Azalie od innych rododendronów różnią się przede wszystkim liśćmi – mają mniejsze, owalne, cienkie i lekko owłosione blaszki. Często mają też mniejsze i bardziej lejkowate kwiaty. Niektóre gatunki możesz uprawiać również w domu. Jak je pielęgnować, by co roku kwitnęły? Jak często podlewać? Jakie stanowisko powinna mieć azalia? Przeczytaj, by dowiedzieć się wszystkiego.
Azalie w ogrodzie
Nie wszystkie gatunki azalii nadają się do uprawy w ogrodzie – większość z nich nie jest odporna na mróz. Oczywiście te, które uprawiasz w domu, latem dobrze wystawić do ogrodu. Istnieją również gatunki mogące zimować na zewnątrz.
- Azalia wielkokwiatowa – początkowo ma luźny pokrój, z upływem czasu staje się coraz bardziej zwarta. Jej liście jesienią zmieniają kolor, a przed zimą opadają;
- azalia japońska – ma zimozielone liście, które nie opadają z końcem jesieni.
Popularne do uprawy w ogrodzie są także azalie karłowate. Większość z nich osiąga wysokość maksymalnie do 30 cm, choć można spotkać i takie, które dorastają do 60 cm.
Uprawa azalii w ogrodzie
Azalie ogrodowe – w zależności od gatunku – preferują stanowiska półcieniste lub cieniste. Zdecydowanie nie służy im ostre słońce, które może uszkodzić liście. Rośliny różnią się również mrozoodpornością. Azalie wielkokwiatowe są zdecydowanie bardziej odporne na niskie temperatury niż japońskie. Oba gatunki nie lubią wiatru i przeciągów, dlatego dobrze sadzić je w osłoniętych miejscach.
By mieć pewność, że azalia przetrwa zimę, możesz na ten czas przenieść ją do domu. By nie wykopywać co roku całych krzewów, zakopuj je w ziemi razem z doniczką.
Podlewanie azalii ogrodowych
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często należy podlewać azalie w ogrodzie – w dużej mierze zależy to od warunków pogodowych. O podlewaniu pamiętaj, gdy nie ma częstych opadów. Ziemia, w której rosną rośliny, powinna być stale lekko wilgotna. Szczególnie starsze okazy są wrażliwe na suszę. Wytrzymują ją tylko przez krótki okres.
Podłoże dla azalii ogrodowych
W przypadku azalii warto wzbogacić ogrodowe podłoże. Te rośliny lubią przepuszczalną ziemię o kwaśnym odczynie. Możesz dodać odrobinę podłoża próchniczego w miejscu sadzenia azalii.
Nawożenie i przycinanie azalii ogrodowych
By kwiaty azalii zakwitły pięknie i obficie, nawoź roślinę nawozami do roślin kwasolubnych. Przycinanie azalii ogrodowych zazwyczaj nie jest konieczne. Jeśli jednak zauważysz, że twój okaz zaczyna niekontrolowanie się rozrastać, wykonaj ten zabieg latem. Pamiętaj, by azalie przycinać bardzo oszczędnie.
Azalie doniczkowe
Azalie możesz uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także w domu – w doniczce. Azalie domowe mogą kwitnąć nawet jesienią i zimą, wprowadzając do domu wspomnienie letnich dni. Najczęściej uprawiane są dwa gatunki – azalia japońska doniczkowa oraz azalia indyjska. W zależności od odmiany różnią się wyglądem kwiatów oraz czasem kwitnienia:
- „Alexander” – kwitnie na czerwono od stycznia do maja;
- „Antartica” – ma fioletowe kwiaty kwitnące od lutego do maja;
- „Knut Erwen Oranje” – kwitnie na pomarańczowo w okresie od marca do maja;
- „Madame de Crooc” – w okresie od listopada do lutego kwitnie na biało;
- „Paloma” – kwitnie bardzo długo (od sierpnia aż do maja), jej kwiaty mają biały kolor.
Odpowiednie dobranie odmian azalii domowych pozwoli ci cieszyć się z ich kwitnienia przez cały rok.
Azalie domowe można przycinać, by nadać im fantazyjne kształty. Często spotyka się krzewy w postaci piramidy czy kuli. Nadają się do prowadzenia bonsai. Przycinanie wierzchołków pędów spowoduje zagęszczenie rośliny. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też wyłamywanie przekwitniętych i uschniętych kwiatów azalii.
Na co zwrócić uwagę w trakcie wybierania azalii?
Jeśli chcesz długo cieszyć się kwitnącą rośliną, zwróć uwagę na jej stan już w momencie zakupu. Sprawdź, czy liście są zielone i sprężyste, czy błyszczą i nie mają przebarwień. Ważne jest także sprawdzenie, czy kwiaty azalii nie opadają. Jeżeli roślina ma pąki, to znaczy, że przed nią długi okres kwitnienia. W zależności od odmiany oraz wielkości ceny azalii wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Pielęgnacja azalii doniczkowej
Azalie domowe są roślinami bardzo wymagającymi. Szczególnie pierwsze tygodnie w nowym miejscu mają ogromne znaczenie. Te krzewy bywają kapryśne, ale jeśli poznasz podstawowe zasady ich pielęgnacji, będą kwitnąć przez wiele miesięcy.
Czy azalia lubi słońce?
Tak! Azalię doniczkową należy ustawić w najjaśniejszym miejscu w domu, szczególnie zimą, gdy światła jest mniej niż latem. Oczywiście nie narażaj jej na działanie mocnych, bezpośrednich promieni słonecznych, które mogą uszkodzić liście. Duża ilość rozproszonego światła będzie służyć roślinie. Źle dobrane stanowisko może spowodować, że azalia zacznie gubić liście.
Jaka temperatura dla azalii?
Azalie, nawet te domowe, nie lubią wysokich temperatur. Dobrze jest im przy samym oknie, gdzie temperatura wynosi 10–12°C. Jeżeli nie masz w domu tak chłodnego miejsca, postaraj się, by w miejscu, gdzie stoi azalia, było maksymalnie 18°C. Zadbaj także o to, aby roślina nie była narażona na przeciągi.
Jak podlewać azalię domową?
Azalię należy podlewać regularnie, lecz nie przelewać. Przesuszenie spowoduje uschnięcie młodych pędów i pąków, natomiast zbyt duża ilość wody – gnicie rośliny. Podlewaj roślinę wodą o małej zawartości wapnia, najlepiej przegotowaną lub deszczówką. Powinna mieć temperaturę pokojową. Kwiatów azalii nie należy zraszać, ponieważ mogą się brzydko sklejać. Jeśli zdarzy ci się zapomnieć o podlewaniu i liście zaczną więdnąć, możesz wstawić na chwilę całą doniczkę do wody, by podłoże dobrze się nawodniło.
Jaką ziemię wybrać do azalii?
Odpowiednią ziemię najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym. Znajdziesz tam specjalne podłoże do azalii i roślin kwasolubnych, które będzie miało odpowiednio kwaśne pH (w zakresie 3,5–4,5). Ziemia do azalii powinna być bogata w torf.
Jak nawozić azalię?
Zasilanie azalii nawozem jest bardzo ważne i powinno być powtarzane raz na 2–3 tygodnie. Zawsze rób to w trakcie podlewania, kiedy ziemia jest wilgotna. Używaj nawozów do azalii, do roślin kwitnących lub wrzosowatych. Odpowiednie nawożenie spowoduje, że roślina będzie długo kwitnąć.
Pielęgnacja azalii po przekwitnięciu
Gdy tylko kwiaty azalii zaczynają przekwitać i zasychać, należy je delikatnie wyłamywać, by nie obciążały rośliny. Gdy azalia całkiem przekwitnie, zaczyna przechodzić w stan spoczynku. Przenieś ją wtedy do chłodniejszego miejsca oraz ogranicz podlewanie, ale nie dopuść do całkowitego przesuszenia podłoża. To też dobry moment na przycinanie rośliny.
Jeśli na okres letni azalia była przeniesiona do ogrodu, we wrześniu należy wstawić ją do pomieszczenia. Uważaj, żeby roślina nie przeżyła szoku termicznego. Zbyt wysoka temperatura spowoduje, że roślina zgubi kwiaty i liście. Azalia odpowiednio potraktowana po okresie kwitnienia już po kilku tygodniach znów będzie cieszyć nowymi kwiatami.
Choroby i szkodniki azalii
Najwięcej problemów nastręcza niewłaściwa pielęgnacja azalii. Gubienie liści, usychanie czy gnicie zwykle spowodowane są błędami popełnianymi przez niewprawionego ogrodnika. Jednak azalia, jak każda roślina, jest niekiedy atakowana przez szkodniki czy choroby. Najczęściej spotkasz na liściach mszyce lub larwy kibitnika azaliaszka. W podłożu mogą żerować opuchlaki. Często spotykanym szkodnikiem jest także mały pajęczak – przędziorek. Aby pozbyć się szkodników, użyj odpowiedniego oprysku.
Azalia może być także zaatakowana przez grzyby. Objawia się to szarawym nalotem lub brązowymi plamami na liściach otoczonymi żółtą obwódką. Do walki z chorobą grzybową użyj fungicydu.
Azalie, zarówno te domowe, jak i ogrodowe są roślinami kapryśnymi i wymagającymi dużej uwagi. Jeśli będziesz pamiętać o pielęgnacji oraz niezbędnych zabiegach, odwdzięczy się ona długim kwitnieniem przez wiele lat.