Czy wiesz, że poszczególne fazy księżyca mogą wpływać na stan twoich upraw? Jeśli chcesz się przekonać, spróbuj przeprowadzać ogrodowe prace w zgodzie z poszczególnymi fazami księżyca. Sprawdź, kiedy najlepiej przycinać, przesadzać, a kiedy rozpocząć nawożenie. Już w starożytności zaobserwowano, że ruch księżyca ma ogromny wpływ na to, co dzieje się na ziemi – przypływy i odpływy, zjawiska pogodowe, a dalej na samopoczucie ludzi, a także kondycję roślin. Dzięki temu określono, kiedy następuje najlepszy czas na zbieranie plonów, czy zabiegi pielęgnacyjne. Na pewno słyszałeś, że podczas pełni gorzej się śpi, a rany trudniej się goją. Czy to tylko przesądy, czy jednak księżyc rzeczywiście oddziałuje na nas i nasze otoczenie? Przeczytaj!
Czym jest kalendarz księżycowy?
Kalendarz księżycowy, lunarny opiera się na fazach księżyca – nowiu, pełni oraz I, II, III, IV kwadrze. Był on znany i stosowany przez wszystkie ludy starożytne, liczył 12 miesięcy, z których każdy miał 29 lub 30 dni. Od zarania dziejów wierzono, że impulsy wysyłane przez księżyc na koniec każdego miesiąca wpływają na stan zdrowia ludzi, ale także na otaczającą ich przyrodę. Owym impulsom nadano w starożytności określone nazwy, które odpowiadają nazwom znaków zodiaku. W taki sposób powstał tzw. Gwiezdny Zegar. Kierując się fazami księżyca można wybierać najodpowiedniejszy czas dla określonego działania – podejmować ważne decyzje, które mają szanse na pomyślną realizację, wykonywać zabiegi operacyjne, ale także uprawiać ogródek. W tym celu warto sięgnąć po kalendarz księżycowy ogrodnika. Jak dbać o ogród, by cieszyć się obfitymi plonami? Wystarczy spoglądać w niebo i postępować według poniższych wskazówek.
Kalendarz księżycowy ogrodnika – jakie prace wykonać podczas nowiu?
Nów księżyca jest fazą trwającą trzy dni. To właśnie w tym czasie księżyc pozostaje niewidoczny. Jak głosi kalendarz lunarny jest to idealny czas, by rozpocząć walkę ze szkodnikami unicestwiającymi plony. Dzień przed i dzień po nowiu można zatem usuwać chore pędy, pryskać, usuwać chwasty. Nie jest to jednak dobry moment na sadzenie i wysiewanie roślin. Nie zaleca się też wykonywania prac pielęgnacyjnych, które mogłyby uszkodzić korzenie. Jeśli wiesz, że zbliża się faza nowiu, przygotuj się na starcie ze szkodnikami roślin.
Prace w ogrodzie podczas pełni księżyca
Pełnia to czas, w którym cały księżyc jest widoczny. Cykl trwa trzy dni. W tym okresie nie przeprowadza się prac takich, jak przycinanie drzew i krzewów, szczepienie drzewek. Można jednak wykonywać zabiegi pielęgnacyjne jak okopywanie i pielenie. To doskonały moment na przesadzanie i nawożenie roślin, a także wysiewanie i sadzanie. Które warzywa można siać i sadzić? To przede wszystkim pomidory, ziemniaki, kapusta, brukselka, cebula, marchew i rzodkiewka. Również w tym czasie możesz zacząć zwalczać choroby i szkodniki atakujące twoje uprawy.
I i II kwadra – fazy, gdy księżyca przybywa
I kwadra to faza, która następuje bezpośrednio po nowiu. Trwa do momentu, gdy księżyc będzie widoczny na niebie aż do połowy. Jest to więc czas, gdy księżyca przybywa. II kwadra trwa od chwili, gdy jest on widoczny w połowie aż do pojawienia się księżyca w całej krasie. Właśnie teraz warto zająć się sadzeniem krzewów i drzew owocowych (porzeczka, agrest, śliwa, jabłoń), wysiewaniem i sadzeniem warzyw liściowych. Jakie jeszcze prace można przeprowadzić podczas I i II kwadry księżyca?
- ukorzeniać sadzonki;
- szczepić drzewa;
- nawozić, podlewać.
Jest to też czas zbiorów warzyw i owoców, ziół, przypraw. Jeśli planujesz przycinanie, pamiętaj, aby robić to delikatnie i niezbyt intensywnie, ponieważ drzewa wypuszczają w tym okresie sporo soku. Jednocześnie system korzeniowy jest najmniej wrażliwy, dlatego nie musisz obawiać się, że podczas prac ulegnie uszkodzeniu.
Co robić, gdy księżyca ubywa? Wykaz prac na III i IV kwadrę
III i IV kwadra to czas, gdy księżyca zaczyna ubywać. III kwadra następuje bezpośrednio po pełni i trwa do momentu, gdy na niebie znowu będzie widoczna jedynie połowa naszego satelity. Dla ogrodnika i sadownika oznacza to, że następuje idealny moment na przesadzanie, przycinanie (np. w sierpniu przycinanie drzew i krzewów owocowych). Możesz posadzić nowe rośliny lub zmienić miejsce niektórych kwiatów. To czas, który sprzyja zwalczaniu szkodników. Zaobserwowano, że właśnie podczas tych faz księżyca rośliny szybciej się regenerują, łatwiej adaptują w nowym miejscu, nie tracą też dużo soku. Do prac ogrodniczych zalecanych w tym okresie zalicza się także siew i sadzenie roślin cebulowych, korzeniowych, motylkowych. Gdy księżyca zaczyna stopniowo ubywać warto też zbierać te warzywa i owoce, które masz zamiar dłużej przechowywać. Pamiętaj też, że teraz zerwane kwiaty dłużej postoją w wazonie.
Kalendarz księżycowy, kalendarz biodynamiczny pozwalają uporządkować kolejność prac wykonywanych w ogrodzie, podpowiadają jak funkcjonować w zgodzie z naturą. Kiedy zbierać owoce na przetwory, do mrożenia, a kiedy te, które mają dłużej leżeć, w jakim czasie sięgnąć po nawóz, a kiedy z niego zrezygnować, która kwadra sprzyja robieniu oprysków, a która rozmnażaniu roślin. Jeśli poświęcisz trochę czasu, by poznać kalendarz lunarny, będziesz wiedzieć, kiedy najlepiej przeprowadzić odpowiednie prace, by twoje rośliny były zdrowe, a plony obfite.