Nie wszystkie rośliny nadają się do zasadzenia w bezpośredniej odległości od ścian domu. Te, które umieścisz w opasce, muszą spełniać pewne kryteria, aby można było zasadzić je wokół budynku. Zapoznaj się z interesującymi przykładami roślin w opasce wokół domu i dowiedz się, dlaczego odpowiednia budowa opaski jest tak istotna.

Zapamiętaj!

 • Opaska wokół domu spełnia ważne funkcje, m.in. odprowadza wodę i chroni przed podtopieniami i roztopami.
 • Idealna szerokość opaski to 40-60 cm, z dodatkowym spadkiem umożliwiającym szybki odpływ wody.
 • Popularne materiały na opaski to otoczaki, żwir, kostka brukowa, płyty oraz rośliny.
 • Wybierając rośliny do opaski, należy wybrać gatunki, które nie rosną zbyt duże i nie mają inwazyjnych korzeni, które mogłyby uszkodzić fundamenty.
 • Należy unikać brukowania terenu w pobliżu domu, gdyż może to prowadzić do zatrzymywania wody i zawilgocenia ścian.

Opaska wokół domu – jaką pełni funkcję?

Opaska wokół domu może stanowić ciekawy element dekoracyjny. Jednak jej rola jest o wiele bardziej istotna. Opaska zapewnia odwodnienie wokół ścian, które bezustannie są narażone na wilgoć. Ściany zewnętrzne domu oraz fundamenty należy zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem wody. W tym celu należy wykonać tzw. opaskę, która ma za zadanie izolowanie wilgoci z podłoża oraz odprowadzenie wody deszczowej jak najdalej od elewacji budynku. Chroni również elewację przed zabrudzeniami, które mogłyby powstać w wyniku nieustannego rozmaczania gruntu w obrębie domu.

Jak dobrać szerokość opaski?

Przyjęło się, że idealna szerokość nawierzchni powinna stanowić od 40 do 60 cm. Jeśli jednak chcesz wykorzystać ten element jako chodnik dookoła domu, szerokość ta powinna wzrosnąć do przynajmniej 1 m. W czasie budowy opaski trzeba uwzględnić również jej nachylenie pod odpowiednim kątem, które umożliwi szybki odpływ wody. Spadek powinien wynosić 1,5–2% nachylenia powierzchni względem gruntu. Aranżacja terenu za granicą opaski jest dowolna, wiele osób decyduje się na trawnik. W przypadku domów z szerokim okapem, tworzenie opaski nie jest konieczne.

rośliny w opasce wokół domu - inspiracje

Pomysły na opaskę

Istnieje wiele pomysłów na aranżację tego niezbędnego elementu. Coraz częściej odchodzi się od typowego betonowania powierzchni, na korzyść rozwiązań bardziej naturalnych. Dużą popularnością cieszą się rośliny w opasce wokół domu, które są ciekawym rozwiązaniem dekoracyjnym. Oprócz tego najczęściej opaski tworzy się z takich elementów jak:

 • drobne kamyczki i żwir;
 • kostka brukowa;
 • kostka betonowa;
 • kamienie np. duże otoczaki;
 • płyty.

Etapy budowy opaski

Budowa opaski musi przebiegać w ściśle określonej kolejności. Tylko dzięki niej będzie mogła spełniać swoją funkcję prawidłowo. Jak po kolei zabrać się za budowę opaski?

 1. Zaplanuj trasę, jaką będzie przebiegać opaska, pamiętaj – musi zapewniać ochronę przed zawilgoceniem wzdłuż całej elewacji.
 2. Zacznij od korytowania – wybierz ziemię wzdłuż wyznaczonego odcinka.
 3. Osadź krawędzie zewnętrzne opaski, np. krawężniki.
 4. Ubij ziemię na całej długości, a następnie zrób podsypkę z piasku lub użyj geowłókniny.
 5. Następnie ułóż kostkę lub płyty.
 6. Możesz też zasadzić ogrodowe rośliny w opasce wokół domu.

Odprowadzanie wody deszczowej

W czasie budowy opaski należy uwzględnić odpływ wody deszczowej z rynien. Odpływ można ukształtować z kostki brukowej, kierując wodę bezpośrednio na trawnik lub do kanalizacji deszczowej. Ważne, by w miejscu, w którym woda wypływa umieścić betonową misę, która uchroni przed zalewaniem terenu w czasie dużych opadów i silnego wiatru. Aby uniknąć rozmywania ziemi i tworzenia się błota, można dodatkowo rozsypać żwir na końcu odpływu.

Rośliny w opasce wokół domu – co posadzić?

Z pomocą roślin można nieco złagodzić surowy charakter żwiru i betonu. Jednak nie wszystkie będą mogły spełniać tę funkcję. Sadząc rośliny w opasce wokół domu, należy wybrać takie, które nie osiągają dużych rozmiarów. Maksymalna wysokość dla roślin w opasce wynosi 70 cm. Nie mogą mieć też zbyt rozbudowanego systemu korzeniowego, który mógłby uszkodzić fundamenty budynku. Najlepsze będą popularne byliny ogrodowe i rośliny na obwódki rabat. Pośród najczęściej branych pod uwagę roślin należy wymienić:

Błędy w czasie układania pokrycia

Niewiele osób decyduje się na wybetonowanie terenu w bezpośrednim sąsiedztwie elewacji domu. To rozwiązanie, od którego odchodzi się na rzecz ścieżek żwirowych i wykonanych z kostki. Zabetonowanie może wydawać się rozwiązaniem prostym i nieskomplikowanym. Jednak niesie poważne konsekwencje tj. zawilgocenie ścian.

W przypadku opaski betonowej może dojść do zalegania wody, a zimą do rozsadzania betonu przez mróz i nierównomiernego opadania gruntu. Stworzenie betonowego chodnika nie jest więc rozwiązaniem trwałym, tak jak ma to miejsce w przypadku opasek z kostki brukowej. Dodatkowo rośliny w opasce wokół domu wyglądają również o wiele korzystniej w połączeniu np. ze żwirem.

rośliny w opasce wokół domu - zdjęcia

Podsumowanie

Większość domów wymaga stworzenia specjalnej izolacji w postaci opaski. Jej skonstruowanie zabezpiecza przed wilgocią i zaleganiem wody w gruncie. Ciekawym pomysłem są rośliny w opasce wokół domu, które dodatkowo stanowią element dekoracyjny. Przy wyborze gatunków należy jednak pamiętać, aby wzdłuż ścian budynku nie sadzić drzew lub wysokich krzewów, które mogą hamować parowanie gruntu oraz uszkadzać fundamenty.

Często zadawane pytania

Co wokół domu kostka czy kamyczki?

Wybór pomiędzy kostką brukową a kamyczkami zależy od Twoich preferencji, budżetu i potrzeb. Kostka brukowa jest trwalsza, ale może być droższa w zakupie i instalacji. Kamyczki są tańsze i łatwe w utrzymaniu, ale mogą być mniej stabilne i wymagać częstszej konserwacji. Rozważ swoje potrzeby i oczekiwania, aby podjąć właściwą decyzję.

Z czego najtaniej zrobić opaskę wokół domu?

Najtańszym materiałem na opaskę wokół domu jest zwykle beton. Inne opcje to kostka brukowa, kamień naturalny czy kamyczki, ale mogą być one droższe.

Jaki kolor opaski wokół domu?

Kolor opaski wokół domu zależy od Twojego gustu i stylu domu. Popularne kolory to szarość, beż, biały i ceglasty. Ważne jest, aby kolor opaski pasował do elewacji domu i otoczenia, aby zachować spójność estetyczną.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023