Plamistość liści jest powszechną grzybową chorobą roślin liściastych. Jeśli zostanie wcześnie wykryta, to roślina nie odniesie poważnych skutków. Dlatego warto wiedzieć, jak ją zwalczać!
Plamistość liści – co to jest?
Plamistość liści to choroba grzybowa, która dotyka wielu roślin. Do jej przyczyn zalicza się między innymi dużą wilgotność powietrza czy też poranne mgły. Rozwojowi tej choroby sprzyjają też chłodne noce. Dlatego jej pierwsze objawy można dostrzec w drugiej połowie lata. Ta choroba wywoływana może być nie tylko przez grzyby, ale i różne bakterie, jak i lęgniowce. W miarę jej postępu plamy stają się większe i na liściach mogą zacząć pojawiać się owocniki. Należy tu też dodać, że porażona roślina zaraża otaczające ją kwiatki.
Czym objawia się ta choroba?
Głównym objawem tej choroby są plamy na liściach. Na początku są one niewielkie, ale z czasem powiększają się i mogą się ze sobą zlewać. Co więcej, tkanka liścia w obrębie tych plam bardzo często ulega nekrozie – co prowadzi do zmiany ich barwy. Plamy są nieregularne i mają okrągły lub owalny kształt. Zazwyczaj są ciemne – na przykład czerwone, brązowe lub brunatne, ale bywają też szare i żółte. Porażone liście zamierają, żółkną i opadają, a nawet rozrywają się na skutek dziur. Czasami ta choroba dopada też łodygi.
Plamistości liści – czy można jej zapobiec?
Istnieje kilka metod, dzięki którym można uchronić roślinę przed tą chorobą. Jest to:
- przerzedzanie pędów;
- wygrabianie chorych i opadłych liści;
- wyrywanie chwastów;
To jednak nie wszystkie sposoby. Dobrym pomysłem jest też użycie linii kroplującej – dostarcza ona wodę prosto do strefy korzeniowej rośliny. Warto też pamiętać tu o tym, aby podczas sadzenia kwiatów zwrócić uwagę na właściwą rozstawę sadzonek – zbyt gęsta rozstawa sprzyja rozwijaniu się chorób. Ważne jest także to, żeby dbać o rośliny. Jeśli będą one zdrowo rosły, to nie będą podatne na infekcje.
Jakie rośliny są narażone na plamistość liści?
Jesteś ciekawy, które rośliny są szczególnie narażone na plamistość liści? Na tę chorobę zapada większość liściastych sadzonek. Można tu wymienić takie rośliny ogrodowe, jak na przykład jabłoń, róża, borówka i grusza czy też rośliny domowe typu azalia, palma, fikus, jak i bluszcz. Jeśli obawiasz się tej choroby, to właśnie tych roślin unikaj. Zwłaszcza że jeśli zachorują, to mogą zarazić inne okazy ze swojego otoczenia.
Jak zwalczać tę chorobę?
To właśnie od profilaktyki należy zacząć walkę z tą chorobą. Do innych cennych porad, dzięki którym skutecznie się ją zwalczy, można zaliczyć:
- unikanie podlewania wprost na liście;
- ucinanie chorych części roślin – należy je później wyrzucić lub spalić;
- używanie środków chemicznych – środki powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producentów – im szybciej spryska się nimi chorą roślinę, tym większe są szanse na skuteczne jej wyleczenie.
Jeśli roślina chorowała w poprzednim sezonie, to warto w maju opryskać ją środkami wzmacniającymi jej odporność.
Wiesz już, czym objawia się plamistość liści. Kiedy tylko zauważysz jakieś plamki na swojej roślinie, to podejmij działania w celu zwalczenia tej choroby! Z naszymi poradami na pewno szybko uporasz się z tym problemem!