Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) jako duży krzew znajduje zastosowanie zarówno w dużych ogrodach, jak i niewielkich, przydomowych działkach. Sprawdź, jak wygląda uprawa pigwy w praktyce!
Owoce pigwy mają kolor delikatnie żółty i przyjmują średni rozmiar na poziomie około 6 centymetrów. Cechą wyróżniającą tę roślinę jest zdecydowanie kwaśny smak owoców oraz ich wysoki poziom twardości. W wyniku tego owoców najczęściej nie spożywa się surowych, ale dopiero po odpowiednim przetworzeniu. Sama uprawa pigwy w Polsce jest dość skomplikowana i wymaga specjalnych warunków. Zwróć uwagę, że liściasty krzew w naturalnych warunkach osiąga nawet kilka metrów wysokości, a sadzonki w Polsce rosną znacznie mniejsze.
Pigwa – jakie są jej odmiany?
Oprócz tego, że drzewko ma szeroką gamę zastosowań, dodatkowo występuje w różnych odmianach. Chcesz dowiedzieć się jakich? Najpopularniejsze z odmian to:
- pigwa pospolita (Cydonia oblonga) – najpopularniejsza odmiana rośliny pochodząca z Krety. Do jej uprawy potrzebne są zasobniejsze gleby, gdyż ta posiada płytki system korzeniowy. Oprócz żyznej gleby pigwa pospolita lubi też regularne podlewanie i dobrze nasłonecznione miejsca. Niestety nie wykazuje właściwości mrozoodpornych, dlatego każdy przymrozek wiosenny jest dla niej sporym zagrożeniem;
- pigwa pospolita gruszkowata – to odmiana pigwy, która jest wysoce odporna na szkodniki. Owoce w tym przypadku delikatnie przypominają wyglądem gruszki i mają delikatny, różowy kolor. Pigwa z tej odmiany nadaje się do spożycia po kilku dniach dojrzewania w temperaturze pokojowej. Owoce są bogate w wiele witamin i składników odżywczych;
- pigwa wieloowocowa krzaczasta – ten typ pigwy pochodzi z Węgier. Krzew owocowy wyróżnia się nieco inną wielkością owoców, które można zerwać tuż po okresie kwitnienia. Pamiętaj, że pigwa tego typu nie ma specjalnych wymagań glebowych, choć najbardziej upodobała sobie podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Owocowanie pigwy wieloowocowej krzaczastej odbywa się każdego roku, a same owoce są słodkie i wyróżniają się aromatycznym miąższem.
Jak posadzić pigwę? Krok po kroku
Sadzenie pigwy w polskich warunkach klimatycznych jest proste, ale wymaga spełnienia kilku warunków. Wystarczy, że gleba jest odpowiednio zasobna w składniki odżywcze oraz ma odczyn zasadowy lub lekko zasadowy. Chcesz posadzić pigwę? W takim razie:
- Wykop dołek nieco większy od bryły korzeniowej sadzonki.
- Obok dołka wbij palik drewniany.
- Wsadź pigwę do przygotowanego wcześniej dołka w ziemi.
- Zasyp dołek i podlej obficie.
To wszystko, co musisz zrobić, aby posadzić pigwę np. w swoim ogrodzie. Pamiętaj, że mocno zbite ze sobą korzenie możesz rozdzielić ostrym nożem. Docelowe drzewko posadź na głębokości pozwalającej na szczepienie jej ponad 10 cm nad powierzchnią ziemi. Uprawa pigwy najlepiej sprawdza się na glebach o odczynie kwaśnym z wartością pH na poziomie od 5,6 do 6,5. W przeciwnym razie liście rośliny będą żółknąc lub proces jej wzrostu zostanie całkowicie zatrzymany. Posadź sadzonki na wiosnę opierając jej na palikach, dzięki czemu te zostaną utrzymane w pionowej pozycji. Pamiętaj, że pierwsze plony zbierzesz najczęściej dopiero po pierwszych trzech latach od czasu posadzenia!
Pigwa – wygląd zewnętrzny i zastosowanie
Pigwa pospolita (Cydonia oblonga)pochodzi z Azji i charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi. Okres kwitnienia rośliny przypada na koniec maja i początek czerwca. Kwiaty pigwy są zazwyczaj białe lub delikatnie jasnoróżowe i charakteryzują się pięknym zapachem. W Polsce drzewko dorasta średnio do wysokości od 3 do 5 metrów i sprawdza się niemalże w każdym ogrodzie jako piękna ozdoba. Żółte owoce przypominające kształtem gruszkę wyglądają wręcz niesamowicie i sprawiają, że ogród staje się delikatnie egzotyczny.
Smak owoców pigwy zależy od zastosowanej odmiany. Owoce najczęściej są niejadalne na surowo ze względu na ich twardość. Miąższ pigwy jest często kwaśny, a w niektórych przypadkach nawet gorzki. Pod wpływem obróbki owoce pigwy mocno miękną, dzięki czemu nadają się do robienia przetworów, np. konfitury z pigwy oraz soków. Niewielkie drzewo dające owoce podobne do tych, które powstają z grusz ma wiele właściwości odżywczych. Zebrane owoce wyróżniają się wysokim poziomem zawartości:
- witaminy A, D, C, B1, B2, B3, B5, B6, B9;
- wapnia;
- żelaza;
- fosforu;
- potasu;
- sodu;
- magnezu;
- węglowodanów;
- białek.
Pamiętaj, że to nie wszystkie składniki odżywcze pigwy, a surowe owoce charakteryzują się też bardzo niską kalorycznością. Istotne jest także to, że pigwa pospolita ma liczne właściwości prozdrowotne. Oprócz tego, że zawiera wiele składników odżywczych, ma także wiele właściwości:
- jest cennym źródłem witaminy C dla człowieka, co wspomaga układ odpornościowy;
- działa jako przeciwutleniacz, a więc nadaje się do walki z rodnikami i ma właściwości przeciwstarzeniowe;
- ma właściwości przeciwbakteryjne, antyalergiczne, a to wszystko za sprawą obecności witaminy A w owocach;
- wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego;
- pozytywnie oddziałuje na dolegliwości żołądkowe;
- regeneruje i nawilża skórę;
- usuwa metale ciężkie z organizmu.
Według specjalistów owoce oraz nasiona pigwy mają szerokie zastosowanie w kwestii odchudzania. Niska wartość energetyczna i duża zawartość błonnika wspomagają redukcję masy ciała.
Pigwowiec a pigwa – różnice
Nie wiesz, czym różni się pigwowiec od pigwy? To dwie rośliny o podobnych nazwach, które jednak różnią się od siebie. Krzewy pigwowca są znacznie mniejsze od tych, jakie wyrastają z sadzonek pigwy. Pigwowiec osiąga wysokość maksymalnie 3 metrów, natomiast pigwa dorasta w Polsce nawet do 5 metrów wysokości. Podstawowe różnice to także kolor kwiatów i owoców. Dla pigwowca kwiaty przyjmują barwę czerwono-pomarańczową, a kwiaty pigwy są całkowicie białe lub lekko różowe. Zwróć też uwagę na to, że pigwowiec jest znacznie łatwiejszy w uprawie i znosi niemalże każde warunki klimatyczne.
Pigwa a domowe przetwory
Jeśli chodzi o pigwę, koniecznie dowiedz się, jakie przetwory możesz z niej zrobić. Lekko cierpkie owoce doskonale nadają się do stworzenia kompotów, soków, dżemów i wielu innych domowych wyrobów. Wiele osób stosuje także suszone owoce pigwy np. do herbaty, która wspomaga przemianę materii. Pigwa podana w takiej formie wciąż ma delikatnie kwaśny smak i przyjemny aromat.
Oprócz domowych przetworów wykorzystasz też owoce pigwy do produkcji kosmetyków naturalnych. Liczne właściwości nawilżające oraz odżywcze odpowiednio chronią cerę przed starzeniem oraz trądzikiem. W sieci znajdziesz wiele przepisów, z których stworzysz wiele domowych wyrobów z owoców pigwy posadzonej we własnym ogrodzie lub polu uprawnym. Pamiętaj, że dojrzałe owoce zawierają pektyny, które dobrze oddziałują na mikroflorę bakteryjną jelit i zwiększają produkcję kwasów tłuszczowych. To kolejna cecha, która zachęca do stosowania owoców pigwy w diecie. W kwestii podsumowania – pigwa pospolita (Cydonia oblonga) ma wiele właściwości leczniczych, ale nie tylko. Dodatkowo nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania, choć warto zachować zdrowy rozsądek i spożywać owoce tej rośliny w ograniczonych ilościach.