Istnieją różnorodne gatunki roślin, których hodowla wymaga przeprowadzenia skaryfikacji nasion. Przy planowaniu swojej przestrzeni zielonej z pewnością warto wziąć to pod uwagę, ponieważ wskazane zadanie może okazać się pewnym wyzwaniem dla osób początkujących w sferze ogrodnictwa. Skaryfikacja nasion ma związek z ich kiełkowaniem. Bez względu na to, czy zamierza się prowadzić uprawę w ogrodzie, na balkonie, na tarasie, czy też w pomieszczeniu, zawsze należy sprawdzić, czy konkretny okaz wymaga przeprowadzenia omawianego procesu. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź praktyczne wskazówki!
Czym jest skaryfikacja nasion? Poznaj podstawowe informacje!
Skaryfikacja nasion to działanie ukierunkowane na przyspieszenie procesu ich kiełkowania. Ogrodnictwo w wielu przypadkach wymaga od osób zainteresowanych dużej cierpliwości, dlatego też nic dziwnego, że powstała taka metoda. Celem jest tutaj delikatne uszkodzenie osłonki nasiona lub redukcja jej grubości. W tradycyjnym schemacie nasiona wysiane do gleby ulegają takim uszkodzeniom na skutek działania przyrody. Przeprowadzając stratyfikację samodzielnie, nieco wyprzedza się zatem standardową chronologię zdarzeń.
Jakie nasiona potrzebują skaryfikacji? Sprawdź to!
Istnieje szereg roślin, których nasiona wymagają skaryfikacji przed siewem. Wymienić można tutaj między innymi:
Jeżeli decydujesz się na hodowanie takich okazów, starannie przeanalizuj swoją strategię działania. Przed przystąpieniem do uprawy zawsze warto zweryfikować szczegółowe zapotrzebowanie okazów, które planuje się wdrożyć do swojej przestrzeni zielonej. Nie należy bagatelizować tych zagadnień.
Jak przeprowadzić skaryfikację nasion? Dowiedz się więcej!
Do często wykorzystywanych metod skaryfikacji zaliczyć można wariant:
- mechaniczny
- termiczny
Pierwsza opcja polega na ręcznym wywieraniu wpływu na osłonkę przy pomocy narzędzi. Można wykorzystać tutaj papier ścierny, igłę, czy też nóż. Chodzi o przerwanie ciągłości osłonki. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie zniszczyć nasionka. Drugi wariant jest związany z oddziaływaniem na osłonkę przy pomocy temperatury i różnic pomiędzy nią. Najpierw polewa się nasiona gorącą wodą, aby później umieścić je w wodzie bardzo zimnej. Obie metody nie należą do szczególnie skomplikowanych.
Skaryfikacja mechaniczna i termiczna – praktyczne wskazówki
Warto naprawdę dokładnie zastanowić się nad wyborem metody skaryfikacji nasion. Dobór strategii zależny jest tutaj od wielu czynników. W przypadku nasion o stosunkowo dużych rozmiarach praktycznym rozwiązaniem okazać się może skaryfikacja mechaniczna. Wówczas bowiem wykonanie nakłucia igłą, czy też tarcie powierzchni papierem ściernym jest dosyć prostym zadaniem do wykonania. Skaryfikacja termiczna może się świetnie sprawdzić w sytuacjach, gdy ma się do czynienia z niewielkich rozmiarów nasionami. Niemniej jednak w przypadku sporych okazów też może ona być przydatna.
Skaryfikacja a stratyfikacja – co warto wiedzieć na ten temat?
Ze względu na to, że brzmienie słów skaryfikacja i stratyfikacja jest dosyć podobne, nietrudno tutaj o pomyłkę. Są to jednak dwa różne procesy. Stratyfikacja nasion również ma na celu przyspieszenie kiełkowania nasion, ale jej przebieg jest inny. Polega ona na skróceniu czasu spoczynku nasion. W tym celu stwarza się im chłodne warunki przechowywania. Można trzymać je w lodówce lub piwnicy. Robi się to w pojemniku z wilgotnym piaskiem. Stratyfikację przeprowadza się w przypadku wielu drzew iglastych takich jak chociażby świerk, czy też sosna.
Rozpoczynając działania ukierunkowane na hodowlę roślin, z pewnością warto zdawać sobie sprawę z tego, czym jest zarówno stratyfikacja, jak i skaryfikacja nasion. Wiedza ta okazać się może niejednokrotnie bardzo przydatna. Dobrze jest znać gatunki, które wymagają przeprowadzenia tego rodzaju przygotowania do siewu. Przed uprawą zawsze należy dokładnie przeanalizować potrzeby poszczególnych okazów. Nie należy się spieszyć, ponieważ ustalenie szczegółowych warunków, jakie są niezbędne do wzrostu roślin, jest jednym z kluczowych aspektów, które trzeba mieć na uwadze.