Zapamiętaj!

  • Piątaki lancetowate to rośliny wieloletnie, ale w Polsce często uprawiane są jako rośliny jednoroczne.
  • Charakteryzują się długimi, wąskimi, lancetowatymi liśćmi oraz okazałymi kwiatostanami składającymi się z wielu małych, gwiazdkowatych kwiatów o różnych kolorach: białych, różowych, czerwonych, fioletowych i purpurowych.
  • Piątaki lancetowate preferują słoneczne stanowiska i gleby o dobrej przepuszczalności.
  • Mogą rosnąć w donicach, rabatach, a także jako rośliny ozdobne na balkonach i tarasach.

Piątak lancetowaty – charakterystyka i wygląd

W naturalnym środowisku piątak lancetowaty jest rośliną wieloletnią, którą w naszym klimacie należy sezonowo odnawiać. Ten niewielki krzew osiąga do 1 m wysokości. Roślina charakteryzuje się dużymi, lancetowatymi liśćmi, które są lekko owłosione, intensywnie zielone i mocno unerwione. Ich długość dorasta nawet do 10 cm. Kwiatostan jest rurkowaty, a kwiaty zebrane są w okazałe baldachy. Nazwa piątak wzięła się z tego, że korona ma zazwyczaj 5 płatków.

piątak lancetowaty charakterystyka i wygląd

Piątak lancetowaty – warunki uprawy

Piątak lancetowaty wymaga słonecznego stanowiska, gdyż obficie kwitnie. Warto wiedzieć, że nawet niewielka ilość cienia może spowodować słabsze kwitnienie i osłabienie rośliny. Piątak jest też bardzo wrażliwy na niskie temperatury i nawet niewielki przymrozek nie będzie dla niego dobry. To właśnie dlatego jego uprawa zimą bywa problematyczna. Choć jest to krzew ogrodowy, ze względów klimatycznych w Polsce zaleca się sadzić go w doniczkach.

piątak lancetowaty - warunki uprawy

Jak pielęgnować piątak?

Ścinanie pędów sprzyja lepszemu rozkrzewianiu rośliny w kolejnym roku. Od początku wiosny do zakwitnięcia zaleca się nawozić sadzonki nawozem wieloskładnikowym z dodatkiem wapnia, powtarzając zabieg co 2–3 tygodnie. Ze względu na wrażliwość rośliny na mróz, na zimę należy przenieść ją do pomieszczenia.

Ciekawostka na dziś

Kwitnące piątaki lancetowate przyciągają uwagę różnych gatunków ptaków, w tym fruczaków gołąbków, które są znanymi zapylaczami wielu roślin w tropikalnych lasach deszczowych.

Piątak lancetowaty – cena i zastosowanie

Piątak lancetowaty świetnie sprawdzi się na nasłonecznioną rabatę. Szybko się rozrasta i ładnie pachnie, wypełniając przestrzeń. Ładnie zaprezentuje się jako kwiat doniczkowy w zimowych aranżacjach na parapecie w mieszkaniu. Wiosną i latem wykorzystywany do ozdoby tarasów i balkonów. Piątaka kupisz w sklepie ogrodniczym. Cena jednego kwiatu wynosi ok. 6–7 złotych, więc nie jest to duży wydatek.

piątak lancetowaty - cena i zastosowanie

Piątak lancetowaty – podsumowanie

Piątak lancetowaty to ładny krzew, który dorasta do 1 m wysokości. Choć jest wrażliwy na mróz, jego uprawa nie jest skomplikowana. W Polsce najczęściej sadzi się go w doniczkach, które ozdabiają balkony lub tarasy, a także mieszkania, zwłaszcza zimą. Przy odpowiedniej pielęgnacji ładnie kwitnie i z pewnością okaże się atrakcyjną dekoracją otaczającej go przestrzeni.

Często zadawane pytania

Czy pentas jest wieloletni?

Pentas jest zwykle uprawiany jako bylina w strefach klimatycznych, w których temperatury nie spadają poniżej 10 stopni Celsjusza. W warunkach klimatycznych, w których temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, pentas zazwyczaj nie przetrwa zimy i traktowany jest jako roślina jednoroczna.

Jak przezimować pentas?

Pentas nie jest odporny na mrozy, dlatego trudno go zimować na zewnątrz w klimacie, w którym temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Jeśli chcesz zachować roślinę na kolejny sezon, możesz spróbować przetrzymać go w domu w ciągu zimy.

Jak zimować rośliny w domu?

Aby zimować rośliny w domu, należy zadbać o kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, należy upewnić się, że roślina ma odpowiednie warunki do przetrwania w pomieszczeniu. Należy unikać zimnych przeciągów i zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym jest przechowywana. Po drugie, należy zadbać o oświetlenie. Rośliny wymagają odpowiedniego oświetlenia, aby przetrwać w domowych warunkach. Po trzecie, należy regularnie podlewać roślinę i zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023