Kolczaste rośliny kojarzą się z pustynnymi kaktusami. Występują także w rodzimych lasach i na polach, gdzie spotyka się często jeżynę i tarninę. Wśród kwiatów ozdobnych najbardziej znana jest róża. Sprawdź, jakie rośliny mają kolce.
Głównym celem wytwarzania kolców i cierni jest ochrona mechaniczna przed roślinożercami. W ogrodnictwie wykorzystuje się tę cechę do tworzenia żywopłotów z dodatkowym naturalnym elementem, który utrudnia przedarcie się na drugą stronę. W artykule przeczytasz, jakie rośliny mają kolce.
Drzewa i krzewy ozdobne, które wytwarzają kolce

Jakie rośliny mają kolce? Wiele gatunków wykształca je jako element strategii obronnej. Niektóre drzewa chronią w ten sposób swoje owoce, aby nie zostały one zjedzone. Taką strategię widać np. u kasztanowca. Rośliny z cierniami, jak np. robinia akacjowa, pigwowiec i tarnina, często są bardzo atrakcyjne podczas kwitnienia. Dzięki temu znajdują miejsce w ogrodach przydomowych, pomimo posiadania ostrych kolczastych części.
Jakie rośliny mają kolce lub ciernie?

Ostre kolce powstają z przekształconych liści lub pędów. Te nieregularnie rozmieszczone twory występują u róż, berberysów i licznych odmian kaktusów. Znajdują się też na egzotycznych gatunkach: agawie, aloesie i bromelii. Są wytworem skórki i łatwo jest je od niej oderwać. Po wyłamaniu pozostaje tylko niewielka blizna. Można je zobaczyć na łodygach lub liściach. Z kolei ciernie powstają z przekształconych pędów, liści, przylistków lub korzeni. Są zdrewniałe i równomiernie rozmieszczone. Przez ich środek przebiegają tkanki przewodzące. Drzewa z cierniami to np. ognik, głóg i grusza.
Rośliny z kolcami w Polsce

Gałęzie roślin z kolcami mogą też być traktowane jako element dekoracyjny w oryginalnych kompozycjach. W rodzimej florze występuje sporo gatunków wyposażonych przez naturę w kolce. Są to głównie drzewa i krzewy liściaste, często spotykane w parku, lesie czy na polu.
Wykorzystaj gatunki roślin z kolcami w twoim ogrodzie. Spróbuj stworzyć z nich funkcjonalny i estetyczny żywopłot. Możesz też zrobić ozdobne nasadzenia na obrzeżach posesji, kiedy wiesz, jakie rośliny mają kolce.
Nabin K. Sapkota via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Zobacz także:- Ciekawe rośliny o bordowych liściach, które nadają się do nasadzeń ogrodowych
- Rośliny okrytonasienne – biologia i rozmnażanie. Czym różnią się rośliny okrytozalążkowe od nagonasiennych?
- Aralia – poznaj bliżej ten wyjątkowy rodzaj roślin
- Popularne rośliny cieniolubne do ogrodu – najpiękniejsze gatunki kwiatów i krzewów, które lubią cień
- Rośliny dwuliścienne w ogrodzie. Porównanie roślin jednoliściennych i chwastów dwuliściennych
- Najszybciej rosnąca roślina do ogrodu. Gatunki roślin, które urosną w zaskakująco szybkim tempie
- Które rośliny o kolorowych liściach wybrać? Dekoracyjne krzewy i byliny ogrodowe o ozdobnych liściach
- Rośliny kolumnowe – owocowe drzewka oraz iglaste i liściaste krzewy ozdobne, które można hodować w ogrodzie
- Rośliny o ozdobnych liściach w twoim ogrodzie. Dekoracyjne byliny o dekoracyjnych liściach
- Rośliny światłolubne w ogrodzie i na balkonie – heliofity i ich uprawa
- Róża na pniu – ogród pełen niesamowitych kwiatów. Jakie odmiany wybrać?
- Łuskiewnik różowy – ciekawostki, uprawa i rozmnażanie Lathraea squamaria