Dosyć częstym problemem, z którym borykają się hodowcy rozmaitych okazów, jest szara pleśń. Wywołuje ją grzyb Botrytis cinerea. W walce z infekcją do dyspozycji są rozmaite środki ochrony roślin. Przeczytaj ciekawe informacje, które mogą ci się przydać!

Nieraz w ogrodzie, czy też w hodowli doniczkowej pojawia się szara pleśń lawendy, a także innych okazów. Grzyb odpowiedzialny za występowanie tej choroby może wywoływać niemałe problemy z uprawą. Niejednokrotnie szara pleśń występuje na owocach. Kłopotom z szarym nalotem można starać się zapobiegać na różne sposoby. Gdy jednak mimo wszystko patogen się pojawi w przestrzeni zielonej, istnieją sposoby na walkę z nim. Ważne jest tutaj z pewnością to, aby uważnie obserwować posiadane rośliny. Dbanie o hodowane okazy jest kwestią, której nie można bagatelizować. Przeczytaj przydatne informacje!

Czym właściwie jest szara pleśń i jakie jest jej działanie na rośliny?

Szara pleśń może atakować różne części roślin. Narażone są na nią zarówno owoce, jak i kwiaty, pąki, liście, czy też łodygi. Dochodzi tutaj do stopniowego zamierania zainfekowanych pędów lub innych elementów. Owoce gniją, co niszczy starannie wypracowane plony. Gdy szara pleśń magnolii lub innej rośliny poraża okaz, pojawiają się brunatne przebarwienia, a także nalot grzybni z zarodnikami. Ważne jest, aby starać się zapobiegać wystąpieniu tej choroby, a jeśli już to nastąpi, reagować i walczyć z nią. Choć może być to spore wyzwanie, dobrze jest opracować strategię działania w tym obszarze.

Jakie są podstawowe objawy szarej pleśni i co trzeba wiedzieć?

Bardzo ważnym zagadnieniem jest niewątpliwie wykrycie pleśni. Trzeba więc skrupulatnie monitorować stan posiadanych roślin pod tym kątem. Do objawów należą tutaj ciemne przebarwienia, a także pylący nalot. Gdy dochodzi do porażenia, zaatakowane elementy niszczeją. Szara pleśń winogron lub innych roślin jest bez wątpienia uciążliwym zjawiskiem, niemniej jednak bardzo ważne jest tutaj aktywne przeciwdziałanie jej wystąpieniu. Do wykorzystania są rozmaite metody, których dobór zależy już od indywidualnie podejmowanych decyzji. Dlatego właśnie warto mieć wiedzę w tym obszarze i ją wykorzystywać.

Szara pleśń na iglakach i innych roślinach – co robić, kiedy się pojawi?

Szara pleśń na tujach, drzewach iglastych, czy innych hodowanych okazach wymaga działania. Niejednokrotnie pojawia się ona w szklarniach, a także w wykorzystywanych do uprawy tunelach foliowych. Choroba ta często występuje między innymi na:

Jeśli już się pojawi, należy pamiętać o sumiennym usuwaniu zainfekowanych części. Możesz wykorzystać też środki grzybobójcze. Opryski mogą się okazać bardzo przydatne. Jeżeli decydujesz się na zastosowanie środków ochrony roślin, zawsze pamiętaj o tym, aby uważnie zapoznać się z etykietą na opakowaniu i zweryfikować detale.

Walka z szarą pleśnią – co można robić, zanim jeszcze pojawi się grzyb?

Nie ulega wątpliwości, że warto starać się minimalizować ryzyko wystąpienia omawianego problemu. Szara pleśń pelargonii lub innych hodowanych okazów może pojawić się na skutek różnego rodzaju czynników takich jak:

  • wysoka wilgotność powietrza;
  • zbyt duże zagęszczenie roślin;
  • przesadne nawożenie azotem.

Podczas gdy trzeba troszczyć się o to, aby rośliny, które tego potrzebują, miały do dyspozycji wilgotną glebę, z pewnością nie należy podlewać ich nadmiernie. Nie powinno się kierować strumienia wody na liście, tylko na ziemię. Kiedy prowadzisz uprawę w pomieszczeniach, zadbaj o to, aby je wietrzyć.

Planowanie ogrodu a szara pleśń – co jest ważne?

Kwestie dotyczące ewentualnych problemów z szarą pleśnią warto wziąć pod uwagę już na etapie planowania ogrodu. Warto odpowiednio zorganizować rozstawę roślin i umiejętnie zmieniać ich stanowiska. Dodatkowo ważne jest adekwatne dopasowanie wykorzystywanych nawozów do wymagań poszczególnych okazów i dbałość o odpowiednią ilość światła. Bez wątpienia potrzebne jest tutaj kompleksowe myślenie.

Wiesz już, czym jest szara pleśń i jak sobie z nią radzić. Hodowanie roślin jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, z czego dobrze jest zdawać sobie sprawę. Pamiętaj o tym, że w ogrodzie, czy też w uprawie doniczkowej pod uwagę musisz brać szereg rozmaitych czynników. Ważne jest to, aby działać w sposób przemyślany oraz przyglądać się szczegółowo stanowi posiadanych okazów. Musisz wykazać się tutaj dbałością o detale, a także zaangażowaniem w pielęgnację swojej przestrzeni zielonej.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022