Chaber bławatek jest pięknym kwiatem polnym, który świetnie prezentuje się także w ogrodzie. Ciekawi cię, jakie ma wymagania? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji tej rośliny.

Chaber bławatek jest jedną z najczęściej spotykanych roślin w polskim krajobrazie. Traktowany jest jako chwast wśród zbóż, jednak z powodzeniem uprawiany jest w ogrodach jako roślina ozdobna. Co więcej, chaber posiada właściwości lecznicze. Dowiedz się więcej o tej urokliwej roślinie.

Chaber bławatek – charakterystyka

Chaber bławatek (Centaurea cyanus) jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych. Osiąga ona wysokość od 30 do 90 centymetrów. Posiada różne nazwy ludowe, które zależne są od regionu. Wyróżniamy tutaj między innymi bławatka modraka, macoszkę, głowacza, białasa czy też samosiejkę. 

Liście i kwiaty chabra

Ta roślina słynie z szarozielonych lancetowatych liści, które u podstawy mają pierzastodzielny kształt. Jej łodyga jest cienka, ale bardzo mocno rozgałęziona i wzniesiona. Natomiast kwiaty są rurkowate i tworzą koszyczki o średnicy około 3 centymetrów. Najczęściej występują one w charakterystycznym niebieskim zabarwieniu. Nasiona chabra bławatka wschodzą około po dwóch tygodniach, a okres kwitnienia przypada od maja do września. Warto też wspomnieć, że roślina ta przyciąga owady zapylające, w tym pszczoły.

Jakie wymagania ma chaber bławatek?

Zastanawia cię, jakie wymagania ma chaber polny? Ta roślina lubi żyzne i próchnicze gleby, które są bogate w składniki pokarmowe. Najlepsze dla niej będzie stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Często spotykana jest także na gruntach ubogich w wapń. Zalecanym dla niej odczynem ziemi jest pH lekko kwaśne lub obojętne. Chabra kwiat możesz również posadzić na podłożu piaszczystym – jednak musisz wtedy pamiętać o wymieszaniu ziemi z obornikiem przed jego wysiewem. Warto odżywiać go nawozami do roślin kwitnących z zawartością potasu, azotu i fosforu. Chaber bławatek jest dość odporny – musisz tylko pamiętać o jego regularnym odkwaszaniu i umiarkowanym nawadnianiu. Pomimo swojego delikatnego wyglądu nie ma on szczególnych wymagań i jest dosyć łatwy w uprawie.

Chaber bławatek – uprawa

Jak już wiesz, uprawa chabra polnego nie jest trudnym zadaniem. Tę roślinę możesz wysiać bezpośrednio do gruntu tuż na początku wiosny. Możesz również uprawiać ją z rozsady, która polega na tym, że chabra bławatka nasiona umieszczasz w pojemnikach i przechowujesz je w słonecznym, ogrzewanym miejscu aż do maja, po czym przesadzasz je w wybrane miejsce w swoim ogrodzie. Jeśli zdecydujesz się na pierwszy sposób, to warto przykryć podłoże ściółką w celu jego ochrony przed przymrozkami.

Przygotowanie stanowiska

Kolejną bardzo ważną kwestią związaną z uprawą tej rośliny jest to, żeby przed jej wysiewem odchwaścić jej stanowisko, dodatkowo przekopać je szpadlem, rozpulchnić, a na koniec wyrównać grabiami. Okres jej kwitnienia zaczyna się po około 10 tygodniach. Chabra kwiat można także wysiać jesienią, dzięki czemu będzie ona kwitła już w czerwcu następnego roku. Jeśli będziesz chciał jak najdłużej cieszyć oczy pięknym widokiem kwitnącej rośliny, to szybko usuwaj przekwitające kwiatostany. W ten sposób przedłużysz jej okres wegetacyjny!

Chaber bławatek – właściwości

Myślisz nad uprawą chabra bławatka? Właściwości tej rośliny powinny cię do tego przekonać. Do najważniejszych zastosowań tego kwiatka zaliczamy:

  • ziołolecznictwo – chaber ma działanie moczopędne i przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga w leczeniu niektórych schorzeń, takich jak stany zapalne nerek, kamica nerkowa;
  • roślina jadalna – chabra polnego wykorzystać możesz także w swojej kuchni, jego liście są jadalne, więc możesz go dodawać do sałatek oraz do lodów;
  • barwnik – służy do barwienia przedmiotów, papierów i produktów spożywczych na niebiesko;
  • roślina miododajna – uzyskuje się z niego miód bławatkowy, który ma działanie wzmacniające odporność;
  • roślina ozdobna – stosowana na przykład na rabaty;
  • kosmetyka – wyróżnia się działaniem antybakteryjnym i przeciwzapalnym, dlatego bławatka modraka wykorzystuje się do produkcji różnych kosmetyków, typu kremy do twarzy czy szampony do włosów przy chorobach grzybiczych skóry głowy.

Warto tu wspomnieć, że chaber bławatek czasami działa trująco na zwierzęta, ze względu na zawartość niewielkich ilości kwasu pruskiego.

Chaber bławatek dla jednych będzie uciążliwym chwastem, jednak dla innych piękną dekoracją ogrodu czy też rośliną leczniczą. Jeśli chcesz go mieć w swoim przydomowym ogródku, to koniecznie skorzystaj z wyżej opisanych wskazówek dotyczących uprawy, sposobu wysiewu czy też pielęgnacji.

Zobacz także: