Kiedy zrywamy pigwę? Oczywiście wtedy, kiedy jej owoce są już w pełni dojrzałe. W przeciwnym razie przygotowane przetwory mogą być mniej smaczne. Jeśli masz pigwę w swoim ogrodzie, ale nie wiesz, co zrobić z owocami, to ten poradnik jest właśnie dla ciebie. Przedstawimy w nim również różnice pomiędzy pigwą a pigwowcem. Przeczytaj koniecznie, zanim przystąpisz do zbiorów!
Kiedy zrywamy pigwę?
Owoce pigwy zaczynają powoli dojrzewać we wrześniu, a ich zbiór przypada na początek października. Jednak to, czy owoce są już odpowiednio dojrzałe na przetwory, zależy oczywiście od konkretnego sezonu. Dlatego też, zanim zdecydujesz się zerwać pigwę, spójrz na owoce. Te dojrzałe mają już mocno żółtą skórkę, na której gdzieniegdzie pojawiają się czerwone kropeczki.
Kiedy zrywamy pigwę gruszkową?
Owoce pigwy kształtem, kolorem i wielkością przypominają jabłka. Dlatego dla początkujących ogrodników mylące mogą być inne odmiany rośliny. Pigwa gruszkowa to właśnie odmiana pigwy pospolitej. Jak wskazuje nazwa, kształtem przypomina gruszkę. Kiedy zrywać jej owoce? Również na początku października, o ile są już odpowiednio wybarwione.
Pigwa – kiedy zbieramy owoce po raz pierwszy?
W sklepach ogrodniczych dostępne są zazwyczaj roczne lub dwuletnie sadzonki pigwy. Należy posadzić je w gruncie późną jesienią, najlepiej na początku listopada. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze zbiory owoców będą dopiero po kilku latach. Zazwyczaj na plony możemy liczyć w czwartym roku od posadzenia.
Kiedy zrywa się pigwę na nalewkę?
Pigwę na nalewkę zrywa się, kiedy owoce są już dojrzałe. Jednak wprawieni ogrodnicy polecają pewien trik, który pozytywnie wpływa na smak owoców. Otóż warto pozostawić owoce na krzewie do pierwszych przymrozków. Jak się okazuje, lekko przemarznięte pigwy pozbawione są cierpkości.
Kiedy zrywamy pigwę na sok?
Powyższa zasada jest aktualna również wtedy, kiedy zamierzamy przygotować z pigwy inne przetwory, na przykład sok. Jeżeli wstrzymasz się ze zbiorem, napój będzie o wiele łagodniejszy w smaku. Ciekawostką jest to, że niektórzy ogrodnicy nie zrywają pigwy, a zbierają opadnięte owoce. Decydując się na taką praktykę, trzeba pamiętać, by nie pozostawiać pigw pod drzewem i zbierać je codziennie.
Pigwa a pigwowiec
Pigwa bardzo często mylona jest z pigwowcem, a są to dwie różne rośliny. Pigwa (Cydonia oblonga) to drzewo lub duży krzew, który rodzi okazałe owoce o średnicy około 6 cm. Pigwowiec (Chaenomeles) jest ciernistym krzewem, którego owoce są o połowę mniejsze i twardsze. W związku z tym pigwa jest nieco łatwiejsza w obróbce, ale za to nie tak aromatyczna, jak owoce pigwowca.
Kiedy zrywamy owoce pigwowca?
Okres dojrzewania pigwowca jest taki sam, jak w przypadku pigwy. Zatem zbiór następuje na początku października.
Pigwa – co z niej zrobić? Jak jeść?
Pigwa i pigwowiec to rośliny absolutnie wyjątkowe, ponieważ przetwory z nich przygotowane smakują wybornie. Nie należy jednak jeść owoców na surowo. Są one cierpkie, a w dużych ilościach mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dlatego też, z pigwy najlepiej przygotować nalewki, soki, dżemy, konfitury, musy i kompot. Warto pamiętać, że zebrane owoce można przechowywać przez kilka miesięcy, jednak muszą być one ułożone w przewiewnym, suchym, ale chłodnym miejscu.