Mszyce to niewielkie szkodniki, które potrafią wyrządzić ogromne szkody na dużych plantacjach, w przydomowych ogródkach i w doniczkowej kolekcji roślin ozdobnych. Jak im zapobiec i jak z nimi walczyć?
Mszyce (Aphidomorpha lub Aphidoidea) to występujące masowo, żerujące na roślinach owady. To niezwykle małe muszki o delikatnym i miękkim ciele oraz błoniastych skrzydłach. Ich pożywienie stanowi sok roślinny, przez co nieodwracalnie niszczą liście, ponadto przenoszą wiele szkodliwych dla roślin chorób. Co zrobić, żeby tego uniknąć i ochronić swoją uprawę?
Objawy występowania i szkodliwość mszyc
Jak rozpoznać, że mszyce atakują rośliny? Przede wszystkim zawsze żerują w dużych grupach. W pierwszej kolejności można je zauważyć na wierzchołku rośliny, następnie na pozostałych częściach. Kiedy kolonia szkodników się rozrasta, zaczynają latać uskrzydlone samice, które bardzo szybko zakładają nowe kolonie na kolejnych roślinach.
Mszyce charakteryzują się dużą szkodliwością
Zazwyczaj atakują młode rośliny, ponieważ mają soczyste pędy, z których mogą wyssać dużo soku. Żerowanie mszycy znacznie osłabia kondycję rośliny i całkowicie zatrzymuje jej wzrost. Ponadto szkodniki powodują, że liście i pędy roślin skręcają się, zginają i żółkną, aż w końcu zasychają. Kiedy mszyce wyssą wszystkie soki z rośliny, ona usycha, a kolonia przenosi się na następną roślinę.
Spadź – lepka maź
Części rośliny, na których żerują szkodniki, są oblepione kleistą mazią z ich odchodów. Ta substancja nazywana jest spadzią lub rosą miodową. Słodka spadź przyciąga mrówki, które w zamian chronią je przed drapieżnymi owadami. Ponadto spadź jest pożywką dla tzw. sadzaków (grzybów sadzakowych), które objawiają się małymi, czarnymi kropkami. I właśnie za pośrednictwem tego łańcucha powstaje szara pleśń.
Mszyce – jak zwalczać?
Mszyce są dosyć niebezpiecznymi szkodnikami, szczególnie w dużej liczebności, jednak jeżeli odpowiednio wcześnie podejmie się z nimi walkę, można szybko pozbyć się ich z domowej uprawy. Można sięgnąć po chemiczne środki ochrony roślin. W każdym sklepie ogrodniczym znajduje się duża ilość środków chemicznych, które pomogą w szybki i łatwy sposób rozprawić się z inwazją, ale nie są to ekologiczne metody.
Ekologiczne sposoby na mszyce
Najbezpieczniejsze dla otoczenia i środowiska jest stosowanie domowych sposobów na mszyce, które są w pełni ekologiczne i nie zawierają zbędnej chemii.
Ocet do zwalczania mszyc
Ocet na mszyce? Owszem, to jeden z niezawodnych, a zarazem prostych domowych metod walki z tymi owadami. Wystarczy stworzyć roztwór wody i octu, np.: 100 ml octu na 1 l wody. Ewentualnie można dodać odrobinę płynu do mycia naczyń, który trochę wzmocni działanie. Tak przygotowany płyn zastosuj jako oprysk do roślin dotkniętych inwazją mszycy.
Soda na mszyce – najskuteczniejszy preparat na mszyce
Według wielu ogrodników to najskuteczniejszy sposób na mszyce. Potrzebna jest połowa szklanki wody do rozpuszczenia połowy łyżeczki sody, na koniec należy dodać ćwierć łyżeczki dowolnego oleju roślinnego. W ten sposób przygotowany roztwór należy stosować jako oprysk do zwalczania szkodników.
Szare mydło
Szare mydło przydaje się w tworzeniu wszelakich środków owadobójczych, w tym przeciwko mszycom. Prawdopodobnie to najtańszy z podanych w tym artykule sposobów, bowiem wystarczy 20 g mydła rozpuścić w 1 litrze ciepłej wody. Kiedy ostygnie, można wykorzystywać jako oprysk.
Roztwór mleka i wody
Mało popularny, a bardzo skuteczny sposób walki ze szkodnikami. Należy wymieszać w równych proporcjach mleko krowie z wodą i oprysk gotowy! Prawda, że proste?
Biedronki – pożyteczne owady
Biedronki na balkonie lub w ogrodzie są owadami pożytecznymi, ponieważ jednakowo larwy i osobniki dorosłe żywią się roślinnymi szkodnikami, w tym mszycami. Dlatego warto zaprosić tych naturalnych sprzymierzeńców, ale jak to zrobić? Można zaatakowaną roślinę spryskać wodą z cukrem lub zawiązać na niej żółtą tasiemkę albo wstawić w żółtą osłonkę, bowiem ten kolor przyciąga biedronki.
Wywar z cebuli – środek na mszyce
Wiele osób obawia się nieprzyjemnego zapachu, który będzie unosił się w całym mieszkaniu. No cóż… To prawda, będzie go czuć, ale w zamian skutecznie rozprawi się z mszycami. Jaki jest przepis? Dużą cebulę należy drobno posiekać, włożyć do rondelka, zalać 1 l wody i gotować przez około pół godziny. Miksturę należy odcedzić i czysty wywar przelać do butelki ze spryskiwaczem. Po ostygnięciu należy opryskać zaatakowaną przez mszyce roślinę.
Wyciąg z pokrzywy
Znany i lubiany przez ogrodników ekologiczny preparat ceniony za liczne pozytywne właściwości w uprawie roślin. Wielu hodowców wiosną przygotowuje zapas roztworu na cały sezon. Należy zebrać dużą ilość świeżej pokrzywy, ok. 1 kg i zalać ją 10 l świeżej wody w temperaturze pokojowej, najlepiej deszczówki. Oprysk wyciągiem można rozpocząć po 24 godzinach od przygotowania. Roztwór stanowi także skuteczny domowy sposób na grzyby, np. na szarą pleśń.
Czosnek może zwalczyć mszyce
Kolejny nie do końca przyjemnie pachnący wywar. Nie tylko jest naturalny, ale również skuteczny. Jak go przygotować? Otóż w pierwszej kolejność trzeba rozgnieść 3–4 ząbki czosnku, przełożyć do małego naczynia i zalać chłodną wodą. Czosnek w takiej kąpieli trzeba postawić na 24 godziny w ciepłym i zacienionym miejscu – nie może stać na bezpośrednim słońcu, bo się zepsuje. Po tym czasie roztwór jest gotowy do rozcieńczenia z wodą i zastosowania jako oprysk na mszyce.
Wykorzystuje się go w formie oprysku. Pomaga nie tylko na mszyce, ale również działa na roztocza, przędziorki, a stosuje się go przeciwko chorobom grzybowym i bakteryjnym. Tak przygotowany wywar można trzymać w lodówce przez miesiąc.
Mszyce – profilaktyka
Rozmaitych metod i sposobów na walkę z mszycami jest wyjątkowo wiele, ale mimo wszystko lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego podajemy kilka sposobów, które pomogą zapobiec inwazji mszyc:
- doskonałą naturalną metodą ochrony roślin jest uprawianie lawendy, nasturcji cząbru, mięty pieprzowej, wyki, petunii, anyżu i czosnku. Rośliny wydzielają woń, której mszyce nie lubią;
- dbaj o odpowiednią glebę, nawożenie i podlewanie, ponieważ osłabione rośliny są bardziej podatne na problemy;
- lepiej nie stosować silnych środków chemicznych, które zaburzają równowagę biologiczną;
- należy regularnie wyrywać chwasty, bowiem to w nich mszyce lubią się mnożyć.
Mszyce to malutkie muszki, które bardzo szybko się rozmnażają. Na szczęście istnieje wiele sposobów, żeby pozbyć się mszyc z ogrodu lub mieszkania. Do wyboru są środki chemiczne i bardziej naturalne metody zwalczania mszyc, które można samodzielnie przygotować w domu. Kolonii tych owadów nigdy nie powinno się bagatelizować.