Wrzosiec to idealna krzewinka dla ogrodników lubiących leśne klimaty. Wyjątkowość tych roślin polega na wytwarzaniu pięknych, intensywnie różowych kwiatów o bardzo nietypowej porze roku – wczesną wiosną. Masz w planach ozdobienie swojej działki wrzoścami? Sprawdź, jak o nie dbać, by prawidłowo się rozwijały.
Zapamiętaj!
- Wrzosiec kwitnie na wiosnę, a wrzos na jesieni 🌺
- Kwiaty różnią się wyglądem – u wrzośca przypominają zwisające dzbanki 🌺
- Wrzosiec jest wieloletni i zimuje w gruncie pod agrowłókniną lub grubą warstwą ściółki ❄️
- Po odkryciu wczesną wiosną należy go przycinać do 1/3 wysokości, aby się rozkrzewił ✂️
- Szczególnie warty uwagi gatunek to Erica carnea (kwitnie od marca do maja i toleruje wapienną glebę) 🌺
Wrzośce w ogrodzie – uprawa i wymagania roślin kwasolubnych
Wrzośce rosną na glebach o odczynie kwaśnym. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, o pH 4,5–5,5. Odpowiednia ziemia dla wrzośców może być lekka i piaszczysta. Delikatnie wilgotna i przepuszczalna ziemia zapewnia doskonałe warunki do rozwoju korzeni. Aby ograniczyć parowanie wody, warto ściółkować powierzchnię gleby.
Wrzośce mają cienkie i delikatne korzenie, więc należy szczególnie zadbać o odpowiednią wilgoć ziemi, w której rosną. W okresach suszy trzeba pamiętać o podlewaniu miękką, odstaną wodą lub deszczówką. Woda prosto z kranu nie nadaje się, gdyż może być zbyt zimna i bogata w wapń. Wrzośce dobrze znoszą stanowisko półcieniste.
Więcej szczegółów 🔍
Dla wrzośca najlepsza jest ziemia piaszczysto-gliniasta, próchniczna, z dodatkiem torfu. Choć to roślina kwasolubna, potrafi także rosnąć na lekko alkalicznej glebie. Nasłonecznienie nie robi wrzoścom dużej różnicy – słońce i półcień są dla nich tak samo dobre.
Wrzos a wrzosiec – czy to to samo?
Oba rodzaje roślin nie tylko podobnie się nazywają, ale też wyglądem są do siebie zbliżone. Jak je odróżnić od siebie? Najlepiej zacząć od porównania kwiatów. U wrzosów są one podobne do dzwoneczków i składają się z oddzielnych płatków. Kwiaty wrzośca w różnych odcieniach różu mają kształt baryłkowaty, przypominający dzban lub rurkę i zebrane są w baldachogrona. Ich pręciki są nieco dłuższe od płatków.
Kwitnienie
Pora kwitnienia wrzosów to jesień. Wrzośce kwitną zazwyczaj wczesną wiosną, aczkolwiek niektóre gatunki kwitną latem (np. wrzosiec bagienny, który występuje naturalnie w cieplejszych rejonach Polski, wrzosiec Watsona, wrzosiec rozpierzchły i wrzosiec popielaty).
Pędy
Wrzosiec zazwyczaj nie przekracza 30 cm wysokości. Jego wznoszące się pędy pokryte są igiełkowatymi drobnymi liśćmi wyrastającymi pod kątem prostym. Zostają one przez cały rok na roślinie. Z kolei liście wrzosów są łuskowate i przylegają do pędów.
Czy wrzosiec to kwiat wieloletni, czy jednoroczny? Można go uprawiać w pojemniku?
Wrzośce są roślinami wieloletnimi. Jeśli kupisz przedstawiciela tego rodzaju w pojemniku, po zakończeniu okresu kwitnienia przesadź go do ogrodu. Pamiętaj o okrywaniu wrzośców na zimę za pomocą grubej warstwy ściółki, ściętych gałęzi drzew iglastych lub agrowłókniny. Krzewinki dobrze zimują pod pokrywą śnieżną, lecz z uwagi na pojawiające się bezśnieżne i mroźne zimy, lepiej jeszcze przed przymrozkami zadbać o odpowiednie okrycie. Zadbane i zabezpieczone przed negatywnym wpływem ujemnych temperatur wrzośce mają szansę przetrwać kilka lat w świetnej kondycji.
Pielęgnacja – kiedy przycinać wrzośce, aby zachować ich dobrą kondycję?
Dla zachowania zdrowia wrzośce należy regularnie przycinać. Najlepiej jest przeprowadzać ten zabieg wczesną wiosną, jeszcze przed kwitnieniem. Niedługo po usunięciu zimowych osłon ze stroiszu lub agrowłókniny należy skrócić pędy wrzośców do 1/3 ich długości, aby pobudzić je do rozkrzewiania się i wytwarzania nowych, silnych gałązek. Jako roślina okrywowa, wrzosiec wykazuje tendencję do zagęszczania pod wpływem uszczykiwania. Zatem regularne przycinanie to ważny etap uprawy.
Wrzośce – sadzonki różnych gatunków i odmian
W sprzedaży znajduje się dużo różnych gatunków wrzośców oraz ich odmian. Mają one czasami nieco inny kolor kwiatów lub igiełkowatych liści. Mogą też różnić się między sobą początkiem kwitnienia (choć ogólnie wszyscy przedstawiciele rodzaju wrzosiec kwitną wczesną wiosną). Znanych jest aż kilkaset gatunków wrzośców. Polecane do uprawy przydomowej odmiany wrzośca krwistego to: „Vivelii”, „Eva”, „Aurea”, „Challenger” oraz „Snow Queen”. Za sadzonkę wrzośca trzeba zapłacić około 10 zł.
Wrzosiec krwisty (Erica carnea)
Jednym z najbardziej popularnych gatunków jest wrzosiec krwisty (Erica carnea), zwany również wrzoścem wiosennym lub wrzoścem czerwonym. Zakwita on od marca do maja, a czasami nawet wcześniej, w lutym. Na jego pędach pojawiają się wtedy liczne kwiaty. Jest jeszcze jedna cecha, która jest ważna dla początkującego ogrodnika. Gatunek ten toleruje podłoże wapienne. Dzięki temu można go bez obaw sadzić tam, gdzie gleba naturalnie jest bogata w wapń.
Wrzośce to wspaniałe rośliny o ozdobnych kwiatach, które mogą być elementem kompozycji naturalistycznej w postaci wrzosowiska. Odpowiednio dobrany skład gatunkowy może skutkować tym, że miejsce będzie atrakcyjne przez cały rok. Wrzośce najpiękniej wyglądają sadzone w grupie w nowoczesnych ogrodach, np. na tle jasnego żwiru. Posadź je w swoim otoczeniu i wypatruj pierwszych oznak wiosny. Wczesne kwitnienie wrzośca sprawia, że ta wyjątkowa krzewinka jest jedną z roślin, które zwiastują wiosnę.
Najczęściej zadawane pytania
Wrzosiec – czy jest wieloletni?
Tak, wrzośce są roślinami wieloletnimi.
Wrzosiec w doniczce – czy to ma sens?
Oczywiście! Rośliny wrzosowate nadają się do uprawy doniczkowej, ale potrzebują odpowiednich warunków. Wrzośce potrzebują słonecznego stanowiska, właściwej donicy i odpowiedniego podłoża. Należy pamiętać o umiarkowanym podlewaniu. Najczęściej wybieraną odmianą doniczkową jest wrzosiec delikatny (Erica gracilis).
Wrzośce – zimowanie. Co musisz wiedzieć?
Te rośliny z rodziny wrzosowatych są odporne na mróz i przy odpowiednim zabezpieczeniu mogą przetrwać nawet bardzo niskie temperatury. Najlepiej, gdy są posadzone w grupie, w miejscu osłoniętym od wiatru. Po pierwszych przymrozkach należy je okryć gałązkami roślin iglastych, agrowłókniną lub tkaniną cieniującą.
Co lepsze – wrzos czy wrzosiec?
Najlepiej mieć w ogródku oba, aby cieszyć się różowymi kwiatami przez całą wiosnę i jesień. Poza tym rośliny te mają podobne wymagania, więc żadna nie jest lepsza od drugiej.
Kiedy najlepiej sadzić wrzosiec?
Między wrześniem a październikiem lub między marcem a kwietniem. Jeśli sadzisz go na wiosnę, musisz go regularnie podlewać w pierwszym sezonie, aby dobrze się przyjął.