charakter uprawny, ogrodowy lub doniczkowy. Mogą zakwitać przez cały rok, jeśli mają zapewnione odpowiednie składniki mineralne i właściwe proporcje okresów światła i ciemności. Jak je hodować w domowych warunkach? Przeczytaj!
Dwupienność to cecha wyróżniająca niektóre rośliny nasienne. Na czym polega rozdzielnopłciowość? Dowiedz się, czym są rośliny dwupienne i jak je rozpoznać. Poznaj najpopularniejsze gatunki.
Rośliny okopowe najczęściej kupujemy w supermarkecie lub na targu. Nie są one jednak trudne w pielęgnacji i każdy chętny ogrodnik może amatorsko je uprawiać w przydomowym ogródku. Poznaj wymagania roślin okopowych i spróbuj je posadzić na działce.
Koniczyna biała jest powszechnie występująca niską byliną. W Polsce można spotkać ją na każdej łące, a przez wielu uznawana jest za chwast. Sprawdź, w jakim celu można uprawiać koniczynę!
Samodzielna uprawa roślin daje wiele radości. Wiosna to czas kwitnienia pierwszych roślin ozdobnych. Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować rośliny bulwiaste i cebulowe, by cieszyć się ich pięknem w pełni.
Gatunki znajdujące się pod ochroną to wyjątkowo cenne składniki rodzimej przyrody. Poznaj niektóre z nich. Możesz je znaleźć w lesie, nad rzeką, w górach i na wydmach. Prezentujemy niektóre rośliny chronione w Polsce.
Hortensja 'Annabelle' jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych przedstawicielek tego gatunku w polskich ogrodach. Zachwyca pięknymi kwiatami, a oprócz tego jest stosunkowo łatwa w uprawie. Jak o nią zadbać? Przekonaj się już teraz!
Główną ozdobą koleusa Blumego są jego wybarwione, dekoracyjne liście. Możesz uprawiać go w ogrodzie i na parapecie mieszkania. To roślina krótkowieczna, która nie jest przystosowana do niskich temperatur. Odpowiednie zadbanie pomoże utrzymać roślinę w dobrym zdrowiu.