Gałązki z kolcami ostrokrzewu i jego czerwonymi jagodami kojarzą się przeważnie z zimą i okresem Bożego Narodzenia. Nic dziwnego – te ząbkowane, zimozielone liście o dużym połysku pięknie komponują się w świątecznych wiankach i stroikach. W przeciwieństwie do niektórych odmian krzewów ozdobnych, ostrokrzew Meservy jest w stanie bez większego problemu przetrwać nawet wyjątkowo mroźne polskie zimy. Sprawdź, jak pielęgnować sadzonki, aby prezentowały się jak najpiękniej w twoim ogrodzie.

Ostrokrzew Meservy Blue Princess – pochodzenie

Ta ciemnozielona roślina z intensywnie czerwonymi owocami jest powszechnie spotykana w parkach i ogrodach krajów Europy Zachodniej. Stamtąd przywędrowała również do Polski. Do niedawna, możliwości jej uprawy w kraju były dość ograniczone. Zmieniło się to jednak w 1985 roku, w momencie skrzyżowania ze sobą ostrokrzewu kolczastego (Ilex aquifolium) i ostrokrzewu wyprostowanego (Ilex rugosa). W ten sposób powstał ostrokrzew Meservy – znacznie bardziej odporny na trudne warunki klimatyczne i ujemne temperatury.

Roślina i owoce ostrokrzewu – charakterystyka

Ostrokrzew Meservy dorasta do 4 m wysokości i 3 m szerokości. Posiada bardzo dekoracyjne, błyszczące liście w odcieniu ciemnozielonym, wpadającym w niebieskie podtony – stąd też nazwa nawiązująca do tego koloru. Pojedyncze blaszki liczą sobie do 4,5 cm. Mają one eliptyczny kształt i charakterystyczne, kłujące ząbki – po 5-7 na każdym liściu. Kwitnienie krzewu odbywa się w czerwcu. Można wówczas zauważyć liczne, drobne, białe lub różowawe kwiatki, tworzące baldachy.

Ozdobna Blue Princess to odmiana żeńska krzewu. Aby umożliwić jej zawiązywanie owoców, potrzebuje zapylacza w postaci odmiany męskiej – na przykład Blue Prince lub Blue Boy. Najlepiej więc posadzić obie wersje w niedużej odległości od siebie. Do innych odmian żeńskich należą także Blue Angel i Argentea Marginata.

Owoce są kuliste, lekko jajowate i intensywnie szkarłatne. Dorastają do około 0,8 cm długości. Po prawidłowym zapyleniu, obficie pokrywają praktycznie cały krzew. Dojrzewają we wrześniu i utrzymują się na gałązkach przez całą zimę – o ile nie zostaną zjedzone przez ptaki przed nastaniem wiosny. Dla ludzi są one trujące.

Ilex meserveae – uprawa

Ostrokrzew Meservy preferuje żyzne, umiarkowanie wilgotne podłoże o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Roślina ta nie potrzebuje do wzrostu stanowiska słonecznego. Wystarczy mu miejsce cieniste, zaciszne i osłonięte od wiatru, lub przynajmniej częściowo zacienione. Najlepiej sprawdzą się dla niego gleby gliniasto-piaszczyste.

Ten dekoracyjny krzew ogrodowy jest raczej bezproblemowy. Rzadko atakują go szkodniki i choroby. Jest to najbardziej odporna na mróz odmiana ostrokrzewu. Jednakże bardzo niskie temperatury mogą uszkodzić liście. Pędy przeważnie zachowują wówczas swoje zdrowie i szybko się regenerują po ustaniu dotkliwego mrozu. Nie szkodzą mu także zanieczyszczone otoczenie ani suche, letnie powietrze, dzięki czemu świetnie nadaje się do dekoracji miejskich przestrzeni.

Ostrokrzew rośnie powoli, lecz dobrze znosi cięcie. Ten fakt w połączeniu z jego domyślnymi wymiarami sprawiają, że świetnie sprawdza się jako zimozielony żywopłot. Jeżeli chcesz stworzyć takie naturalne ogrodzenie, warto sadzić te cierniste krzewy po cztery sztuki na jeden metr bieżący. W ten sposób będą wyglądały ładnie i gęsto. Efektownie wyglądają także stworzone z nich figury ogrodowe.

Niebezpieczne dla tej rośliny są jedynie wyjątkowo zimne i jednocześnie wietrzne, słoneczne, bezśnieżne dni. Blaszki ostrokrzewu Meservy tracą wówczas wodę na skutek transpiracji. Jednocześnie nie są w stanie pobrać jej z twardego, zamarzniętego gruntu. Szczególnie narażone na taki stan są osobniki posadzone na otwartej przestrzeni. Warto je wówczas okryć agrowłókniną, która skutecznie zabezpieczy je przed uszkodzeniami.

Ilex meserveae najlepiej sadzić wiosną. Na początkowym etapie wzrostu należy go często podlewać, by wytworzył odpowiednio duży i silny system korzeniowy. Można w tym czasie dokarmiać go nawozami organicznymi lub mineralnymi z większą zawartością potasu.

Ostrokrzew Meservy to piękny gatunek krzewu, który zachwyca swoją głęboką zielenią liści przez cały rok. Świetnie znosi przycinanie, dzięki czemu nadaje się na żywopłoty i formowanie w dowolne kształty. Nadaje się nie tylko do ogrodu, ale też na taras lub balkon – wówczas potrzebuje odpowiednio dużej skrzyni, w której będzie mógł zapuścić korzenie.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022