Jedną z powszechnych chorób grzybowych jest zgorzel zgnilakowa storyczka. Patogen atakuje zarówno młode, jak i dojrzałe rośliny. Za zakażenie odpowiedzialny jest grzyb z rodzaju Pythium ultimum, który przedostaje się do wnętrza storczyka przez zainfekowaną glebę. Choroba doprowadza do całkowitego obumarcia rośliny.
Zgorzel zgnilakowa storczyków — czym jest choroba i jak się objawia?
Storczyki są popularnymi roślinami ozdobnymi, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Zagraża im wiele chorób bakteryjnych i grzybiczych, a jedną z nich jest zgorzel zgnilakowa. Grzyb przedostaje się przez uszkodzone fragmenty tkanki roślinnej. Namnażające się w storczyku zarodniki po kilku tygodniach doprowadzają do pojawienia się pierwszych objawów zgorzeli. Grzyb atakuje system korzeniowy rośliny, co sprawia, że niemożliwe staje się prawidłowe nawodnienie i odżywienie storczyka.
Typowymi symptomami choroby są:
- utrata turgoru (odpowiedniej wilgotności) przez liście. Dochodzi do ich stopniowego żółknięcia i marszczenia się. Bardzo łatwo je wówczas oderwać,
- korzenie pokrywa zgnilizna, co jest widoczne po wyjęciu z doniczki,
- tkanki rośliny mogą pokryć się białym nalotem, szczególnie w warunkach dużej wilgotności.
Inne choroby storczyków
Choroby spowodowane przez grzyby, bakterie i wirusy mogą doprowadzić do stopniowego zamierania storczyków. Do najpopularniejszych schorzeń zaliczają się:
- fuzarioza – typowymi objawami choroby jest żółknięcie liści. U podstawy liści obserwuje się charakterystyczny czarny nalot z zarodnikami w kolorze pomarańczowym,
- mokra zgnilizna bakteryjna – w wyniku infekcji bakteryjnej liście storczyka stają się obślizgłe w dotyku i wydzielają nieprzyjemny zapach,
- szara pleśń – pojawia się najczęściej w przypadku systematycznego przelewania rośliny oraz przy jednocześnie niskich temperaturach panujących w pomieszczeniu. W takim przypadku w glebie da się zauważyć typowy biały nalot, a na kwiatach pojawiają się szare przebarwienia,
- bakteryjna plamistość liści – jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się pojawieniem na liściach drobnych plamek. Z czasem plamy znacznie zwiększają swoje rozmiary, a na dolnej stronie blaszki liściowej można zauważyć szare przebarwienia.
Jak zapobiec pojawieniu się zgorzeli zgnilakowej storczyków?
Niestety, nie da się cofnąć uszkodzeń spowodowanych przez grzyby z rodzaju Pythium ultimum. Niemniej jednak osoby, które pragną hodować storczyki w zaciszu własnego mieszkania, powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach.
- Podłoże, w którym znajduje się storczyk, powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła i być pozbawiony potencjalnie groźnych patogenów chorobotwórczych.
- Należy przesadzać roślinę zawsze do nowego podłoża.
- Podlewanie storczyka powinno odbywać się raz w tygodniu latem i raz na dwa tygodnie w sezonie zimowym. Rozwojowi grzyba sprzyja nadmierne podlewanie, a nawet przelewanie rośliny.
- Nie wolno dopuszczać do rozprzestrzeniania się chorobotwórczych zarodników z roślin zainfekowanych na chore. W związku z tym konieczne jest usuwanie chorych okazów.
- Jeśli sytuacja tego wymaga, warto stosować preparaty pochłaniające wilgoć. W niektórych sklepach ogrodniczych znaleźć można niewielkich rozmiarów pałeczki, które umieszcza się bezpośrednio w doniczce. Pozwala to na kontrolę poziomu wilgotności.
- Warto regularnie zasilać storczyki za pomocą specjalnych, dedykowanych odżywek. Zasilanie powinno odbywać się co ok. 3 podlewanie. Zaleca się, aby stosować nieco większe stężenie odżywek, niż podaje producent na opakowaniu.
- Kondycję rośliny należy systematycznie sprawdzać, dokładnie obserwując stan liści, kwiatów i pędów.
- Miejsca cięcia storczyka warto posypać sproszkowanym węglem drzewnym lub cynamonem. Obie te substancje działają bakteriobójczo i zapobiegają namnażaniu się grzybów.
Zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać zapobiegawczo przez cały rok. Jeżeli grzyb zdążył już porazić roślinę, należy jak najszybciej zmienić podłoże storczyka. Ważne jest jednak, aby po przesadzeniu dokładnie zdezynfekować wszystkie narzędzia ogrodnicze. Chorobotwórcze zarodniki mogą
Zgorzel zgnilakowa storczyka to częsta choroba tych roślin ozdobnych. Nie da się skutecznie zwalczać jej objawy na zaawansowanym etapie schorzenia. Często bywa tak, że zmiany spowodowane przez grzyba z rodzaju Pythium ultimum są nieodwracalne. Najlepszą metodą zapobiegania rozmnażaniu się zarodników są zabiegi prewencyjne, w tym stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin, właściwe podlewania i zasilanie gleby odżywkami przeznaczonymi do pielęgnacji storczyków.