Zdrowe, lśniące liście domowych roślin stanowią doskonałą ozdobę wnętrza. Czasem jednak pojawiają się brązowe plamy na liściach. Nie należy jednak od razu wyrzucać całej rośliny. Prawdopodobnie możliwe będzie wyeliminowanie ich przyczyny i wyleczenie. W zależności od czynnika wywołującego nieestetyczne zmiany na liściach konieczne może być wdrożenie innej, lepiej dopasowanej pielęgnacji rośliny, zmiana miejsca, w którym się znajduje lub zastosowanie środków ochrony roślin. Przeczytaj i dowiedz się więcej o chorobach kwiatów doniczkowych i szkodnikach roślin.
Zapamiętaj!
- Brązowe plamy na liściach mogą mieć różne przyczyny, w tym nieodpowiednie stanowisko, niewystarczającą ilość wody lub choroby grzybowe.
- Najczęściej spotykane choroby grzybowe objawiające się brązowymi plamami na liściach to: antraknoza, szara pleśń i przędziorki.
- Potencjalnymi szkodnikami atakującymi rośliny doniczkowe są mszyce, ziemiórki oraz inne owady latające.
- Przed zakupem nowych roślin należy je dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy na ich liściach nie występują żadne niepokojące plamy lub innego rodzaju szkodniki.
- Konieczne jest odseparowanie zainfekowanych roślin od pozostałych.
Brązowe plamy na liściach – jakie mogą mieć przyczyny?
Rośliny doniczkowe to w wielu przypadkach okazy egzotyczne, naturalnie występujące w ciepłym i wilgotnym klimacie. Warunki domowe, zwłaszcza w okresie grzewczym, są jednak nieco inne.
Z tego względu zalecane jest stosowanie nawilżaczy powietrza oraz zraszanie roślin. Złe stanowisko i nieprawidłowe podlewanie (niewystarczająca ilość wody) są bardzo częstą przyczyną brązowienia liści. W takich przypadkach wyeliminowanie przyczyny jest dość proste. Wprowadzenie kilku dodatkowych zwyczajów, mających na celu dodatkowe nawilżenie rośliny, powinno wyeliminować brązowienie liści.
Nieodpowiednie stanowisko
Niektóre rośliny mają brązowe plamy na liściach ze względu na nadmierne nasłonecznienie. W takiej sytuacji konieczne jest odsunięcie ich od okna lub przestawienie. Świetnie sprawdzą się okolice wschodnie, ponieważ poranne słońce nie powinno tak agresywnie oddziaływać na roślinę.
Jeśli przestawienie doniczki nie jest możliwe, warto zastosować osłonki rozpraszające światło. Czasem wystarczy gęstsza firanka. Egzotyczne rośliny preferują jasne miejsca, lecz oświetlane właśnie rozproszonym światłem.
Często spotykane choroby roślin doniczkowych – choroby powodowane przez grzyby
Objawami najczęściej występujących chorób roślin doniczkowych są żółte lub brązowe plamy na liściach. Mogą mieć one także obwódkę, czasem w kolorze czarnym.
Powszechnie występujące choroby mają podłoże grzybowe. Zainfekowana roślina charakteryzuje się liśćmi z okrągłymi plamami w kolorze brązowym z jasną obwódką. Taka zmiana może się powiększać, aż do zajęcia całego liścia. Wtedy zazwyczaj całkowicie obumiera i wysusza się. Zainfekowany obszar staje się natomiast kruchy.
Łatwą do rozpoznania chorobą jest także szara pleśń. Na roślinie pojawia się jasny, pylący nalot. Może zajmować zarówno liście, jak i łodygi oraz kwiaty.
Brązowe plany na liściach o intensywnej, żółtej obwódce to znak, że roślinę zaatakowała choroba grzybowa nazywana antraknozą.
Jakie szkodniki atakują rośliny ozdobne?
Brązowe plamy na liściach mogą wynikać nie tylko z różnego rodzaju chorób, ale także z faktu występowania szkodników. Nawet w doskonale czystym domu mogą pojawić się robaki. Najczęściej przynosi się je wraz z nową rośliną, lecz mogą dostać się także np. przez otwarte okno.
Przędziorki
Częstym problemem są przędziorki. Ich obecność można łatwo poznać. Gdy na liściach pojawiają się ciemne plamy i pajęczyny, konieczne jest dokładne umycie rośliny. Następnie należy wymienić ziemię i postawić nawilżacz powietrza. Jeśli jednak problem nie zniknie, konieczne będzie wdrożenie środków chemicznych.
Mszyce
Choć mszyce kojarzą się zwykle z roślinami ogrodowymi, mogą zaatakować także te doniczkowe. Pojawiają się w dużych grupach i natychmiast atakują wszystkie części rośliny. Zarówno łodygi, jak i liście oraz kwiaty. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie silnych środków chemicznych.
Ziemiórki
Wyjątkowo irytującymi szkodnikami, które często atakują rośliny doniczkowe, są ziemiórki. To małe, natrętnie latające muszki. Występują w dużych ilościach, wylatują z doniczek i lgną do światła oraz pozostawionych napojów.
Jest to problem nie tylko irytujący, ale także zagrażający roślinie. Szkodniki te atakują przede wszystkim korzenie. Walka z nimi powinna być stosowana na kilka sposobów jednocześnie.
Koniecznie jest umieszczenie małych lepów doniczkowych, preparatów umieszczanych w ziemi oraz środków na owady latające. Dzięki temu skuteczność powinna być zadowalająca.
Brązowe plamy i żółte liście – jak postępować przy plamistości liści?
Choć zwykle jest się mądrym po szkodzie, w przypadku nowych roślin warto zadbać o nie z wyprzedzeniem. Na początek należy dokładnie obejrzeć wszystkie sadzonki przed zakupem. Jeśli w doniczce lub na roślinie znajdują się niepokojące plamy, robaki, nalot lub ślady pogryzień, nie warto jej kupować.
Jeśli zakupu dokonuje się zimą, warto na czas transportu dokładnie zabezpieczyć roślinę. Pozwoli to uchronić ją przed przemarznięciem.
Każdy nowy okaz musi przejść kwarantannę. W przeciwnym razie, jeśli zainfekowana roślina zostanie postawiona tuż przy wcześniej posiadanych, choroba przyniesiona ze sklepu może zainfekować wszystkie domowe kwiaty.
Jak dbać o już posiadane rośliny?
Jeśli na którejkolwiek roślinie pojawią się niepokojące plamy, należy ją natychmiast odseparować od pozostałych. Pozwoli to uchronić je przed zarażeniem.
Pomieszczenie, w którym znajdują się kwiaty, należy odpowiednio wentylować, a temperatura i wilgotność powietrza powinna być regularnie kontrolowana. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia procesów gnilnych lub przesuszenia.
Należy także unikać wychładzania roślin. Chcąc przewietrzyć pomieszczenie zimą, należy przenieść doniczki z parapetu w bardziej oddalone miejsce.
Czego należy unikać?
Używając wszelkiego rodzaju nawozów, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń umieszczonych na etykiecie. Nadmierna suplementacja może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego.
Wiele osób posiadających ogród rezygnuje z gotowych, dostępnych w sklepach mieszanek podłoża. Wykorzystując ziemię z podwórka, można zainfekować rośliny i wnieść różnego rodzaju szkodniki i choroby do mieszkania.
Doniczki używane do domowej uprawy roślin powinny posiadać otwory w dnie, a dodatkowo należy stosować warstwę keramzytu. Pozwoli to uniknąć przelania.
Wszystkie rośliny kupowane w marketach lub sklepach ogrodniczych należy przesadzić po przyniesieniu do domu. Niezależnie od tego, jak ładnie i zdrowo wyglądają.
Jak pozbyć się szkodników i zwalczać choroby roślin doniczkowych?
Niezależnie od przyczyny występowania brązowych plam na liściach, należy działać jak najszybciej. W przypadku chorób grzybowych konieczne jest natychmiastowe odcięcie zainfekowanych części roślin. Pozwoli to ograniczyć rozwój choroby i przenoszenie jest na dalsze liście oraz kwiaty.
Zalecane jest także wymienienie ziemi wraz z dokładnym umyciem korzeni. Na tym etapie należy także usunąć wszystkie martwe lub zgniłe fragmenty, a pozostałe dokładnie osuszyć.
Porada na dziś
Przed ponownym umieszczeniem rośliny w doniczce warto zabezpieczyć ją preparatem zabezpieczającym, np. grzybobójczym.
Brązowe plamy na liściach roślin doniczkowych mogą wynikać z chorób, nieodpowiednich warunków lub szkodników. Chcąc wyeliminować nieestetyczne skutki, należy poznać przyczynę. Wtedy możliwe będzie wdrożenie odpowiednich środków.
Najczęściej zadawane pytania
Co oznaczają czarne kropki na liściach?
Jeśli zauważysz czarne kropki na liściach kwiatów doniczkowych, może to oznaczać, że zaatakowała ją wciornastka, która zostawia swoje odchody na liściach. Inną przyczyną czarnych plam może być czarna plamistość, czyli choroba grzybowa.
Jak zwalczać plamistość liści?
Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby, przede wszystkim należy usunąć obumarłe i porażone liście. Zainfekowane rośliny należy odseparować od pozostałych i dokładnie spryskać jednym z preparatów zakupionych w sklepie ogrodniczym.
Dlaczego liście monstery czernieją?
Liście monstery mogą czernieć z różnych powodów, takich jak nadmierne podlewanie, niedostatek światła, zbyt niska temperatura, przelanie lub niewłaściwe nawożenie. Spróbuj zdiagnozować problem i odpowiednio dostosować warunki dla rośliny.
Co na grzybową plamistość liści?
W przypadku grzybowej plamistości liści stosuj fungicydy zgodnie z zaleceniami producenta oraz usuwaj i niszcz zainfekowane liście, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Dodatkowo utrzymuj odpowiednią wilgotność i zapewnij odpowiednią wentylację dla rośliny.