Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) to przepiękna jednoroczna roślina, która zachwyca pięknymi różnokolorowymi kwiatami. Z tego powodu jest tak chętnie wybieraną rośliną na balkony, tarasy i skalniaki. Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje?
Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus), zwana też stroiczką, to małych rozmiarów, jednoroczna roślina z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). W naturalnych warunkach można ją spotkać na wilgotnych łąkach Afryki Południowej. Dekoracyjna roślina tworzy gęste kępy i kobierce o wysokości 20-25 cm wysokości, a jej kwiatki mają charakterystyczny wygląd i niewielki rozmiar, bo ich średnica wynosi zaledwie 1 cm. Obsypuje się ogromną ilością drobniutkich kwiatów, jest ich tak dużo, że właściwie nie widać spod nich zielonych liści. Nie można zapominać, że to nie są wyłącznie rośliny ozdobne, ale również pożyteczne, bo przyciągają do siebie owady, w tym pszczoły.
Odmiany lobelii
Wyróżniamy kilka form, w których występuje lobelia: zwisająca, kopulasta oraz kompaktowa. Ponadto istnieje kilkaset wiele odmian tego gatunku, a najpopularniejsze z nich to:
- Lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis) o prostym wzniesionym pokroju i słaborozgałęzionymi, ale grubymi i bordowymi pędami. Wydaje kłosowate kwiaty o intensywnie czerwonym kolorze.
- Lobelia wielka (Lobelia siphilitica) wytwarza kanciaste i owłosione pędy oraz wargowe kwiaty o niebieskofioletowej barwie. W sklepach dostępne są również okazy kwitnące na biało.
- Lobelia lśniąca (Lobelia fulgens) wieloletnia roślina o czekoladowych liściach i bordowych łodygach. Tworzy charakterystyczne groniaste kwiatostany o intensywnie czerwonym odcieniu.
- Lobelia rozdęta (Lobelia inflata) roślina jednoroczna lub dwuletnia, która rodzi blade kwiaty w fioletowo-niebieskim kolorze. Zawiera związki wywołujące euforię, więc przedawkowanie jej jest niebezpieczne.
- Lobelia jeziorna (Lobelia dortmanna) występuje przy linii brzegowej zbiorników wodnych. Charakteryzuje ją rozeta równowąskich liści. Odmiana jest objęta ochroną gatunkową.
Poza tym rozpoznajemy wiele odmian lobelii przylądkowej, między innymi:
- „Blue carpet” o średniej wielkości o intensywnie niebieskich kwiatach;
- „Arletka” o jasno-niebieskich kwiatach;
- „Emperor William” o ciemno-niebieskich kwiatach;
- „White lady” z białymi kwiatami;
- „Rosamunda” o karminowoczerwonych kwiatach.
Uprawa i pielęgnacja lobelii
Roślina ma niewielkie wymagania, więc sprawdzi się pod opieką każdego ogrodnika. Najlepiej radzi sobie na stanowiskach słonecznych, ale znosi również półcień. Najlepiej rośni w glebach mało żyznych, przepuszczalnych, próchnicznych lub piaszczystych. W okresie kwitnienia zaleca się stosować wieloskładnikowe nawozy płynne.
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym lobelii przylądkowej jest systematyczne, ale umiarkowane podlewanie. Zbyt duża ilość wody może prowadzić do powstawania choroby grzybowej, dlatego hodując ją w doniczkach lub skrzynkach balkonowych, konieczny jest drenaż (np. z keramzytu). Istotną informacją jest fakt, żeby podlewać ziemię, a nie roślinę, ponieważ bezpośredni kontakt wody z kwiatami może je uszkodzić. Z tego samego powodu warto chronić lobelię przed ulewami.
Roślina dobrze znosi cięcie. Można wykonywać ten zabieg już po 6-7 tygodniach od pierwszego kwitnienia, w efekcie zagęści się i wypuści jeszcze więcej nowych kwiatów i pędów
Kwitnienie
Lobelia przylądkowa kwitnie długo i obficie – zazwyczaj od początku czerwca aż do początku października. Mniej więcej w połowie czerwca drobne kwiatuszki rozkwitają na całej roślinie. Rzucają się w oczy nie tylko dzięki okazałemu kulistemu pokrojowi, ale również ze względu na piękne barwy kwiatów: białe, różowe, purpurowe oraz mnogość odcieni niebieskiego.
Oczywiście na początku kwiaty są dorodne i jędrne, a potem słabną i przekwitają. Aby pobudzić lobelię do silniejszego inicjowania pąków, dobrze jest w tym miesiącu porządnie przyciąć pędy, a dzięki temu wznowi kwitnienie. Ponadto można regularnie zasilać roślinę nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących, który dostarczy stroiczce składniki odżywcze niezbędne do wypuszczania kolejnych pąków.
Rozmnażanie rośliny
Metoda dla cierpliwych to wyhodowanie rozsady poprzez wysiew nasion. Wczesną wiosną (luty-marzec) płytko dociskamy nasiona w ziemię (nie przysypujemy nasion ziemią) w odpowiednich pojemnikach i ustawiamy je w ciepłym i dobrze nasłonecznionym stanowisku. Siewki należy pikować kępkami dwa razy, jednak są one niewielkiego rozmiaru. Zatem wygodniej jest kupić gotowe rozsady w centrum ogrodniczym. Sadzonki wystawiamy na zewnątrz dopiero po ostatnich przymrozkach, czyli w drugiej połowie maja.
Z czym łączyć lobelię?
Dobrze komponuje się z innymi balkonowymi pięknościami, jak pelargonie, lantany czy petunie. Tworzenie kompozycji z roślin o różnych formach, rozmiarach i kolorach daje wiele aranżacyjnych możliwości. Warto zwrócić uwagę na to, aby wszystkie były w pojemnikach w jednym stylu, dzięki czemu balkon lub taras będzie spójny tematycznie. Jeżeli nie masz pomysłu na aranżację i tworzenie kompozycji, możesz poradzić się sprzedawcy w sklepie ogrodniczym lub poszukać inspiracji w Internecie.
Lobelia w ogrodzie
Co prawda lobelia jest gwiazdą balkonów i tarasów i z tymi miejscami jest głównie kojarzona, niemniej jednak z powodzeniem można uprawiać ją w ogrodzie. Świetnie wkomponowuje się w styl angielski, formalny i rustykalny. Można zastosować jako ozdobę rabaty lub małej architektury, np. zwisające kwiaty mogą pięknie ozdabiać ogrodową altanę, werandę lub murek czy ogrodzenie.
Lobelia przylądkowa to niezwykle interesująca roślina ze względu na swój zwarty, kulisty pokrój oraz prześliczne drobne kwiaty, które cieszą urodą przez całe lato. Z tego powodu jest tak często wybierana jako ozdoba balkonów i tarasów, ale równie chętnie jest stosowana w przydomowych ogrodach. Wybierając stroiczkę, pamiętaj, że jest to roślina jednoroczna i światłolubna.