Ten należący do rodziny wrzosowatych karłowaty krzew zmieści się w niemal każdym ogrodzie, będąc cieszącą oko ozdobą. Zobacz, dlaczego warto posadzić azalię japońską w swoim ogrodzie czy na balkonie i jak o nią dbać.
Pochodząca z Dalekiego Wschodu azalia japońska jest niewielkim krzewem, bez którego trudno sobie wyobrazić ogród w stylu japońskim czy wrzosowisko. Nie zrzuca zimą liści i nie zajmuje zbyt wiele miejsca, dzięki czemu jest świetnym elementem niewielkich ogrodów – a podczas kwitnienia wygląda zjawiskowo. Doskonale radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych, a jedynym wyzwaniem dla ogrodnika może być utrzymanie odpowiedniej kwasowości gleby.
Jaka ziemia dla azalii japońskiej?
Jednym z największych wyzwań, jakie stawia uprawa azalii japońskiej, jest zapewnienie odpowiedniego pH gleby. Krzew te bowiem preferuje wyraźnie kwaśne środowisko, a idealny odczyn powinien mieścić się w przedziale 3,5-4,5. Uzyskanie i utrzymanie takich wartości będzie wymagało stosowania specjalnych środków i nawozów zakwaszających glebę, poza tym dobrze jest korzystać z właściwości torfu, który nie tylko jest kwaśny, ale również bogaty w składniki odżywcze. Najlepiej wymieszać go z kompostem lub przekompostowaną korą z igliwiem. Podłoże musi być jednak przepuszczalne, co niekiedy może być wyzwaniem dla ogrodnika.
Uprawa, pielęgnacja i podlewanie azalii
Z uwagi na upodobanie do kwaśnej i przepuszczalnej gleby głównymi wyzwaniami dla ogrodnika powinno być zapewnienie odpowiedniej wilgotności i kwasowości gleby. Dobrym rozwiązaniem może być ściółkowanie, które ułatwi odprowadzanie nadmiaru wilgoci i ograniczy wzrost chwastów. Azalia nie wymaga specjalnych przygotowań do zimy ani przycinania – wystarczy od czasu do czasu usunąć martwe pędy. Jedynie w przypadku bezśnieżnej zimy należy osłonić azalię, aby uchronić ją przed mroźnym powietrzem. Regularne podlewanie i nawożenie wystarczy, aby już od maja cieszyć się niesamowitym kwieciem w różnych kolorach.
Jak i kiedy nawozić?
Głównym celem nawożenia, oprócz dostarczenia mikro- i makroelementów, powinno być utrzymanie odpowiedniego zakwaszenia gleby. O ile krzew nie rośnie na torfowisku, trzeba będzie stale stosować nawóz zakwaszający. Może to być produkt uniwersalny albo specjalny nawóz do azalii i rododendronów, który dostarczy wszystkie składniki pokarmowe. W utrzymaniu kwasowości pomoże stosowanie roztworu siarczanu amonowego, można także stosować komposty wymieszane z ziemią torfową. Roślinę powinno się nawozić przez cały sezon – jeszcze na długo, zanim zacznie kwitnąć.
Sadzenie i rozmnażanie
Azalię japońską można sadzić w donice i pojemniki właściwie o każdej porze sezonu. Zanim przejdziesz do przesadzania z doniczki, w której roślina została zakupiona, dobrze jest zanurzyć ją w wodzie na kilka minut, dzięki czemu cała bryła korzeniowa wyjdzie równocześnie, co zmniejsza szanse na jej uszkodzenie. Azalię najlepiej sadzić w podłoże będące mieszanką torfu z ziemią ogrodową lub nawet do samego torfu. Rozmnażanie również nie jest trudne – wystarczy w lipcu pobrać sadzonki z tegorocznych pędów mających około 6 do 10 cm i szerokość ok centymetra. Najlepsze sadzonki są klejące w dotyku i mają niewybarwione liście.
Rododendron japoński – ile kosztują sadzonki rośliny?
Na rynku dostępne są różne odmiany azalii japońskiej, jednak większość z nich można nabyć w umiarkowanych cenach. Z uwagi na rosnącą popularność te krzewy dostępne są w niemal każdym sklepie ogrodowym, gdzie można znaleźć je już od kilkunastu złotych. W tej cenie zazwyczaj dostępne są sadzonki dorastające do 30 cm wysokości, które jednak po przesadzeniu dość szybko powinny zacząć intensywnie rosnąć – potrzebują tylko odpowiedniej gleby i regularnego podlewania. Te piękne zimozielone rośliny są zdecydowanie warte posadzenia ich w ogrodzie – szczególnie że kosztują tak niewiele i nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji.
Jakie pasożyty i choroby grozą azalii?
Niestety podobnie jak inne rośliny, również azalie nie są całkowicie odporne na działanie szkodników, w tym chorób i grzybów. Najczęstszym zagrożeniem dla azalii są grzyby z rodzaju phytophthora, które wywołują Fytoftorozę. Stopniowo poraża ona i niszczy całą sadzonkę, uniemożliwiając prawidłowy rozwój rośliny. Dostępne środki działają tylko w początkowej fazie choroby, a jeśli doszło do zaawansowanego rozwoju, to należy zabezpieczyć pozostałe rośliny, niszcząc sadzonkę i odkażając ziemię w okolicy. Inne zagrożenia to mączniak prawdziwy azalii, do którego może przyczynić się nawet deszczówka i objawia się białym nalotem na liściach. Poza tym występuje plamistość liści oraz infekcje pospolitych szkodników.
Azalia japońska – orientalny krzew w twoim ogrodzie
Niewiele krzewów może równać się z azalią. Kiedy kwitnie, jest niemal całkowicie pokryta różnokolorowym kwieciem, dzięki czemu już od maja stają się piękną dekoracją ogrodu. Należy ona do rodziny różaneczników, ale w odróżnieniu od większości z nich ma mniejsze, ciemnozielone liście i drobne kwiaty, jednak jest ich tak dużo, że można odnieść wrażenie, że roślina ta się tylko z nich składa. Poza tym azalia japońska nie zrzuca na zimę liści i niestraszne jej niskie temperatury, przez co nawet zimą kontrastuje się od zaśnieżonej okolicy.
Azalie japońskie należą do najpiękniejszych roślin, które możesz posadzić na małej przestrzeni. Pomimo iż osiągają niewielką wysokość, swoimi kwiatami tworzącymi barwne kule mogą ozdobić każdy ogród. Te zimozielone lub półzimozielone rośliny najpiękniej prezentują się wczesnym latem, ale przez cały rok będą cieszyły oko właściciela.