Ściółkowanie pozytywnie wpływa na kondycję gleby, dzięki czemu rośliny zyskują lepsze warunki do rozwoju. Warto więc dowiedzieć się więcej o tym zabiegu.
Ściółkowanie roślin – co to jest?
Ściółkowanie gleby to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Polega on na pokryciu wierzchniej warstwy gleby wokół roślin różnymi materiałami organicznymi, syntetycznymi czy też mineralnymi. Polecanym okresem na jej wykonanie jest wczesna wiosna, ponieważ ziemia jest wtedy już rozmarznięta i wilgotna, a chwasty nie zdążyły się jeszcze z niej wybić. Prawidłowe ułożenie ściółki poprawia warunki do rozwoju roślin – do ich wzrost oraz wpływa na wielkość, jak i jakość plonu. Jednak trzeba to robić bardzo uważnie, gdyż złe wykonanie tego procesu może osłabić kondycję sadzonek.
Jakie są zalety ściółkowania?
Do głównych zalet ściółkowania gleby zaliczamy:
- redukcję chwastów – wieloletnich, jak i jednorocznych;
- obniżenie skoków temperatury podłoża – podczas mroźnych nocy, jak i upalnych dni;
- kwiaty i owoce są czystsze – mniej się brudzą, spadając na ściółkę niż na ziemię;
- hamowanie wypłukiwania się składników pokarmowych z zasięgu korzeni roślin;
- obniżenie utraty wilgotności gleby;
- użyźnianie gleby – dostarczanie jej różnych minerałów.
Warto też tu wspomnieć o tym, że ściółka korzystnie wpływa na walory estetyczne. Dobrze dobrana warstwa może stanowić piękne tło dla wielu roślin ozdobnych.
Jakie są wady ściółki?
Stosowanie ściółki przynosi wiele korzyści, ale wiąże się ono również z wadami. Jedną z nich jest przyciąganie ślimaków, które żerują na liściach i niszczą rośliny. Warto w tym przypadku posypać materiał ściółkowy mączką bazaltową – jest to naturalny nawóz, który skutecznie chroni przed tymi szkodnikami, ale i przed mszycami, jak i pchełkami kapuścianymi. Problemem mogą być też gryzonie, które mogą chować się zimą w ściółce, co też negatywnie wpływa na rośliny – opóźnia ich plony. Co więcej, jeśli ściółka zostanie rozłożona w złym okresie, to może opóźnić się czas kiełkowania roślin.
Ściółkowanie gleby – jak to poprawnie je przeprowadzić?
Przed tym zabiegiem należy najpierw przygotować glebę. Trzeba z niej usunąć wszelkie chwasty, spulchnić ją i podlać. Dopiero po tym zadaniu można przystąpić do rozkładania materiału ściółkowego. Warto zachować odstęp kilkunastu cm od pni, jak i od łodyg roślin. Grubość ściółki powinna być dobrana do rodzaju gleby. Na lekkim podłożu może ona mieć nawet około 12 cm, natomiast na ciężkiej ziemi lepiej ułożyć tylko kilka cm.
Jakie rośliny lubią ściółkę?
Ściółka zalecana jest dla roślin wrażliwych na wysuszenie oraz dla tych okazów, które są mało odporne na mróz. Nie oznacza to jednak, że nie można używać ściółki w innych miejscach. Możesz ją też położyć na rabaty kwiatowe – a nawet na grządki z warzywami. Świetnie sprawdzi się ona także pod drzewami, jak i krzewami przy płotach. Ściółkę lubią między innymi jałowce, cyprysiki, powojniki, surmie i hortensje, klony japońskie czy też klony palmowe.
Kora, słoma, żwir czy trawa – czym ściółkować?
Do popularnych materiałów ściółkowych zalicza się:
- trawę – skoszona i podsuszona trawa jest najtańszą ściółką;
- korę – kora z drzew iglastych świetnie wpływa na rozwój roślin;
- słomę – słoma idealnie nadaje się do warzyw – jest ona tania i łatwo dostępna;
- żwir – różnej wielkości żwir jest stosowany głównie na rabatach – jest on nie tylko dekoracyjny, ale i bardzo trwały;
- folie i włókniny – należą do ściółki nieorganicznej, używane są one w dużych zakładach ogrodniczych.
Ściółka ze skoszonej trawy – gdzie się najlepiej sprawdzi?
Skoszona i sucha trawa jako ściółka stosowana jest głównie do:
- malin – trawa jest dla nich świetnym nawozem, który wpływa na ich rozrastanie – zabieg ten warto robić kilka razy w roku;
- truskawek – polecane jest tu układanie ściółki z trawy między ich rzędami – dzięki temu owoce zyskują ochronę przed rozwojem chorób, jak i przed suszą;
- pomidorów – ściółka z trawy poprawia warunki glebowe, co przyczynia się do lepszych plonów – pomidory mają lepszą jakość.
Kora sosnowa – idealna do rabat
Kora sosnowa jest bardzo często stosowana jako materiał ściółkowy na rabatach. Jej główną cechą jest to, że wraz z upływem czasu, ulega ona rozkładowi, aż w końcu zanika. Dlatego jeśli chce się utrzymać estetyczny wygląd rabat, to należy co jakiś czas ją uzupełniać. Stosowanie kory dostarcza podłożu wielu cennych składników odżywczych. Jednak decydując się na ten rodzaj ściółki, trzeba zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie rośliny lubią kwaśne środowisko – w takich przypadkach należy ograniczyć ilość kory.
Agrowłóknina i agrotkanina – ściółka nieorganiczna
Agrowłóknina i agrotkanina należą do ściółki nieorganicznej. Są to wygodne i wielosezonowe materiały syntetyczne.
Agrowłóknina
Ma ona bardzo dobrą przepuszczalność tlenu i wody. Chroni przed mrozem, chorobami, jak i niektórymi szkodnikami – połyśnicą czy też śmietką. Hamuje nie tylko rozwój, ale i pojawianie się chwastów.
Agrotkanina
Ten materiał świetnie chroni glebę przez wypłukaniem z substancji odżywczych – polecany jest do podkładu pod ozdobny grys.
Jeśli chcesz mieć zdrowe i pięknie prezentujące się rośliny w swoim ogrodzie, to pamiętaj o ściółce. Ściółkowanie to łatwy i szybki zabieg, który warto wykonać, aby poprawić jakość gleby.