Dekoracyjny pokrój i ciekawy kolor to główne cechy, którymi mogą pochwalić się najpiękniejsze rośliny ozdobne z liści. Sprawdź, jakie gatunki wypuszczają liście w kolorze purpurowym. Poznaj rośliny o bordowych liściach!

Zapamiętaj!

  • Wykorzystaj rośliny ozdobne o bordowych liściach do urozmaicenia nasadzeń ogrodowych.
  • Do uprawy w pojemnikach warto rozważyć byliny takie jak żurawina, koleus i irys.
  • Odmiany drzew takie jak klon palmowy 'Atropurpureum’ i buk pospolity 'Purpurea’ wprowadzą kolor do twojego ogrodu.
  • Krzewy ozdobne takie jak berberys Thunberga i pieris japoński 'Red Mill’ świetnie nadają się na obwódki lub żywopłoty.
  • Perukowiec podolski „Purpureus” dobrze znosi przycinanie i rośnie w miejscach słonecznych lub półcienistych.

Rośliny o czerwonych liściach na rabaty

Rabatę w przydomowym ogrodzie mogą zdobić byliny, np. żurawki, które na długich pędach w sezonie mają różowe kwiaty. Koleus i mniej znana irezyna również wytwarza ciemnoczerwone liście. Obie rośliny ogrodowe sprawdzą się w uprawie pojemnikowej.

berberys thunberga

Odmiany pospolitych drzew – rośliny o bordowych liściach

Do małych i średnich ogrodów polecamy klon palmowy Atropurpureum. Pięknie wygląda jako soliter, można go także posadzić jako element kompozycji. Inne drzewa o czerwonych liściach, jak np. buk pospolity „Purpurea” to odmiana nadająca się na zwarte żywopłoty. Barwne korony tworzą też odmiany dużych drzew owocowych: jabłoni i czeremchy.

Krzewy ozdobne z liści w kolorze purpurowym

Ciekawym krzewem o czerwonych liściach jest berberys Thunberga. On również doskonale spisuje się jako składnik obwódek, kompozycji i żywopłotów. Młode liście, które wypuszcza na szczytach pędów pieris japoński Red Mill są koloru intensywnie czerwonego. Krzewy osiągają 1,5 m wysokości i jako jedne z nielicznych preferują cieniste stanowiska.

klon palmowy

Ciekawostka

Perukowiec podolski „Purpureus” to także doskonała roślina do niewielkiego ogrodu. Dobrze znosi cięcie i lubi miejsca słoneczne lub półcieniste.

Rośliny o bordowych liściach dobrze wyglądają na tle zielonych gatunków. Należy je sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych, choć niektóre radzą sobie w półcieniu. Z pewnością będą oryginalną ozdobą twojego ogrodu.

Często zadawane pytania

Które drzewa mają czerwone liście jesienią?

Wiele drzew ma czerwone liście jesienią, ale jednym z bardziej znanych gatunków jest klon (Acer). Wśród klonów, szczególnie znane są gatunki takie jak klon zwyczajny (Acer platanoides), klon jawor (Acer pseudoplatanus) i klon palmowy (Acer platanoides).

Oprócz klonów, czerwone liście jesienią mają także inne drzewa liściaste, takie jak wiązy (Ulmus), dęby (Quercus), buki (Fagus) i jesiony (Fraxinus).

Co jest podobne do jarzębiny?

Podobną rośliną do jarzębiny jest głóg (Crataegus). Oba te gatunki należą do rodziny różowatych (Rosaceae) i mają podobne liście oraz owoce. Owoce głogu są mniejsze i mają zazwyczaj czerwony lub pomarańczowy kolor.

koleus
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023