Jakich roślin nie lubią pędraki? Te larwy chrząszczy mają ciało wygięte w łukowaty kształt. Największe z nich mogą osiągać kilka centymetrów długości. Żerują pod ziemią i uszkadzają podziemne tkanki roślin, dlatego ważne jest ich skuteczne zwalczanie.

Larwy można zwalczyć preparatami chemicznymi (Mospilan) i biologicznymi (wyciągi, gnojówki) do ochrony roślin. W ciepłe dni sprawdza się przekopywanie gleby. Larwy wychodzą na powierzchnię i wysychają, często są zjadane przez ptaki i krety. Wiosną można otrząsać dorosłe osobniki na rozłożoną pod krzewami płachtę. Dobrze jednak wiedzieć, jakich roślin nie lubią pędraki, aby je wykorzystać w ogrodzie.

Zapamiętaj!

  • Pędraki to najczęściej larwy chrabąszcza majowego 🐛🪲
  • Nie lubią wrotyczu, cebuli, gorczycy i gryki 🧅
  • Możesz przygotować z tych roślin wywar lub gnojówkę do oprysków, aby odstraszyć pędraki 🔫

Zwalczanie pędraków – larwy chrabąszcza majowego

Jak rozpoznać, że szkodniki podgryzają korzenie roślin? Na trawniku pojawiają się puste miejsca bez darni, sadzonki roślin ozdobnych więdną i zamierają, pędy nadziemne zaczynają żółknąć i usychają. Uszkodzone są części podziemne warzyw, np. korzenie marchwi i bulwy ziemniaków. Żarłoczne larwy mogą poczynić znaczne szkody na grządce roślin uprawnych. Dorosłe chrząszcze, np. opuchlaki, są również niebezpieczne, ponieważ odżywiają się częściami zielonymi, a samice składają jaja do gleby. Dlatego warto wiedzieć, jakich roślin nie lubią pędraki.

Czy wiesz, że… 🔍

Nazwa „pędrak” odnosi się nie tylko do larw chrabąszcza majowego, ale też kilku innych gatunków chrząszczy. Takie same grube, wygięte larwy wykluwają się z jaj rohatyńca nosorożca, jelonka rogacza, kruszczycy złotawki i guniaka czerwczyka (między innymi). Ich cechy wspólne to wygląd ciała, brak odnóży odwłokowych, mała ruchliwość i środowisko życia (gleba lub próchniejące drewno).

Jakich roślin nie lubią pędraki i inne szkodniki glebowe?

Larwy unikają cebuli i gorczycy. Jeśli wiesz, jakich roślin nie lubią pędraki, możesz je wykorzystać do przygotowania gnojówki do oprysków. Stosowanie nawozu w postaci wywaru z gryki również pomoże pozbyć się szkodników z uprawy. Gdy będziesz regularnie podlewać swoją grządkę, z pewnością uda ci pozbyć się pędraków z ogrodu. Sama uprawa gryki może ograniczyć ich działanie.

Do walki ze szkodnikami w naszym ogrodzie warto sięgać po metody naturalne. Pozbędziesz się jaj i larw chrząszczy bez szkody dla innych organizmów, gdy zaczniesz korzystać z ekologicznych sposobów odstraszania i zwalczania tych owadów. Wystarczy, że wiesz, jakich roślin nie lubią pędraki.

3 naturalne sposoby na pędraki:
1. Wrotycz – w postaci ekstraktu, gnojówki lub wywaru zabija pędraki.
2. Cebula, gorczyca i gryka – w postaci gnojówki lub wywaru działają odstraszająco.
3. Wzruszanie gleby – przekopywanie i napowietrzanie grządek – pędraki znajdą się na powierzchni, skąd łatwo je usunąć.

Najczęściej zadawane pytania

Jak stosować wrotycz na pędraki?

Najłatwiej to zrobić, przygotowując gnojówkę z wrotyczu. W tym celu zalej 1 kg świeżych liści wrotyczu 10 litrami wody. Odstaw na 14–20 dni i codziennie mieszaj – wrotycz zacznie fermentować. Gdy gnojówka przestanie się pienić i będzie klarowna, oznacza to, że jest gotowa. Możesz nią polewać świeżo przekopane grządki, aby zwalczyć mieszkające w nich pędraki.

Kiedy pryskać trawnik na pędraki?

Pędraki żerują pod powierzchnią ziemi w lecie. Znajdują się wtedy na głębokości 10–20 cm, dzięki czemu łatwo je usunąć i zapobiec dalszemu niszczeniu trawnika. Jednak w lipcu i sierpniu może już być za późno – lepiej stosować preparaty chemiczne krótko przed i w trakcie wylęgu. Opryskuj trawnik od połowy kwietnia do początku czerwca.

Co na pędraki – domowe sposoby?

Wiedząc, jakich roślin nie lubią pędraki, możesz zastosować wywar lub gnojówkę. Oprócz tego sprawdzają się metody mechaniczne, np. wykopywanie pędraków i pozostawianie na powierzchni ziemi (szkodzi im słońce). Można też w dzień przykryć ziemię czarną folią blokującą światło, aby pędrakom wydawało się, że jest noc. Wtedy wyjdą na powierzchnię i będzie można je zgrabić.

Jakiej ziemi nie lubią pędraki?

Pędraki nie lubią ziemi, która jest często wzruszana, napowietrzana i wertykulowana. Nie znoszą też szybko wysychających, zbyt wilgotnych lub twardniejących gleb.

Zobacz także: