Ukorzenianie w wodzie umożliwia rozmnażanie sadzonek zielnych. Jest ono zalecane do takich kwiatków jak na przykład fuksja, pelargonia, zielistka, bluszcz czy też hortensja ogrodowa. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, gdy ukorzeniasz rośliny w wodzie.
Ukorzenianie w wodzie – co to jest?
Ukorzenianie w wodzie jest łatwym procesem, w trakcie którego można rozmnożyć różne rośliny doniczkowe. To zadanie nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia, więc każdy może je wykonać samodzielnie w domowym zaciszu. Zaletą ukorzeniania w wodzie jest także to, że jest to tani sposób pozyskania nowych sadzonek. Potrzeba do niego tylko zdrowych pędów, szklanego pojemnika i czystej wody.
Jak przebiega ukorzenianie w wodzie?
Proces ukorzeniania w wodzie przedstawia się następująco:
- przygotowanie sadzonek – powinny mieć długość około 10–15 cm (środkowe fragmenty pędów są najbardziej polecane);
- usunięcie dolnych listków z sadzonki – tak, aby nie dotykały one wody;
- zanurzenie łodygi w wodzie – około 2–3 cm;
- wymienianie wody – systematycznie co kilka dni, bardzo ważne jest to, żeby nigdy nie zabrakło sadzonce wody;
- oczekiwanie na pojawienie się pierwszych korzeni – powinno to nastąpić mniej więcej po około 3–4 tygodniach;
- przesadzenie sadzonki do ziemi – należy to zrobić, gdy korzenie będą miały minimum 3 cm długości.
Na co zwracać uwagę przy ukorzenianiu roślin w wodzie?
Jeśli chcesz, aby proces ukorzeniania roślin w wodzie był skuteczny, to zwróć uwagę na nasze wskazówki:
- pojemnik musi być przezroczysty, wyparzony i dobrze umyty;
- sadzonki do ukorzeniania trzeba odcinać ostrym narzędziem i robić to pod kątem;
- używana woda musi mieć temperaturę pokojową i trzeba często ją wymieniać;
- sadzonki powinny być ustawione w ciepłym i jasnym pomieszczeniu – jest to bardzo ważny aspekt w tym procesie, warto go przestrzegać – zwłaszcza jesienią i zimą.
Zapewnienie odpowiednich warunków do ukorzeniania roślin w wodzie zwiększa szanse na to, że z sadzonek wyrosną zdrowe korzenia.
Co zrobić, gdy łodygi zaczną gnić?
Niestety podczas ukorzeniania roślin w wodzie można spotkać się z sytuacją, w której łodygi zaczną gnić. Gdy tylko dostrzeżesz taki problem, to czym prędzej zacznij działać! Jeśli tego nie zrobisz, to proces gnilny będzie postępował, co może całkowicie zniszczyć sadzonkę. W pierwszej kolejności musisz odciąć zgniłą część rośliny. Następnie należy zastosować środek przeciwgrzybowy, który dostaniesz w centrum ogrodniczym. Najlepszy będzie taki, w którym będziesz mógł wymoczyć sadzonkę. Na koniec musisz umieścić ją w czystym i wyparzonym pojemniku.
Ukorzenianie w wodzie sprawia, że możesz rozmnożyć ulubione kwiaty doniczkowe. Nie jest to trudne zadanie, dlatego bez problemu sam sobie z nim poradzisz! Pamiętaj tylko, aby zastosować się do naszych wskazówek!