• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Choroby roślin

Co oznaczają brązowe plamy na liściach? Najczęstsze choroby kwiatów doniczkowych. Jak zwalczać szkodniki i choroby roślin doniczkowych?

10 czerwca, 2022
brązowe plamy na liściach

Brązowe plamy na liściach roślin doniczkowych i ogrodowych to utrapienie każdego miłośnika zieleni. Przyczyny ich występowania mogą być różnorodne, dlatego przed wdrożeniem leczenia sprawdź nasze porady!

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Brązowe plamy na liściach – jakie mogą mieć przyczyny?
1.1 Nieodpowiednie stanowisko
2 Często spotykane choroby roślin doniczkowych
2.1 Choroby o podłożu grzybowym
3 Jakie szkodniki atakują rośliny ozdobne?
3.1 Przędziorki
3.2 Mszyce
3.3 Ziemiórki
4 Brązowe plamy i żółte liście – jakich środków zapobiegawczych użyć?
4.1 Jak dbać o już posiadane rośliny?
4.2 Czego należy unikać?
5 Jak pozbyć się szkodników i chorób roślin doniczkowych?

Zdrowe, lśniące liście domowych roślin stanowią doskonałą ozdobę wnętrza. Czasem jednak pojawiają się brązowe plamy na liściach. Nie należy jednak od razu wyrzucać całej rośliny. Prawdopodobnie możliwe będzie wyeliminowanie ich przyczyny i wyleczenie. W zależności od czynnika wywołującego nieestetyczne zmiany na liściach konieczne może być wdrożenie innej, lepiej dopasowanej pielęgnacji rośliny, zmiana miejsca, w którym się znajduje lub zastosowanie środków ochrony roślin.

Brązowe plamy na liściach – jakie mogą mieć przyczyny?

Rośliny doniczkowe to w wielu przypadkach okazy egzotyczne, naturalnie występujące w ciepłym i wilgotnym klimacie. Warunki domowe, zwłaszcza w okresie grzewczym, są jednak nieco inne.

Z tego względu zalecane jest stosowanie nawilżaczy powietrza oraz zraszanie roślin. Złe stanowisko oraz niewystarczająca ilość wody są bardzo częstą przyczyną brązowienia liści. W takich przypadkach wyeliminowanie przyczyny jest dość proste. Wprowadzenie kilku dodatkowych zwyczajów, mających na celu dodatkowe nawilżenie rośliny, powinno wyeliminować brązowienie liści.

Nieodpowiednie stanowisko

Niektóre rośliny mają brązowe plamy na liściach ze względu na nadmierne nasłonecznienie. W takiej sytuacji konieczne jest odsunięcie ich od okna lub przestawienie. Świetnie sprawdzą się okolice wschodnie, ponieważ poranne słońce nie powinno tak agresywnie oddziaływać na roślinę.

Zobacz także
Jaśmin wielkolistny – co to za kwiat? Jak wygląda? Sprawdź, jak go uprawiać i pielęgnować!

Jeśli przestawienie doniczki nie jest możliwe, warto zastosować osłonki rozpraszające światło. Czasem wystarczy gęstsza firanka. Egzotyczne rośliny preferują jasne miejsca, lecz oświetlane właśnie rozproszonym światłem.

Często spotykane choroby roślin doniczkowych

Objawami najczęściej występujących chorób roślin doniczkowych są żółte lub brązowe plamy na liściach. Mogą mieć one także obwódkę, czasem w kolorze czarnym.

Choroby o podłożu grzybowym

Powszechnie występujące choroby mają podłoże grzybowe. Zainfekowana roślina charakteryzuje się liśćmi z okrągłymi plamami w kolorze brązowym z jasną obwódką. Taka zmiana może się powiększać, aż do zajęcia całego liścia. Wtedy zazwyczaj całkowicie obumiera i wysusza się. Zainfekowany obszar staje się natomiast kruchy.

Łatwą do rozpoznania chorobą jest także szara pleśń. Na roślinie pojawia się jasny, pylący nalot. Może zajmować zarówno liście, jak i łodygi oraz kwiaty.

Brązowe plany na liściach o intensywnej, żółtej obwódce to znak, że roślinę zaatakowała choroba grzybowa nazywana Antraknozą.

Jakie szkodniki atakują rośliny ozdobne?

Brązowe plamy na liściach mogą wynikać nie tylko z różnego rodzaju chorób, ale także z faktu występowania szkodników. Nawet w doskonale czystym domu mogą pojawić się robaki. Najczęściej przynosi się je wraz z nową rośliną, lecz mogą dostać się także np. przez otwarte okno.

Przędziorki

Częstym problemem są przędziorki. Ich obecność można łatwo poznać. Gdy na liściach pojawiają się plamy i pajęczyny, konieczne jest dokładne umycie rośliny. Następnie należy wymienić ziemię i postawić nawilżacz powietrza. Jeśli jednak problem nie zniknie, konieczne będzie wdrożenie środków chemicznych.

Mszyce

Choć mszyce kojarzą się zwykle z roślinami ogrodowymi, mogą zaatakować także te doniczkowe. Pojawiają się w dużych grupach i natychmiast atakują wszystkie części rośliny. Zarówno łodygi, jak i liście oraz kwiaty. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie silnych środków chemicznych.

Zobacz także
Miechunka – złota jagoda z kraju Inków. Uprawa i pielęgnacja miechunki peruwiańskiej

Ziemiórki

Wyjątkowo irytującymi szkodnikami, które często atakują rośliny doniczkowe, są ziemiórki. To małe, natrętnie latające muszki. Występują w dużych ilościach, wylatują z doniczek i lgną do światła oraz pozostawionych napojów.

Jest to problem nie tylko irytujący, ale także zagrażający roślinie. Szkodniki te atakują przede wszystkim korzenie. Walka z nimi powinna być stosowana na kilka sposobów jednocześnie.

Koniecznie jest umieszczenie małych lepów doniczkowych, preparatów umieszczanych w ziemi oraz środków na owady latające. Dzięki temu skuteczność powinna być zadowalająca.

Brązowe plamy i żółte liście – jakich środków zapobiegawczych użyć?

Choć zwykle jest się mądrym po szkodzie, w przypadku nowych roślin warto zadbać o nie z wyprzedzeniem. Na początek należy dokładnie obejrzeć wszystkie sadzonki przed zakupem. Jeśli w doniczce lub na roślinie znajdują się niepokojące plamy, robaki, nalot lub ślady pogryzień, nie warto jej kupować.

Jeśli zakupu dokonuje się zimą, warto na czas transportu dokładnie zabezpieczyć roślinę. Pozwoli to uchronić ją przed przemarznięciem.

Każdy nowy okaz musi przejść kwarantannę. W przeciwnym razie, jeśli zainfekowana roślina zostanie postawiona tuż przy wcześniej posiadanych, choroba przyniesiona ze sklepu może zainfekować wszystkie domowe kwiaty.

Jak dbać o już posiadane rośliny?

Jeśli na którejkolwiek roślinie pojawią się niepokojące plamy, należy ją natychmiast odseparować od pozostałych. Pozwoli to uchronić je przed zarażeniem.

Pomieszczenie, w którym znajdują się kwiaty, należy odpowiednio wentylować, a temperatura i wilgotność powinna być regularnie kontrolowana. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia procesów gnilnych lub przesuszenia.

Należy także unikać wychładzania roślin. Chcąc przewietrzyć pomieszczenie zimą, należy przenieść doniczki z parapetu w bardziej oddalone miejsce.

Czego należy unikać?

Używając wszelkiego rodzaju nawozów, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń umieszczonych na etykiecie. Nadmierna suplementacja może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego.

Zobacz także
Amorfa – czym wyróżnia się ta krzewiasta roślina?

Wiele osób posiadających ogród rezygnuje z gotowych, dostępnych w sklepach mieszanek podłoża. Wykorzystując ziemię z podwórka, można zainfekować rośliny i wnieść różnego rodzaju szkodniki do mieszkania.

Doniczki używane do domowej uprawy roślin powinny posiadać otwory w dnie, a dodatkowo należy stosować warstwę keramzytu. Pozwoli to uniknąć przelania.

Wszystkie rośliny kupowane w marketach lub sklepach ogrodniczych należy przesadzić po przyniesieniu do domu. Niezależnie od tego, jak ładnie i zdrowo wyglądają.

Jak pozbyć się szkodników i chorób roślin doniczkowych?

Niezależnie od przyczyny występowania brązowych plam na liściach, należy działać jak najszybciej. W przypadku chorób grzybowych konieczne jest natychmiastowe odcięcie zainfekowanych części roślin. Pozwoli to ograniczyć rozwój choroby i przenoszenie jest na dalsze liście oraz kwiaty.

Zalecane jest także wymienienie ziemi wraz z dokładnym umyciem korzeni. Na tym etapie należy także usunąć wszystkie martwe lub zgniłe fragmenty, a pozostałe dokładnie osuszyć.

Przed ponownym umieszczeniem rośliny w doniczce warto zabezpieczyć ją preparatem zabezpieczającym, np. grzybobójczym.

Brązowe plamy na liściach roślin doniczkowych mogą wynikać z chorób, nieodpowiednich warunków lub szkodników. Chcąc wyeliminować nieestetyczne skutki, należy poznać przyczynę. Wtedy możliwe będzie wdrożenie odpowiednich środków.

Zobacz także:
  • Plamistość liści – objawy, zapobieganie i zwalczanie choroby grzybowej
  • Jakie choroby cisów są najczęściej spotykane?
  • Czarna plamistość róż – sprawdź, czym zwalczać plamy na liściach
  • Brązowienie iglaków – co zrobić, gdy igły zaczynają brązowieć i żółknąć? Jaki nawóz do iglaków wybrać? Sprawdź!
  • Antraknoza i szara pleśń – poznaj skuteczne metody zwalczania chorób roślin
  • Choroba róż – jak zwalczać choroby i szkodniki róż? Co jest najgroźniejsze: czarna plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdza róży czy szara pleśń?
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Dagmara Szymańska
Dagmara Szymańska

Jej życiowe motto to "Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek". Absolwentka SGH na kierunku Ochrona zdrowia roślin. Z ogrodnictwem związana od najmłodszych lat. Już wtedy z wielką pasją pomagała dziadkowi Tadeuszowi w jego uprawie. To on zaszczepił w niej tę wielką pasję, która trwa do dziś!

Previous Post Rozchodnik Sedum spectabile – charakterystyka, uprawa i rozmnażanie. Sadzonki doskonałe na skalniak i do rabat
Next PostMączniak prawdziwy – objawy, zwalczanie i profilaktyka. Co charakteryzuje tę chorobę roślin?

Zobacz także

rak bakteryjny

Rak bakteryjny drzew owocowych – poznaj objawy i metody zwalczania infekcji!

5 maja, 2022
choroba róż

Choroba róż – jak zwalczać choroby i szkodniki róż? Co jest najgroźniejsze: czarna plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdza róży czy szara pleśń?

14 kwietnia, 2022
mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy – objawy, zwalczanie i profilaktyka. Co charakteryzuje tę chorobę roślin?

13 czerwca, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • Jaka piła spalinowa najlepiej się sprawdzi do samodzielnego użytku? Na te parametry zwróć uwagę.

    5 lipca, 2022
  • brzoza omszona

    Brzoza omszona – najważniejsze informacje o Betula Pubescens

    5 lipca, 2022
  • pluskwica

    Pluskwica groniasta – uprawa, właściwości lecznicze i inne najważniejsze informacje w jednym miejscu

    5 lipca, 2022
  • Dereń rozłogowy

    Dereń rozłogowy – uprawa i charakterystyka odmiany Cornus sericea?

    5 lipca, 2022
  • Krasnokwiat

    Krasnokwiat znowu modny – uprawa, rozmnażanie i inne najważniejsze informacje o kwiecie tylko u nas!

    5 lipca, 2022
  • mietelnik

    Mietelnik żakula – charakterystyka, uprawa i rozmnażanie Kochia scoparia!

    5 lipca, 2022
  • Rdest wężownik

    Rdest wężownik – pielęgnacja, rozmnażanie i uprawa Polygonum bistorta

    5 lipca, 2022
  • jodła hiszpańska

    Jodła hiszpańska – uprawa i podstawowe informacje na temat Abies pinsapo!

    5 lipca, 2022
  • szczaw polny

    Szczaw polny – podstawowe informacje o Rumex acetosella

    5 lipca, 2022
  • wiąz syberyjski

    Uprawa, przycinanie i pielęgnacja Ulmus pumila. Wiąz syberyjski to idealna roślina na cudowny żywopłot!

    5 lipca, 2022
  • wilczomlecz groszkowy

    Wilczomlecz groszkowy – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie i rozmnażanie

    5 lipca, 2022
  • Bodziszek wspaniały

    Bodziszek wspaniały – uprawa i pielęgnacja Geranium Magnificum

    5 lipca, 2022
  • Łuskiewnik różowy

    Łuskiewnik różowy – ciekawostki, uprawa i rozmnażanie Lathraea squamaria

    5 lipca, 2022
  • Macierzanka zwyczajna

    Macierzanka zwyczajna – uprawa, właściwości lecznicze i najważniejsze informacje o Thymus pulegioides l.

    5 lipca, 2022
  • Dmuszek jajowaty

    Dmuszek jajowaty – jak uprawiać ozdobną roślinę w swoim ogrodzie? Praktyczne wskazówki i informacje na temat lagurus ovatus

    5 lipca, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.