Dla wielu wiosna jest najpiękniejszą porą roku. Nic w tym dziwnego, ponieważ oznacza ona koniec mroźnej zimy i rozpoczęcie znacznie przyjemniejszej aury. Jak rozpoznać, że niebawem nastaną cieplejsze dni? Przedstawiamy najważniejsze oznaki wiosny!
Kalendarzowy początek wiosny przypada na 21. marca. Przed nim można mówić o tak zwanym przedwiośniu, kiedy to przyroda zaczyna budzić się do życia po długiej i wyczerpującej zimie. Ma ono miejsce w lutym lub na początku marca – wszystko zależy tutaj od pogody i temperatury panującej na zewnątrz. Pierwsze oznaki wiosny dają nadzieję na lepsze samopoczucie. Dni stają się dłuższe i cieplejsze, co pobudza do działania i dodaje energii. Nic zatem dziwnego, że ludzie z utęsknieniem wypatrują przebiśniegów, krokusów i żonkili. Zebraliśmy dla was cały zestaw pierwszych oznak wiosny w przyrodzie! Zapraszamy do lektury!
Wiosna astronomiczna a kalendarzowa wiosna
Każde dziecko wie, kiedy rozpoczyna się wiosna kalendarzowa. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że data rozpoczęcia wiosny kalendarzowej nie jest równa dacie rozpoczęcia wiosny astronomicznej.
Wiosna kalendarzowa rozpoczyna się rokrocznie 21. marca. Data rozpoczęcia wiosny astronomicznej jest ruchoma i zależy od ruchu Słońca. Przez nieco ponad dwadzieścia kolejnych lat wiosna astronomiczna będzie się rozpoczynać 20. marca, ale już w roku 2044 będzie to 19. marca.
Pierwsze oznaki wiosny – krzewy kwitnące
Z zimowego snu najwcześniej budzą się oczary. Mogą one zakwitnąć już w styczniu, ponieważ krzew ten jest odporny na ujemne temperatury. Dzieje się tak, ponieważ roślina wykształciła w sobie umiejętność chowania podczas mrozu płatków do środka, aby przy wyższych temperaturach ponownie je rozwinąć. Wśród innych krzewów, którym również nie straszne są chłodniejsze temperatury, są:
Pierwsze wiosenne kwiaty cebulowe
Jeśli chcemy jak najszybciej dostrzec pierwsze symptomy wiosny, w przydomowych ogródkach warto posadzić rośliny cebulowe. Te wczesnowiosenne są niezwykle łatwe w pielęgnacji i nie mają wysokich wymagań co do rodzaju gleby ogrodowej.
Pierwsze kwitnące kwiaty wiosną to niewątpliwie śnieżyczki przebiśniegi. Białe kwiatki wyrastają spod leżącego jeszcze śniegu już w lutym. Nieco później swoje kwiaty wypuszczają:
Pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny w ogrodzie
Zaraz za kwitnącymi krzewami i wiosennymi kwiatami, pąki zaczynają gościć na gałęziach drzew. Drzewa owocowe ukwiecają się biało-różowym kobiercem, z gałęzi wierzb wyrastają tak zwane kotki, a pozostałe rośliny wypuszczają żywo zielone pąki.
Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie – pierwsze ptaki
Jednym z pierwszych wiosennych ptaków jest skowronek. Kiedy więc usłyszysz jego śpiew, możesz być pewien, że wiosna znajduje się tuż za pasem. Kiedy wiosna zagości już u nas na dobre, do kraju wracają jaskółki. Jednak niewątpliwie najpopularniejszym zwiastunem wiosny są bociany. Te często przylatują z ciepłych krajów, kiedy jeszcze na polach ściele się śnieg.
Wydłużający się dzień
W Polsce przedwiośnie rozpoczyna się już na przełomie lutego i marca. Niejednokrotnie się zdarza, że w tym czasie pogoda pozostawia jeszcze wiele do życzenia – jest mroźnie i śnieżnie. Niepodważalnie panująca aura wskazuje na zimę, ale słońce wschodzi już wyraźnie wcześniej oraz nieco później zachodzi. Zrównanie dnia z nocą, a więc tak zwana równonoc wiosenna, ma miejsce w okolicach dnia 20. marca.
Wypatrujemy pierwszych żab trawnych
Na początku wiosny z zimowego snu budzi się żaba trawna. Galaretowany śluz tuż pod powierzchnią wody pobliskich jezior to jej skrzek, a więc pierwsza oznaka nadchodzącej wiosny.
Pojawiają się pierwsze owady
Chyba jednym z najmniej wyczekiwanych symptomów wiosny są budzące się owady. Jako pierwsze zauważymy biedronki, kowale bezskrzydłowe oraz motyle.
Wiosna u ssaków
Na początku wiosny również ssaki budzą się z zimowego snu. Na polach i w lasach można zaobserwować zrzucone poroża jeleni i łosi, a po zmroku daje się usłyszeć odgłosy godowe wilków, żbików i kun. Wczesną wiosną w pary łączą się też zające, króliki oraz wiewiórki.
Podsumowując, pierwszych oznak wiosny jest naprawdę wiele. Możemy ich poszukiwać wśród drzew, krzewów, kwiatów, ptaków oraz ssaków. Na początku wiosny można zauważyć również wyraźne wydłużenie dnia. Początek wiosny to piękny i długo wyczekiwany czas. Ludzie mają więcej energii i motywacji do działania. Niejednokrotnie to również czas rozpoczęcia ciężkiej pracy przygotowującej do sezonu w ogrodzie i na roli.