Bluszcz jest jedną z ciekawszych roślin, która zachwyca zarówno w przydomowych ogródkach, jak i podczas leśnych spacerów. W warunkach domowych tylko bluszcz pospolity przemieni twoje mieszkanie w ogród. Czy Hedera Helix jest trudny w uprawie? Sprawdź!
Bluszcz to jedno z najpopularniejszych zimozielonych pnączy. Choć w Europie i Azji występuje naturalnie, to w niektórych krajach uważany jest za roślinę inwazyjną. Tak dzieje się choćby w USA, gdzie traktowany jest jako bardzo niebezpieczny chwast, który zagraża naturalnej roślinności. Obszary leśne, które są przez niego zaatakowane, nazywa się „ivy deserts”, ponieważ poza odmianami Hedera nie rośnie tam nic.
W Polsce bluszcz pospolity można spotkać zarówno podczas spacerów, jak i w domach. Jest łatwą w uprawie rośliną doniczkową, która tworzy przepiękne kompozycje!
Hedera Helix, czyli bluszcz pospolity
Hedera to kilkanaście różnych gatunków, ale tylko dwa mogą przetrwać w warunkach domowych. Są to:
- bluszcz pospolity;
- bluszcz kanaryjski.
Co ciekawe, te dwie odmiany nie dadzą sobie rady w ogrodach. Nie są bowiem mrozoodporne.
Jako roślina zarówno ogrodowa, jak i domowa bluszcz pospolity nie jest wymagający, stąd też jego popularność. Walory ozdobne zapewniają liście, które przybierają różne barwy, jak i kształty. Bluszcz pospolity popularny był już w starożytności – stosowano go zarówno jako roślinę ozdobną, jak i leczniczą.
Bluszcz pospolity – trujący czy nie?
Odpowiedź na pytanie o to, czy bluszcz pospolity jest trujący, nie jest jednoznaczna. Wszystkie części Hedera Helix są trujące dla człowieka – szczególnie dla małych dzieci. Zawierają saponiny, które działają drażniąco na skórę i oczy. Po spożyciu wywołują biegunkę oraz, w skrajnych przypadkach, zatrzymanie oddechu. Mogą powodować świąd, reakcje alergiczne oraz poparzenia.
Mimo wszystko bluszcz zwyczajny ma również wiele składników odżywczych. Są one bardzo cenione w medycynie. Dlatego też w laboratoriach pracuje się nad ich odseparowaniem. To sprawia, że Hedera Helix jest również rośliną bardzo pożyteczną.
Nie dla wszystkich gatunków jest bluszcz pospolity trujący. Poza człowiekiem, na toksyczne działanie Hedera Helix narażone są zwierzęta gospodarskie oraz sarny.
Bluszcz domowy – jakie ma wymagania?
Bluszcz pospolity uprawiany w mieszkaniach dorasta do dwóch metrów. To pnącza samoczepne, dlatego bardzo ważne jest przygotowanie im odpowiedniej podpory. Dzięki niej możesz domowej roślince nadać pożądany kształt.
Podobnie jak jego ogrodowy odpowiednik, Hedera Helix nie lubi słońca. Najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, z dala od okna. Wtedy liście zachowują swój ciemnozielony odcień, który przecinają tylko żółte nerwy.
Bluszcz Hedera Helix w domu – jak o niego dbać?
Bluszcz pospolity – Hedera Helix – nie jest specjalnie wymagający. Rośnie dobrze w każdych warunkach, choć nie przepada za pomieszczeniami, w których temperatura przekracza 15 stopni Celsjusza. W okresie, w których termometr wskazuje powyżej 20 stopni Celsjusza, Hedera Helix wymaga częstego zraszania.
Warto także pamiętać o odpowiednim podlewaniu. Bluszcz domowy lubi, gdy ziemia jest stale wilgotna. Nie toleruje przelania ani przesuszenia. Latem podczas podlewania należy od czasu do czasu zasilić roślinę nawozem, dzięki czemu jej liście staną się mocniejsze.
Bardzo ważnym elementem pielęgnacyjnym jest stałe przycinanie rośliny. Tylko wtedy Hedera Helix bardzo ładnie się rozkrzewia i ma liście na całej długości pędów.
Bluszcz pospolity – rozmnażanie
Podczas przycinania warto przygotować dodatkowe sadzonki, dzięki którym wolne półki w twoim domu zapełni bluszcz pospolity. Rozmnażanie Hedera Helix jest bardzo proste i niczym nie różni się od przygotowania nowych szczepek z odmian ogrodowych. Ścięte pędy wystarczy wsadzić do wody. W momencie pojawienia się korzonków można posadzić je bezpośrednio do doniczki z wilgotną ziemią.
Jak często przesadzać Hedera Helix?
Bluszcz domowy należy do roślin długowiecznych. W warunkach domowych żyje około 10 lat. Nie należy go zbyt często przesadzać, ponieważ lubi ciasne doniczki. Jednakże, gdy zobaczysz korzenie przerastające spód donicy, to znak, że potrzebuje więcejj przestrzeni.
Zabieg przesadzania wygląda identycznie jak w przypadku innych roślin. Musisz pamiętać, by po zmianie doniczki utrzymywać stałą wilgoć podłoża, w którym rośnie Hedera Helix.
Czy bluszcz pospolity kwitnie?
Kwiaty bluszczu pospolitego spotyka się rzadko i wyłącznie w warunkach naturalnych. W domu doprowadzenie rośliny do kwitnienia jest praktycznie niemożliwe.
Warto wiedzieć, że kwitnący bluszcz jest pod ochroną. Kwiaty bluszczu pospolitego są bardzo miododajne, jednak wydzielają nieprzyjemny zapach padliny. Roślina kwitnie we wrześniu. Jest więc jedną z ostatnich form pożywienia dla owadów miododajnych.
Hedera Helix – odmiany domowe
Odmiana Hedera Helix to jeden z przedstawicieli domowego bluszcza. W domach spotkać można jeszcze bluszcz irlandzki oraz kolchidzki. Różnią się one nieznacznie wielkością liści, ale każda z odmian jest bardzo łatwa w uprawie.
Bluszcz pospolity jest bardzo wdzięczną rośliną domową, która nada wnętrzom charakter tajemniczego ogrodu. Należy pamiętać, że Hedera Helix jest bardzo trujący. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonuj w rękawiczkach ochronnych. Przy zastosowaniu odpowiedniej podpory, na przykład z obręczą, zmienisz bluszcz pospolity w nietypową ozdobę domu.