Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) to zielony krzew pochodzący z rodziny jasnotowatych, który może sprawić, że każdy ogród zyska śródziemnomorski charakter. To popularna roślina, która wywodzi się z terenów basenu Morza Śródziemnego. Bardzo często jednak uprawiana jest w całej Europie, w tym Polsce, gdzie najczęściej znajduje zastosowanie jako roślina ozdobna, przyprawowa i lecznicza. Jeśli chodzi o rozmaryn, uprawa nie jest skomplikowana. Przeczytaj, jak dokładnie prezentuje się rozmaryn!
Jak wygląda rozmaryn?
To roślina tworząca aromatyczne, gęste krzewy, które dorastają do około 2–3 m wysokości, choć jedynie w stanie dzikim. W Polsce rozmaryn osiąga zaledwie około 70 cm wysokości. Ma sztywne, wzniesione pędy, które drewnieją w drugim roku. Liście rozmarynu są wąskie, lancetowate, przybierają ciemnozielony kolor i mają długość około 2–5 cm. Na spodniej stronie są pokryte srebrzystym kutnerem oraz są niezwykle aromatyczne. Kwiaty natomiast są niebieskie lub lekko fioletowe i można je dostrzec od marca do czerwca.
Rozmaryn – uprawa rozmarynu w domu i ogrodzie
Jedną z mało wymagających roślin jest rozmaryn. Uprawa może być prowadzona zarówno w doniczce, jak i ogrodzie. Poznaj szczegółowe wymagania i dowiedz się, jak uprawiać rozmaryn.
Stanowisko
Najlepsze stanowisko dla rozmarynu to takie, które jest mocno słoneczne i ciepłe. Musisz wiedzieć, że jest to roślina, która lubi słońce, dlatego nie musisz się obawiać, że palące promienie słoneczne jej zaszkodzą.
Podłoże
Rozmaryn jest rośliną, która najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, piaszczystych, łatwo nagrzewających się, bogatych w składniki pokarmowe i wyróżniających się odczynem obojętnym lub lekko zasadowym (pH powinno wynosić między 6 a 7). Zdecydowanie nie przepada za kwaśną ziemią.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja tej rośliny?
Jeśli chodzi o rozmaryn, uprawa będzie efektywna jedynie wtedy, gdy zadbasz także o prawidłową pielęgnację tej rośliny. Niezależnie od tego, czy uprawiasz rozmaryn w ogrodzie, czy w domu (w pojemniku, na parapecie), musisz pamiętać o wykonywaniu kilku istotnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Podlewanie
Zastanawiasz się, jak często podlewać rozmaryn? Wiedz zatem, że jeśli rośnie w ogrodzie, to podlewanie powinno być oszczędne. Jest to bowiem roślina, która w swoich ojczystych stronach czerpie większość niezbędnej wilgoci z powietrza, zaś resztę dostarcza jej rozbudowany system korzeniowy. Gdy jednak panują letnie upały, to zadbaj o to, aby dostarczyć rozmarynowi nieco więcej wody. Dodatkowo powinieneś wiedzieć, że gdy roślina będzie potrzebowała nawodnienia, to zauważysz, że jej liście więdną. Kieruj się jednak zasadą, że lepiej mniej niż więcej (dużo bardziej niebezpieczny jest nadmiar wilgoci niż przesuszenie). Systematyczne podlewanie zaleca się tylko wtedy, gdy rozmaryn rośnie w donicy (np. na tarasie, patio lub balkonie).
Przycinanie
Co jakiś czas zaleca się przycięcie krzewu, a właściwie wierzchołków pędów – wiosną lub jesienią. Dzięki temu roślina wypuści nowe pędy. Bądź jednak ostrożny podczas wykonywania tego zabiegu pielęgnacyjnego, ponieważ nie możesz ciąć starego drewna!
Jak można rozmnożyć rozmaryn?
Dowiedziałeś się już, jakie wymagania ma rozmaryn. Uprawa tej rośliny nie powinna sprawić ci problemów. Być może jednak zadajesz sobie pytanie, jak go rozmnożyć? Wiedz zatem, że jest to możliwe na dwa sposoby – z nasion lub z sadzonek. Jest to jednak dużo prostsze, jeśli wybierzesz tę drugą metodę. Sadzonki możesz pozyskać już w drugiej połowie lata przez częściowo zdrewniałe sadzonki, które należy zasadzić w zimnych inspektach, zaś na okres zimowy przechowywać je w miejscu bez mrozu. Rozmnażanie rozmarynu przez nasiona jest znacznie dłuższym procesem.
Co musisz wiedzieć o zimowaniu rozmarynu?
Na naszej szerokości geograficznej często mają miejsce duże spadki temperatur, które mogą być poważnym zagrożeniem dla tego śródziemnomorskiego krzewu. Tam, gdzie panują szczególnie niekorzystne warunki klimatyczne, najlepiej sadzić rozmaryn w ogrodzie razem z doniczką. Gdy wiosenne przymrozki miną, może zdobić ogród nawet do jesiennych chłodów. Poza tym okresem rozmaryn wymaga odpowiednich warunków do zimowania. Kwatera dla rośliny musi być jasna i chłodna – temperatura nie może przekraczać 10°C. Istotne jest także to, aby podczas zimowania oszczędnie podlewać rozmaryn.
Czy rozmaryn lekarski bywa atakowany przez choroby i szkodniki?
Dobrą informacją jest to, że rozmaryn może pochwalić się bardzo dobrą odpornością na choroby i szkodniki. Czasem jednak choruje, choć zwykle spowodowane jest to zbyt obfitym podlewaniem rośliny. Największym zagrożeniem jest szara pleśń – często występująca choroba, której objawem jest szary, pylący nalot na liściach i pędach. Natomiast wśród szkodników atakujących rozmaryn znajduje się mączlik szklarniowy, który powoduje nieregularną deformację liści.
Jakie jest zastosowanie rozmarynu?
Wśród roślin o szerokim zastosowaniu znajduje się rozmaryn. Uprawa zwykle odbywa się w celach kulinarnych, co wynika z tego, że jest to bardzo aromatyczne zioło i dzięki niemu potrawy zyskują wytrawny smak. Stanowi rewelacyjny dodatek do mięs, czy warzyw. W ogrodach natomiast rozmaryn może być pięknym, pojedynczym krzewem. Nadaje się także na niskie obronne żywopłoty, a nawet kwiat cięty!
Jeśli często dodajesz do dań rozmaryn, uprawa tej rośliny w gruncie czy w domu (na parapecie, czy tarasie i balkonie) może być świetnym pomysłem! Zapewnij jej odpowiednie warunki do rozwoju, a ta na pewno ci się odwdzięczy i zawsze będziesz mieć świeży rozmaryn pod ręką.