Aby cieszyć się obfitym plonem, należy wcześniej zadbać o drzewa owocowe. Podstawowym zabiegiem jest przycinanie młodych oraz owocujących drzewek. Niezwykle istotny jest sposób wykonania zabiegu oraz wybór odpowiedniego terminu. W przypadku wiśni pierwsze cięcie wykonuje się wiosną, zaraz po posadzeniu młodego drzewka. Celem jest nadanie koronie odpowiedniego kształtu. Starsze drzewa, które wydają już owoce, należy przycinać latem, po zbiorach, czyli najczęściej w połowie sierpnia. Warto także pamiętać, że zabieg najlepiej wykonać w ładny, pogodny dzień, gdy jest sucho i słonecznie. Jak wygląda cięcie wiśni na wiosnę?
Zapamiętaj!
- Przycinanie drzewek owocowych jest istotnym zabiegiem, który wpływa na ich prawidłowy rozwój i obfitość plonu.
- Cięcie wiśni najczęściej wykonuje się wiosną i latem. Młode drzewka przycina się zdecydowanie, starsze drzewa trzeba przerzedzić i odświeżyć.
- Należy starannie dobrać sprzęt do cięcia i ważne jest, aby rany po przycięciu smarować maściami ogrodniczymi lub preparatami grzybobójczymi.
- Zabieg powinien być wykonywany tylko w słoneczny dzień.
Cięcie wiśni na wiosnę
Jeśli masz sad, wiesz, że musisz wykonać cięcie drzew owocowych po posadzeniu – tak też jest w przypadku wiśni. Najczęściej takie drzewko ma bardzo dużo pędów, które wyrastają ostro ku górze. To pierwszy moment, by przyciąć wiśnie. Takie cięcie wiśni na wiosnę powinno być zdecydowane i mocne. Pierwszym krokiem jest wyróżnienie pędu przewodniego (pozostaje on nienaruszony) – to najgrubsza, najwyższa gałąź rosnąca pionowo w środku korony, dominująca nad bocznymi pędami i zakończona pąkiem liściowym. Pozostałe gałązki wiśni należy ciąć krótko – powinny pozostać maksymalnie trzy pąki od nasady (to zazwyczaj 1/3 długości, czasem nawet 2/3). Trzeba również usunąć zbyt nisko wyrastające gałęzie, czyli te położone na pniu ok. 40 cm – 50 cm nad ziemią. Rany powstałe w miejscu przycięcia należy posmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.
Jak ciąć młode wiśnie?
Młode drzewko również należy przycinać, jednak już nie tak zdecydowanie. Każdego roku należy nieco przerzedzić koronę drzewa – to tzw. cięcie prześwietlające. Jak wspomniano, przecinkę zaczyna się tuż po zbiorze owoców (jest to bowiem cięcie letnie), usuwając stare gałęzie, a także te uszkodzone i chore. Dobrze jest też wyciąć nowe pędy zwisające ku ziemi lub zbyt mocno pnące się ku górze. Szacuje się, że prawidłowo przeprowadzony zabieg prowadzi do pozbycia się około 1/5 wszystkich pędów.
Czym jest cięcie odmładzające?
W przypadku starych drzew stosuje się tzw. odmładzające cięcie wiśni na wiosnę. Polega ono na skróceniu najstarszych gałęzi. W ten sposób można pobudzić drzewo do wytwarzania świeżych pędów, co sprawi, że drzewo będzie obficiej owocować. Konary skraca się o 1-1,5 m. Nie należy przycinać drzewa w całości, a jedynie każdego roku po kilka gałęzi.
Cięcie odnawiające wiśni
W przypadku starych wiśni z przewodnikiem przeprowadza się zabieg odnawiający, które wykonuje się co kilka lat. W takim przypadku należy usunąć wszystkie stare gałęzie, które mają więcej niż 4 lata. Pozostawia się jedynie młode gałęzie i pędy, a stare pędy wycina się kilka centymetrów od gałęzi-przewodnika. Oznacza to, że wszystkie stare zostaną zastąpione nowymi – z pozostawionych czopów wyrosną świeże pędy. Czasem warto również przyciąć nieco wierzchołek korony, gdy właśnie tam przesuwa się owocowanie.
Jak przycinać owocowe krzewy i drzewa?
Cięcie wiśni na wiosnę należy wykonywać zawsze w określonym terminie i przy sprzyjającej pogodzie. Najlepiej wybrać dzień słoneczny i bezchmurny. Dlaczego to takie istotne? W ten sposób zmniejsza się ryzyko zachorowania drzewa na infekcję grzybową. Trzeba pamiętać, że drzewa pestkowe, a zwłaszcza wiśnie i czereśnie są podatne na zakażenia bakteryjne i grzybicze. Dlatego też ważne jest, aby powstałe rany smarować odpowiednimi preparatami, zabezpieczając drzewo przed atakiem drobnoustrojów. Należy również starannie dobrać narzędzie do przycinania, wybrać ostre nożyce lub sekator.
Cięcie wiśni na wiosnę i latem – dlaczego jest tak ważne?
Wiosenne cięcie pozwala na formowanie korony wiśni po posadzeniu, co jest pierwszym krokiem do zachowania drzewka w zdrowiu oraz uzyskania jak największego plonu. Drzewa kilkuletnie wymagają systematycznych podcięć odświeżających, czyli stworzenia miejsca nowym pędom. Regularnie prześwietlane i przerzedzane korony są rzadziej atakowane przez patogeny. Dzięki zabiegom zagwarantujesz swobodny przepływ powietrza, co z kolei powstrzyma rozwój brunatnej zgnilizny. Wiosenne cięcie sprawia, że drzewo osiąga większe rozmiary, a pędy są silniejsze. Drzewa pestkowe można przycinać wiosną oraz latem. Warto pamiętać, że wiśnie owocują najintensywniej na jednorocznych pędach.
Techniki przycinania drzew i krzewów owocowych
Przy przycinaniu drzewek owocowych jak jabłoń, śliwa, grusza, morela czy wiśnia istotna jest zastosowana technika. Młode pędy należy przycinać na wysokości 5 mm nad pąkiem (oczkiem). Cięcie powinno zostać wykonane pod skosem, aby najwyższy punkt znajdował się tuż nad pąkiem. Istotną kwestią jest również kierunek wzrostu pędu, który pozostał – oczko musi być skierowane na zewnątrz korony. Cięcie starych konarów powinno się wykonywać w 3 etapach – od dołu, od góry i na obrączkę. Zapobiega to obłamywaniu się konarów i rozdarciu korony.
Odpowiednie przycinanie a najczęściej popełniane błędy
Do corocznego cięcia wiśni na wiosnę trzeba się przygotować. Początkujący ogrodnik może popełnić jakiś błąd, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- unikać przycinania jesienią;
- przeprowadzać cięcie w pogodne dni;
- używać tylko ostrych, zdezynfekowanych narzędzi;
- zabezpieczać rany po cięciu;
- przeprowadzać regularne przycinanie, aby uformować koronę, zapewnić odpowiedni przyrost i kwitnięcie;
- przeprowadzać cięcie sanitarne, gdy tylko zauważysz możliwe ognisko choroby.
Poprzez cięcie wiśni na wiosnę poprawiasz kondycję roślin, dbasz o plon, chronisz je przed chorobami. Zanim zaczniesz przeprowadzać zabieg, sprawdź, jak najlepiej ciąć jabłonie, grusze, brzoskwinie, śliwy, a jak czereśnie czy wiśnie. Dowiedz się, czy lepsze będzie cięcie w okresie wiosny, czy latem. Prawidłowo wykonane, sprawi, że będziesz cieszyć się swoim sadem i smacznymi owocami.