Azalia wielkokwiatowa to krzew, który występuje w wielu różnobarwnych odmianach. Wygląda naprawdę rewelacyjnie – szczególnie na przełomie maja i kwietnia, kiedy pojawiają się barwne i pachnące kwiaty. Zdecydowanie największą zaletą azalii jest atrakcyjny wygląd, ale również nieskomplikowana uprawa i pielęgnacja. Przeczytaj, jak dokładnie wygląda azalia wielkokwiatowa!
Azalia wielkokwiatowa – charakterystyka
Azalia wielkokwiatowa jest idealnym przykładem pięknego krzewu liściastego, który jest zaliczany do gatunku rododendronów (Rhododendron), dzielącego się na kilka rodzajów. Na początku roślina ma luźny pokrój, który z czasem staje się bardziej zwarty. Dorasta nawet do 2 metrów wysokości. Jej pędy i owłosione liście są zielone, a jesienią przebarwiają się na czerwono, żółto lub pomarańczowo. Czymś, co wyróżnia ten krzew, są z pewnością kwiaty, które mają koronę z pięcioma płatkami i są w lejkowatym kształcie. Okres obfitego kwitnienia azalii wielkokwiatowej przypada na maj i czerwiec.
Jakie są najpopularniejsze odmiany azalii wielkokwiatowej?
Istnieją różne odmiany azalii wielkokwiatowych, które różnią się od siebie kilkoma czynnikami takimi jak wielkość, barwa, czy kształt. Są nimi m.in.:
- azalia wielkokwiatowa ,,Anneke” – dorasta do około 1,5 m wysokości. Tę odmianę wyróżniają przede wszystkim piękne, duże, żółte kwiaty z charakterystyczną żółtą plamką znajdującą się na górnym płatku;
- azalia wielkokwiatowa ,,Cannon’s Double” – krzew, który osiąga wysokość ok. 1,80 m. Jego kwiaty przybierają odcienie różowo-żółto-kremowe;
- azalia wielkokwiatowa ,,White Light” – to popularna amerykańska odmiana wysoce odporna na mróz. Rośnie dość wolno i dorasta do ok. 90 cm wysokości;
- azalia wielkokwiatowa ,,Chanel” – kwitnie obficie i wyróżnia się kremowo-różowymi kwiatami, które zdobi złota plama na górnym płatku.
Do innych popularnych odmian można zaliczyć także m.in. azalię wielkokwiatową ,,Golden Lights”, ,,Fanny”, czy ,,Sarina”.
Jak wygląda uprawa i pielęgnacja azalii wielkokwiatowej?
Najprawdopodobniej z uprawą i pielęgnacją azalii wielkokwiatowej poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik, a to wszystko dlatego, że jest to roślina o niewygórowanych wymaganiach.
Stanowisko
Najlepiej, aby uprawa azalii wielkokwiatowej odbywa się na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Koniecznie musisz także zapewnić roślinie ochronę przed wiatrem.
Podłoże
Azalia wielkokwiatowa preferuje podłoże przepuszczalne, luźne, zasobne w próchnicę oraz o kwaśnym odczynie (pH gleby powinno wynosić od 4,5 do 5). Uprawa tej rośliny na pewno się nie uda na glebach ciężkich, zasadowych, zbitych czy zbyt piaszczystych.
Zabiegi pielęgnacyjne
Do podlewania rośliny najlepiej używać miękkiej wody – np. z kranu lub deszczówki. Podczas uprawy azalii wielkokwiatowej musisz zwrócić uwagę na to, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, ponieważ skutkiem tego może być opadanie liści i co więcej: przestaną tworzyć się kwiatostany. Na wiosnę warto pozbywać się uszkodzonych pędów i przesuszonych kwiatostanów. Jeśli natomiast chodzi o nawożenie, to jest ono możliwe – najlepiej nadają się do tego nawozy stworzone dla azalii i różaneczników. Powinieneś wykonywać ten zabieg średnio kilka razy w sezonie. Dodatkowo wiedz, że ze względu na płytki system korzeniowy rośliny można ją przesadzać.
Czy azalia wielkokwiatowa jest odporna na mróz?
Tak! Azalia wielkokwiatowa całkiem dobrze radzi sobie z przymrozkami i mrozami. Wyróżnia się znacznie lepszą odpornością na mróz niż zimozielone różaneczniki. Z tego względu okrywanie azalii na zimę nie jest konieczne.
Jak sadzić azalię wielkokwiatową?
Zadajesz sobie pytanie, jak posadzić azalie wielkokwiatowe? W tym celu powinieneś wykopać szeroki na ok. 70 cm i głęboki na ok. 50 cm dołek. Na dnie umieść przekompostowaną korę sosnową. Następnie włóż sadzonkę w taki sposób, aby górna powierzchnia bryły korzeniowej była zrównana z powierzchnią podłoża. Teraz wystarczy, że przykryjesz dół ziemią, dokładnie ugnieciesz i podlejesz. Niektórzy ogrodnicy decydują się również na wyłożenie podłoża ściółką z kory, której celem jest zapobieganie utracie wilgoci i wyrastaniu chwastów.
Jakie zastosowanie w ogrodzie ma azalia wielkokwiatowa?
Azalia wielkokwiatowa to cenny krzew, który znajduje wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Jeśli chcesz, to możesz go sadzić pojedynczo (np. jako soliter) lub w grupach. Jest to roślina, która znakomicie czuje się w towarzystwie wrzosów i innych kwasolubnych krzewinek. Wręcz perfekcyjnie komponuje się także z zimozielonymi azaliami japońskimi.
Azalia wielkokwiatowa to doskonały krzew, który jako element dekoracyjny sprawi, że twój ogród będzie prezentował się wyjątkowo pięknie. Dodatkowo jest odporny na choroby i szkodniki, więc masz pewność, że będzie wyglądał nienagannie przez długi czas!
Fot. główne: Selso via Wikipedia, CC BY-SA 2.5