Rośliny zielne to gatunki występujące powszechnie w różnych zbiorowiskach, na łąkach i w ogrodach. Ich część nadziemna to niezdrewniała lub częściowo zdrewniała łodyga, liście i kwiaty. Poznaj najpiękniejsze gatunki dziko występujące w Polsce.
Flora Polski jest bogato reprezentowana przez krajowe rośliny zielne i krzewinki. Spotyka się je w lasach, na polanach, wrzosowiskach, łąkach i polach. Oto przedstawiciele licznej grupy roślin.
Cechy charakterystyczne roślin zielnych i krzewinek Polski
Przyroda polska obfituje w ciekawe i piękne rośliny. Wykazują one duże zróżnicowanie wyglądu, zapachu i właściwości. Ich kwiaty mogą być symetryczne lub asymetryczne, o złożonej budowie. Wielobarwne płatki i wnętrze kwiatu ma za zadanie przywabiać owady zapylające, a w ogrodach pełni również funkcję dekoracyjną. Liście służą roślinie do oddychania i przeprowadzania procesu fotosyntezy. W naszym klimacie rośliny zielne wytwarzają części nadziemne w sezonie, a na zimę ich pędy obumierają. Długość życia roślin decyduje o tym, czy należą one do grupy jednorocznych, dwuletnich czy wieloletnich.
Pospolite gatunki roślin jednorocznych do ogrodu

Cykl życiowy wymienionych tutaj roślin zamyka się w jednym sezonie wegetacyjnym. Oznacza to, że jesienią wraz z usychaniem liści zamiera cała roślina. Wczesną wiosną następuje kiełkowanie nasion, następnie wzrost, kwitnienie i rozmnażanie. Gatunki te dzieli się na rośliny jare, które kiełkują na wiosnę i w tym samym roku kwitną oraz ozime, które kiełkują jesienią i w takiej formie zimują, aby na wiosnę wznowić wegetację. Do roślin jednorocznych należy chaber bławatek, mak polny, wszystkie zboża, a także warzywa, np. rzodkiewka i kapusta.
Rośliny dwuletnie występujące w Polsce
Cykl życiowy tych roślin trwa dwa sezony. W jednym roku roślina wytwarza części zielone, a w drugim następuje kwitnienie. Wśród nich często spotykane są w ogrodach dekoracyjne bratki, stokrotki, goździki brodate, niezapominajki, dzwonki oraz malwy. Uprawa roślin zielnych dwuletnich jest prosta, jednak od ogrodnika wymaga odrobiny cierpliwości, ponieważ efekty w postaci barwnych kwiatów osiąga się dopiero w drugim roku uprawy.
Wieloletnie rośliny zielne, czyli krzewinki

U bylin niezdrewniałe części nadziemne obumierają późną jesienią, aby na wiosnę wypuścić młode pędy. Rośliny te wytwarzają nasiona wielokrotnie w ciągu swojego życia. Takie rośliny zielne to warzywa, np. marchew, cebula oraz rośliny ozdobne, jak tulipan, szafirek i barwinek. Byliny to także chwasty, które są niezwykle trudne do usunięcia z uwagi na rozbudowany system korzeniowy.
Warto znać nazwy najpopularniejszych przedstawicieli flory występujących na terenie Polski. Jeśli masz wątpliwości co do znalezionego okazu, możesz posiłkować się fachową literaturą.
Zobacz także:- None Found