Zastanawiasz się, kiedy zbierać owoce dzikiej róży? Odpowiedni czas to przełom września i października. Jednak dojrzałość owoców zależy od wielu czynników, dlatego umiejętność ich rozpoznawania jest bardzo przydatna. Dzięki temu możemy wybrać się na spacer, zebrać dziką różę i przygotować w domu pyszne i zdrowe przetwory. Co ciekawe, gałązki z dojrzałymi owocami idealnie nadają się do jesiennych dekoracji. Z naszego poradnika dowiesz się, gdzie szukać tego cennego krzewu.
Kiedy zbierać owoce dzikiej róży?
Dojrzałe owoce dzikiej róży mają ciemnopomarańczowy, czasem nawet czerwony kolor. Nie powinny być ani zbyt twarde, ani też za miękkie. Niektórzy sugerują, by pozostawić owoce na krzewie do pierwszych przymrozków i pozwolić im lekko się przemrozić. Dzięki temu są smaczniejsze. Jednak jeśli poczekamy zbyt długo, w owocach będzie więcej cukru, a mniej cennych witamin. Jeżeli dzika róża zdążyła już przybrać kolor brązowy i stała się pomarszczona, raczej nie będzie się nadawała do zbioru.
Gdzie zbierać dziką różę?
Ci, którzy mają dziką różę w swoim ogrodzie, nie będą mieli problemu z szukaniem krzewu. Jednak roślina ta jest bardzo pospolita, więc zbiorami mogą cieszyć się również osoby, które nie mają ogródka. Wystarczy wybrać się na wiejski spacer. Dzika róża rośnie na nieużytkach, zboczach, a czasem przy lesie. Zazwyczaj są to słoneczne stanowiska. Odradzamy jednak zbieranie owoców krzewów rosnących w pobliżu ruchliwych dróg i zakładów przemysłowych.
Co można zrobić z owoców dzikiej róży?
Wiesz już, kiedy zbierać owoce dzikiej róży. Pozostaje nam jeszcze odpowiedzieć na pytanie, co z nich zrobić. Otóż możliwości jest wiele, a najpopularniejsze są nalewki z dzikiej róży. Z owoców można też zrobić sok, syrop, konfiturę i dżem. Cenionym produktem prozdrowotnym jest herbatka z dzikiej róży. Jeśli samodzielnie zbierzesz owoce, możesz taką herbatkę przygotować w domu. Wystarczy w tym celu dokładnie je umyć, a następnie wysuszyć. Dziką różę można również jeść na surowo, jednak należy przedtem pozbyć się nasion, które są owłosione, a przez to ciężkostrawne.
Dlaczego warto zbierać dziką różę?
Dzika róża to najbogatszy w witaminę C owoc. Zawiera również bioflawonoidy, które ułatwiają organizmowi wchłanianie tej witaminy. Zatem spożywanie przetworów z dzikiej róży wspomaga układ odpornościowy, przyspiesza procesy regeneracyjne organizmu, a także pozytywnie wpływa na układ krwionośny. Witamina C znana jest jako witamina młodości, ponieważ poprawia wygląd skóry.
Zawartość witamin w dzikiej róży a obróbka termiczna
Warto pamiętać, że spora część witamin utlenia się z powodu obróbki termicznej owoców. Dlatego też, decydując się na przygotowanie przetworów, należy przestrzegać przepisu i nie przedłużać poszczególnych procesów.