Opuchlaki potrafią zniszczyć liście roślin, na których żerują. Dorosłe szkodniki wygryzają dziury w zielonych częściach, podczas gdy larwy żerują na korzeniach. Jeżeli masz z nimi problem, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Opuchlaki to szkodniki z rodziny ryjkowcowatych. Te niewielkie chrząszcze wyglądają niepozornie, ale są w stanie doszczętnie zrujnować ogród. Żerują na różnych grupach roślin, a walka z nimi nie należy do prostych czynności. Możesz jednak wygrać to nierówne starcie. Po zapoznaniu się z poniższym tekstem będziesz wiedział, w jaki sposób zwalczać szkodniki, które mogą występować w twoim ogrodzie.

Opuchlaki – charakterystyka gatunku

Opuchlak (łac. Otiorhynchus) to niewielki brunatny lub czarny chrząszcz, który dorasta do 10, a nawet 15 mm długości. Możesz spotkać się z odmianami, które mają jasne ubarwienie (np. żółte). Na pancerzach widoczne są niewielkie plamki i charakterystyczne podłużne żeberka. Dorosłe owady żerują na różnych grupach roślin. Najłatwiej spotkać je nocą, wtedy wychodzą z kryjówek. Wyróżniamy odmiany, które szczególnie upodobały sobie konkretny gatunek roślin. Należą do nich np.:

Stadia rozwojowe – jak rozmnażają się opuchlaki?

Opuchlaki składają w ziemi do kilku tysięcy jaj podczas jednego sezonu. Są to mikroskopijne białe kulki o średnicy wynoszącej około 0,7 mm. Następnie wykluwają się larwy, które od razu po wylęgu rozpoczynają żer. Wygryzają delikatną skórę korzeni oraz podstawę pnia. Żółtobiałe larwy o ciemnej główce dochodzą do rozmiaru dorosłego owada, czyli 10 mm. Po około 3 tygodniach przeobrażają się w poczwarki, nie zawsze się to jednak dzieje. Niektóre osobniki nie zdążą przejść w kolejny etap rozwoju i w związku z tym zimują w glebie.

Żerowanie opuchlaków – szkodniki tworzące dziury w liściach roślin ozdobnych

Młode chrząszcze pojawiają się w okolicach kwietnia. Owady możesz spotkać na różnych grupach roślin:

Dorosłe opuchlaki żerują na niezdrewniałych częściach roślin, czyli liściach, kwiatach i pąkach. Większe zagrożenie stanowią jednak larwy, które uszkadzają korzenie roślin, przez co mogą doprowadzić do ich obumarcia. Najczęstszym objawem ich obecności są wygryzione w liściach dziury, które zwiększają ryzyko wystąpienia chorób. Z tego powodu warto zwalczać te owady.

Opuchlaki w ogrodzie – zwalczanie chemiczne dorosłych osobników

Opuchlaki są chrząszczami, które nie latają. Często najpierw atakują dolne części roślin, które są dla nich łatwiej dostępne. Jeżeli zauważysz, że w twoim ogrodzie znajduje się znaczna ilość owadów, powinieneś działać szybko.

  1. Pamiętaj o zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Nie zapomnij o rękawicach i okularach ochronnych podczas zabiegu.
  2. Najlepsze rezultaty uzyskasz, stosując opryski wieczorem, czyli tuż przed tym, jak owady wyjdą na żer.
  3. Dla pewności powtórz akcję dwa tygodnie po pierwszej aplikacji.

Ochrona roślin przed larwami, które atakują system korzeniowy

Opryski stosowane na dorosłe osobniki nie pomogą wyeliminować larw. Żyją one w ziemi, która skutecznie chroni je przed opryskami. W związku z tym musisz sięgnąć po inną metodę. Skutecznym sposobem na opuchlaki jest podlewanie roślin roztworem owadobójczym. Pamiętaj jednak o dokładnym zapoznaniu się z instrukcją. Aplikacja powinna odbywać się w sposób podany przez producenta. Pozwoli to zminimalizować ryzyko uszkodzenia uprawy.

Opuchlak truskawkowiec i inne gatunki występujące w Polsce

Opuchlak truskawkowiec to najczęściej spotykany gatunek tego chrząszcza w naszym kraju. Jak sugeruje nazwa, zwykle żeruje na uprawach truskawek, wyrządzając tam duże szkody. Dorosłe chrząszcze potrafią zaatakować wielkie obszary i znacznie ograniczać plony. Inne gatunki występujące w Polsce to opuchlak lucernowiec, opuchlak rudonóg i opuchlak liliowiec. Atakują one różne rośliny, takie jak wrotycz, azalia, a nawet cis.

Dlaczego warto zwalczać chrząszcze żerujące na uprawie?

Szkodniki potrafią uprzykrzyć życie ogrodnikom. Niezależnie od tego, czy uprawiasz rośliny ozdobne, czy owoce lub warzywa, nie chcesz opuchlaków na swoich grządkach. Obgryzają bowiem miękkie części roślin, powodując osłabienie zieleni, a ślady żerowania znajdują się zarówno na brzegach liści, jak i w centrum. Opuchlaki zwiększają tym samym ryzyko występowania innych szkodników i chorób. Ich larwy niszczą skórkę korzeni, ułatwiając dostęp do niej pasożytom i innym owadom.

Mechaniczne zwalczanie dorosłych opuchlaków

Przed upowszechnieniem się insektycydów często wykorzystywaną metodą walki z tymi pasożytami było ich ręczne zbieranie. Polowanie na owady trzeba przeprowadzać nocą, ponieważ właśnie wtedy żerują. W ciągu dnia zazwyczaj znajdują się w swoich kryjówkach. Po zebraniu chrząszczy należy je usunąć. Podobnie można postępować z larwami. W tym wypadku konieczne jest przekopanie ziemi oraz ręczne wybranie pędraków. Niestety, jest to metoda o niskim poziomie skuteczności, ponieważ bardzo trudno będzie usunąć ręcznie wszystkie osobniki.

Nicienie do naturalnej walki ze szkodnikami

Niektórzy preferują naturalne metody. Jeżeli ty również starasz się unikać chemicznych oprysków, możesz spróbować zastosować nicienie. Jest to metoda całkowicie bezpieczna dla roślin. Nie zagraża również ludziom. Na rynku jest szeroki wybór preparatów, które zawierają nicienie. Należy je stosować w sposób zgodny z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Nicienie wnikają w larwy opuchlaka i zarażają je bakteriami, co prowadzi do zgonu szkodników. Możesz spróbować również walczyć z pędrakami przy pomocy naparu z gnojówki i wrotyczu.

Warto prowadzić działania profilaktyczne, które pozwolą szybko zareagować w przypadku pojawienia się szkodników. Do tego typu praktyk należy częste monitorowanie upraw. Jeżeli zauważysz, że liście są obgryzione, będzie to bardzo wymowny znak. Możesz przeprowadzać również nocne kontrole. To właśnie nocą żerują opuchlaki, więc o tej porze będzie ci najłatwiej je zauważyć. Zwróć również uwagę na to, czy w glebie nie widać jajeczek, które czasem będą widoczne. Jeżeli zauważysz cokolwiek podejrzanego, sięgnij po środki owadobójcze. Szybka reakcja pozwoli ci zminimalizować szkody.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022