Ogród jest miejscem, w którym chętnie odpoczywamy w otoczeniu kojącej zieleni. Jeśli dopiero tworzysz swoją zieloną strefę relaksu, to nie oznacza, że będziesz czekać kilka lat, by zobaczyć efekty. Poznaj najszybciej rosnącą roślinę oraz inne gatunki, które szybko zazielenią teren wokół domu.

Najszybciej rosnąca roślina  🌿

  • bambus 🌱
  • sosna 🌱
  • forsycja 🌱
  • chmiel 🌱
  • astry 🌱
  • bratki 🌱

Najszybciej rosnąca roślina na świecie

najszybciej rosnąca roślina na świecie: bambus

Bambus uważany jest za najszybciej rosnącą roślinę na świecie. Rośnie tak szybko, że można obserwować jego przyrost z godziny na godzinę. Istnieją odmiany, które rosną ok. 1-2 m w ciągu dnia.

W naturze występuje ponad 130 różnych gatunków bambusa. Choć posiadają drewniejące łodygi, tak naprawdę wywodzą się z podrodziny traw. Wyróżnia się dwie podstawowe grupy:

  • bambusy drzewiaste;
  • bambusy zielne.

To właśnie ta pierwsza grupa osiąga najbardziej imponujące rozmiary do nawet 50 m wysokości. Należące do niej gatunki występują na terenach tropikalnych i subtropikalnych Azji, jednak niektóre odmiany nadają się do hodowli w klimacie umiarkowanym.

Ogrodowa uprawa bambusa

W naszym klimacie z powodzeniem można uprawiać bambus zielny. Ta najszybciej rosnąca roślina dorasta maksymalnie do 6 m wysokości. Nadaje się do tworzenia żywopłotów lub lasów bambusowych. Najlepiej posadzić bambus na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. 

Nie można dopuścić do przesuszenia korzeni – gatunek wymaga regularnego i dosyć obfitego podlewania. Gleba powinna być bogata w składniki odżywcze i przepuszczalna. Nawożenie warto stosować przynajmniej 2–3 razy w miesiącu.

Wiosną można przycinać szybko rosnące pędy, uważając, by zrobić to ponad węzłem. To wyróżniająca się jaśniejsza obwódka, która przecina pędy.

Tworzenie ogrodu dla niecierpliwych

Stworzenie wymarzonego ogrodu czasem trwa całymi latami. To nie oznacza wcale, że musisz czekać tak długo, by zazielenić przestrzeń wokół domu. Najszybciej rosnące rośliny sprawią, że twój ogród szybko stanie się wymarzoną strefą relaksu. Do tej grupy zaliczają się drzewa i krzewy oraz byliny i pnącza, które doskonale nadają się do ogrodu dla niecierpliwych.

obrazek przedstawia szybko rosnące drzewa i krzewy: jaśmin, lipa, dereń, topola, forsycja i berberys

Szybko rosnące drzewa i krzewy

Do zagospodarowania dużej przestrzeni idealnie nadają się drzewa oraz krzewy. Do zacienienia terenu sprawdzą się drzewa liściaste:

Z drzew iglastych najbardziej popularne są sosny i świerki.

Najszybciej rosnąca roślina znajdzie się też wśród krzewów. Nadają się one do tworzenia żywopłotów, charakteryzują się szybkim wzrostem i dlatego należy pamiętać o corocznym przycinaniu. Popularne krzewy ogrodowe to:

Również z roślin takich jak tuje, irgi i berberysy można uformować ciekawie wyglądające żywopłoty. Także cis i ostrokrzew sprawdzą się jako zimozielone ogrodzenia wokół domu.

Szybko rosnące pnącza

Pnącza pozwalają w krótkim czasie uzyskać zieleń w każdym ogrodzie. Stanowią doskonałe tło dla innych roślin i pasują do niemal każdej kompozycji. W zależności od preferencji można wybrać pnącza jednoroczne, które w czasie jednego sezonu stworzą efektowną zieloną kurtynę. Najszybciej rosnąca roślina pnąca to chmiel, który potrafi urosnąć ok. 25 cm w ciągu doby. Rośliny szybko rosnące wieloletnie to przede wszystkim powojnik, hortensja, winobluszcz oraz wiciokrzew. Warto posadzić je w miejscu, gdzie będą mogły swobodnie piąć się w górę.

Ciekawostka ✨

Jednym z najszybciej rozrastających się pnącz jest Kudzu, znany również jako opornik łatkowaty. Pochodzi z Azji gdzie uprawiany jest jako roślina lecznicza,i źródło włókna. Jest kontrolowany (zjadany) głównie przez kozy. Gdy został zawleczony do USA, spowodował tam niemałe zamieszanie. To pnącze szybko stało się prawie niepokonanym chwastem. Obecnie jest uważany za gatunek inwazyjny również w Europie i Australii. 

Byliny zadarniające

Skutecznym sposobem na wypełnienie przestrzeni pomiędzy drzewami i krzewami jest posadzenie bylin, które obficie rozrastają się na boki. Kolorowe kwiaty dają efekt barwnego dywanu, który porasta cały ogród. Są wyjątkowo odporne i nie mają szczególnych wymagań glebowych, a ich pielęgnacja nie przysparza kłopotów. Najczęściej wybieranymi bylinami są:

Duża liczba gatunków sprawia, że bez problemu znajdziesz odpowiednią roślinę do swojego ogrodu.

obrazek przedstawia kolaż zdjęć bylin i kwiatów ozdobnych, od lewej: petunie, bratki, barwinek pospolity, goździki i pelargonie

Rabaty z kwiatów ozdobnych

Nic tak nie zdobi ogrodu, jak kolorowe rabaty pełne różnych gatunków kwiatów. Nie tylko ożywiają ogród, ale przyciągają owady zapylające. Najszybciej rosnąca roślina ozdobna wyda kwiaty już wczesną wiosną i może kwitnąć o wiele dłużej. Do tego grona zaliczają się:

Wyrastają bardzo szybko. Zasiane wiosną kwitną przez całe lato aż do początku jesieni.

Na efektowny ogród nie trzeba długo czekać. Najszybciej rosnące rośliny ogrodowe to nie tylko jeden gatunek. Dzięki temu otrzymasz oczekiwany efekt w przeciągu jednego, dwóch sezonów. Stworzenie atrakcyjnej kompozycji z szybko rosnących roślin nie jest trudne, warto jednak przed posadzeniem dowiedzieć się jakie wymagania mają poszczególne gatunki. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego zamieszania związanego z przesadzaniem roślin i ponowną aranżacją miejsca.

Najczęściej zadawane pytania 

obrazek zawiera tekst "najczęściej zadawane pytania" po prawej stronie znajduje się zdjęcie sadzonki, obrazek ozdobiony jest grafiką listków i gałązek

Co szybko rośnie na ogrodzenie?

Ogrodzenie może stworzyć każda średniej wielkości roślina. Jednak te, które będą spełniać funkcje przez cały rok to: miskant olbrzymi, miskant Memory, świerk pospolity, oraz powszechnie wszystkim znana tuja. 

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023