Jaśminowiec to krzew o wzniesionym pokroju, który dorasta nawet do 7 m, choć częściej osiąga mniejsze rozmiary. Wyróżnić można wiele gatunków, które spotyka się w każdym zakątku świata. Najbardziej rozpowszechniony w uprawie ogrodowej jest jednak jaśminowiec wonny – również z powodu intensywnego zapachu kwiatów. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Jaśminowiec wonny – wygląd

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) to krzew naturalnie rosnący w Turcji, we Włoszech i Austrii. Jest powszechny w ogrodach na całym świecie, a że dodatkowo łatwo dziczeje, to w wielu miejscach się zadomawia. Dorasta do mniej więcej 3 m, choć zależy to od odmiany. Ma sztywne, wyprostowane pędy w czerwonobrunatnym kolorze, na początku nieco owłosione. Liście są ząbkowane i dorastają do 8 cm.

Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są duże, złożone z czterech zazwyczaj białych płatków, żółtego słupka i pręcików wokół niego. To właśnie mające intensywny zapach kwiaty sprawiają, że roślina ta często jest mylona z jaśminem. Owoce dojrzewają dopiero w okolicach października. Mają kształt torebek wypełnionych niewielkimi jajowatymi nasionami.

Odmiany jaśminowca wonnego

Najpopularniejszy w ogrodach krzew występuje w rozmaitych odmianach. Niektóre z nich to:

 • „Aureus” – dorasta do 2 m wysokości 1,5 m szerokości; ma jasnozielone liście i duże wymagania związane z nasłonecznieniem;
 • „Biały Karzeł” – odmiana z Polski licząca 1,2 m wysokości i uznawana za karłowatą; ma wielokolorowe liście;
 • „Variegata” – jaśminowiec z biało-zielonymi liśćmi, dorastający do 1,5 m;
 • „Zeyheri” – dorastająca do 2,5 m, o większych liściach mających nawet 10 cm.

Jaśminowiec – uprawa i pielęgnacja

Wspomniany gatunek jaśminowca jest łatwy w uprawie, przez co sprawdzi się do ogrodu prowadzonego przez niedoświadczoną osobę. Można sadzić go w różnych miejscach, zależnie od zastosowania. Jest to roślina mrozoodporna z silnie pachnącymi śnieżnobiałymi kwiatami – nie wymaga wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdź, jak o nią dbać.

Podłoże i stanowisko

Jaśminowiec preferuje gleby gliniaste, ale nadal żyzne. Dobrze rośnie zarówno w podłożu o odczynie lekko kwaśnym, jak i nieznacznie zasadowym. Stanowisko powinno być słoneczne, jeśli chcesz, aby roślina intensywnie kwitła i miała ciemnozielone liście. Zacienione miejsce sprawi, że wzrost będzie mniej spektakularny. Roślina jest podatna na niektóre choroby i szkodniki, np. mszyce, ale na odpowiednim stanowisku rzadko choruje.

Nawożenie i podlewanie

Uprawa jaśminowca jest prosta również dzięki dostosowaniu do panujących warunków. Choć roślina preferuje umiarkowanie wilgotną glebę, to dobrze znosi również tymczasową suszę. Podlewać powinieneś wyłącznie młode okazy, aby mogły rozwinąć rozbudowany system korzeniowy. Po kilku latach warto rozpocząć nawożenie. Stosuj do tego celu nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin ozdobnych i kwitnących.

Rozmnażanie jaśminowca

Krzew można rozmnażać na trzy sposoby:

 • przez odrosty korzeniowe;
 • przez zdrewniałe pędy;
 • przez odkłady.

Ostatnia metoda nie jest polecana, bo rzadko się powodzi. Sadzonki korzeniowe możesz pobierać wczesną wiosną i od razu sadzić na wybranym stanowisku. Z kolei części zdrewniałe warto ucinać latem lub zimą. Następnie należy je ukorzenić, używając do tego odpowiednich środków i utrzymując roślinę w wilgotnej glebie.

Przycinanie rośliny

Jako że jaśminowiec rośnie gęsto, to bardzo dobrze znosi cięcie. W pierwszym roku od posadzenia musisz zadbać o przycinanie formujące. Następnie co roku warto skracać pędy, dzięki którym roślina się zagęści i rozkrzewi. Raz na kilka lat wykonuj cięcia odmładzające. Podczas wszystkich tych zabiegów pamiętaj, aby pielęgnować roślinę po tym, jak białe kwiaty opadną. Bierz też pod uwagę, że kwiaty pojawiają się na odrostach przynajmniej dwuletnich.

Inne gatunki jaśminowców

Jak zostało wspomniane, opisywany gatunek jest tylko jednym z przedstawicieli tej rodziny. Pozostałe to:

 • jaśminowiec omszony (Philadelphus pubescens Liosel.) – gatunek z Ameryki Północnej dorastający do nawet 8 m wysokości, z szarą korą na dorosłych łodygach i bezzapachowymi, dużymi kwiatami rosnącymi w gronach. Jest odporny na suszę i mróz, idealny na żywopłot;
 • jaśminowiec bezwonny (Philadelphus inodorus) – gatunek mający do 3 m wysokości, z prostymi, lekko przewieszającymi się pędami i jasnozielonymi liśćmi. Kwiatostan pojawia się od czerwca do lipca, kwiaty nie mają zapachu, ale są miododajne;
 • jaśminowiec plamisty – tak zwany mieszaniec, który powstał przez skrzyżowanie jaśminowca Lemoine’a i gatunku Philadelphus coulteri. Dorasta do ok. 1 m wysokości;
 • jaśminowiec panieński (Philadelphus x virginalis) – gatunek mieszany, który rośnie zależnie od odmiany na wysokość 1,2 m do 2 m. Ma kwiaty białe, półpełne, rosnące w gronach. Wyselekcjonowano liczne odmiany tego jaśminowca.

Krzew w ogrodzie – gdzie sadzić jaśminowiec?

Jako że roślina jest odporna na niskie temperatury i dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, sprawdzi się na przykład przy ogrodzeniu albo wszędzie, gdzie chcesz oddzielić przestrzeń. Dobrze sprawdza się jako ozdobny krzew sadzony w ramach zieleni miejskiej. Świetnie prezentuje się w formie żywopłotu, o ile zadbasz o jej formowanie. Sprawdzi się jednak również jako soliter, na przykład na zadbanym trawniku. Nie nadaje się do utrzymania w domu, ale odmiany karłowate można trzymać w dużych donicach np. na tarasie.

Krzewy ozdobne stanowią doskonały dodatek do każdego ogrodu. Regularne cięcie jaśminowca sprawi, że utrzymasz go w dokładnie takim kształcie, na jakim ci zależy. Stanowisko słoneczne sprawi, że kwiaty jaśminowca wonnego będą zachwycać cię zapachem przez cały początek lata.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022