Chcesz ozdobić przestrzeń przed swoim domem? Wybierz kwiaty na taras długo kwitnące, który umilą twój wypoczynek na świeżym powietrzu. Rośliny, które za chwilę przedstawimy, możesz uprawiać również w doniczkach na balkonie i na zewnętrznych parapetach. Poznaj ich wymagania i wybierz kwiaty ozdobne najlepsze dla siebie pod względem poziomu trudności uprawy i zakresu czynności pielęgnacyjnych.

Zapamiętaj!

 • Pelargonia, lobelia przylądkowa, fuksja, petunia, surfinia, aksamitka, bakopa, lawenda wąskolistna i begonia bulwiasta tworzą cudowne kompozycje barw i zapachów.
 • Rośliny te różnią się od siebie wymaganiami uprawowymi i pielęgnacyjnymi oraz okresem kwitnienia.
 • Wszystkie lubią jasne stanowiska, ale nie akceptują intensywnego nasłonecznienia i zastoju wody.
 • Ponadto trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu.

Kwiaty na taras długo kwitnące – najpopularniejsza pelargonia

Pelargonie to rośliny wieloletnie, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Za ich popularność z całą pewnością odpowiadają łatwa uprawa i obfite kwitnienie, które trwa od maja do jesieni. Najlepiej czują się w ciepłych, słonecznych miejscach. Wymagają regularnego podlewania. Do uprawy balkonowej szczególnie polecamy odmiany pelargonii bluszczolistnej, która sprawdzi się również w wiszących kwietnikach. Pamiętaj jednak, by schować je na zimę przed pojawieniem się przymrozków.

Lobelia przylądkowa – przepiękna kula niebieskich kwiatów

Lobelia zwana stroiczką to jednoroczna roślina o wyjątkowym pokroju. Jej liczne niebieskawe kwiaty cieszą oczy już od czerwca, co czyni ten gatunek idealnymi kwiatami na taras długo kwitnącymi. Jeśli chcesz, aby obficie kwitła, pamiętaj o regularnym nawożeniu. Lobelia jest idealna do uprawy w kwietnikach i pojemnikach, szczególnie w tak modnych obecnie donicach w kształcie głowy. Lubi wilgotne podłoże, ale nie znosi zastoju wody, dlatego koniecznie zastosuj drenaż.

Fuksja, czyli popularne dzwoneczki

Kolejnymi kwiatami na taras długo kwitnącymi są fuksje, zwane także ułankami. Ich największą ozdobą są charakterystyczne kwiaty, przypominające dzwoneczki, pojawiające się na końcach długich pędów. Z tego powodu roślina najpiękniej prezentuje się w wiszących kwietnikach, gdzie jej uroda jest maksymalnie wyeksponowana. Jeśli pragniesz ożywić swój ogród, koniecznie zaproś do niego fuksję, która kwitnie od kwietnia aż do października! Pamiętaj jedynie, że nie lubi ona intensywnego słońca.

kwiaty na taras długo kwitnące - fuksja

Petunia idealna do uprawy doniczkowej

Jeśli lubisz rośliny o pokaźnych kwiatach, petunia będzie dla ciebie odpowiednia. Najczęściej spotykane są kwiaty w kolorze różowym i fioletowym, ale występują również petunie żółte, bordowe, białe, a nawet dwukolorowe. Ta urocza roślina kwitnie od maja do jesieni. Lubi jasne stanowiska i żyzną glebę. Najlepsze wrażenie robi petunia posadzona w dużych skrzyniach.

Surfinia to królowa kwietników

Jeżeli doceniasz niezwykłą urodę petunii, ale szukasz roślin do wiszącego kwietnika, polecamy jej śliczną kuzynkę – surfinię. Ma ona identyczne kwiaty jak petunia, za to jej pędy są dłuższe i zwisające. Pamiętaj, że surfinia także wymaga odpowiedniego nasłonecznienia.

kwiaty na taras długo kwitnące - surfinia

Aksamitki – rośliny w kolorach słońca

Kolejne bardzo popularne rośliny jednoroczne o długim kwitnieniu to oczywiście aksamitki, zwane śmierdziuszkami. W zależności od odmiany mogą mieć zarówno duże, pełne, jak i niewielkie, drobne kwiaty. Zwykle występują w kolorach żółtym, pomarańczowym i czerwonym.

Porada

Aksamitki warto sadzić przy tarasie, ponieważ kwitną od czerwca aż do października, a dodatkowo odstraszają komary i inne owady. W uprawie aksamitki trzeba pamiętać o słonecznym stanowisku i regularnym, umiarkowanym podlewaniu.

Bakopa – delikatne kwiaty na taras

Bakopa to idealna roślina na tarasy i balkony urządzone w stylu rustykalnym. Ze względu na delikatne kwiaty i bujne, zwisające pędy przepięknie prezentuje się w wiklinowych koszach wolnostojących i wiszących. Występuje w kolorze białym, fioletowym i niebieskim. Lubi stanowiska słoneczne, ale może być też uprawiana w miejscach lekko zacienionych. Okres kwitnienia bakopy to całe lato – od czerwca do września.

kwiaty na taras długo kwitnące - bakopa

Lawenda wąskolistna w rustykalnych pojemnikach

Kolejna roślina doniczkowa, którą polecamy na taras, balkon, ale również do mieszkania, to niekwestionowany symbol Prowansji. Nie dziwi więc fakt, że lawenda wąskolistna, bo o nią właśnie chodzi, bardzo lubi słońce. Jeśli znajdziesz dla niej jasne, ciepłe stanowisko i posadzisz ją w przepuszczalnym podłożu, będzie zachwycać cię swoją urodą aż do późnej jesieni. A jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto uprawiać lawendę, z pewnością przekona cię fakt, że jej pachnące kwiaty odstraszają owady.

Zwisająca begonia bulwiasta o dekoracyjnych liściach

Begonie to rośliny jednoroczne, których kwiaty przypominają róże. Na uwagę zasługują także ich spiczaste liście o ząbkowanych brzegach. Najpopularniejsze są begonie o wzniesionym pokroju, ale występują również gatunki o zwisających pędach. Są to rośliny dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej i łatwe w uprawie. Wymagają żyznej, przepuszczalnej gleby i lekko zacienionego stanowiska.

Długo kwitnąca werbena ogrodowa

Kwiaty na taras długo kwitnące to również urocze werbeny. Charakteryzują się delikatnymi, za to intensywnie wybarwionymi kwiatami zawiązanymi w grona. Występują w czerwieni, fiolecie i bieli. Ze względu na wzniesiony pokrój, werbenę polecamy do uprawy w skrzynkach. Rzadziej dostępne są odmiany zwisające. Z werbeny możesz tworzyć piękne kompozycje ogrodowe, na przykład sadząc ją razem z bakopą. Kwitnie od czerwca do października.

kwiaty na taras długo kwitnące - werbena

Portulaki – kwiaty na taras długo kwitnące

Ostanie już miejsce w rankingu zajmują bardzo popularne kwiaty – portulaki. Możesz obsadzić nimi rabaty przy tarasie, ale także uprawiać je w pojemnikach. Ze względu na długie pnącza będą one doskonałą ozdobą wiszących kwietników. Ogromną zaletą portulaki są wielokolorowe, duże kwiaty i charakterystyczne, igłowate liście. Trzeba pamiętać, że jest to roślina tropikalna, dlatego wymaga przede wszystkim ciepłego, słonecznego stanowiska.

Oczywiście nie są to wszystkie kwiaty na taras długo kwitnące. Do tej grupy zaliczyć można też rośliny doniczkowe i zimnozielone czy kwiaty wieloletnie. Świetnie sprawdzi się np. niecierpek. Zawsze wybieraj gatunki do ekspozycji na tarasie czy balkonie.

Często zadawane pytania

Jakie kwiaty kwitną do późnej jesieni?

Kwiaty kwitnące do późnej jesieni:

Co kwitnie przez całe lato?

Kwiaty kwitnące przez całe lato:

 • Kosaciec – kwitnie od czerwca do sierpnia i jest dostępny w różnych kolorach.
 • Oset – jest to roślina ozdobna, która kwitnie od maja do września i ma fioletowe kwiaty.
 • Stokrotka – to roślina, która kwitnie od maja do października i jest dostępna w wielu odmianach kolorystycznych.
 • Nagietek – kwitnie od czerwca do października i jest dostępny w różnych kolorach.

Które byliny kwitną najdłużej?

Najdłużej kwitnące byliny:

 • Chaber – kwitnie przez całe lato, aż do późnej jesieni, w zależności od odmiany.
 • Aksamitka – kwitnie od czerwca do września i jest dostępna w różnych kolorach.
 • Dzwonek – kwitnie od czerwca do września i jest dostępny w różnych odmianach i kolorach.
 • Maciejka – to roślina, która kwitnie przez większą część lata, aż do jesieni, i jest dostępna w różnych odmianach i kolorach.
Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023