Lantana to niewielki zimozielony i oryginalny krzew, który nie ma zbyt wielkich wymagań. Swoją wyjątkowość zawdzięcza kwiatom, które zmieniają kolory. Poznaj go bliżej i znajdź swoją ulubioną odmianę spośród wielu dostępnych na rynku.

Pochodząca z obszarów tropikalnych lantana jest rośliną trującą. Należy o tym wiedzieć, szczególnie posiadając małe dzieci bądź zwierzęta domowe. Te rośliny zmieniają barwę, co nie przebiega równocześnie w przypadku wszystkich kwiatów, dzięki czemu z czasem można cieszyć się wielobarwną ozdobą. Barwy występujące po kolei to jasnożółty, pomarańczowy, czerwony, purpurowy, fioletowy. W pewnym momencie kwiatostan przypomina nieco tęczę. Roślina ta idealnie ozdobi nie tylko ogród, ale również balkon lub taras.

Jak wygląda lantana?

Lantana pospolita (Lantana camara) w naturalnym środowisku może osiągnąć wysokość nawet 3 m. Ten krzew lub półkrzew z rodziny werbenowatych uprawiany w donicy, jest często wybierany na kwiat balkonowy. Wówczas lantana dorasta tylko do około 1 m wysokości. Liście, jakie posiada ta roślina ozdobna, są jajowate i mają długość od 5 do 10 cm. Ich powierzchnia jest szorstka, a brzegi lekko ząbkowane. Kwiaty lantany znajdują się w kulistych kwiatostanach o wielkości 5–7,5 cm średnicy. Są to niewielkie kwiaty o różnych kolorach, zależnych od danej odmiany. Kwitną one od czerwca do początku września. Owoc tego krzewu to kulisty pestkowiec o średnicy 5–7 mm, w kolorze czarnym, gdzie w każdym z nich są 1 lub 2 nasiona.

Popularne odmiany lantany, to:

 • white sun;
 • tutti frutti;
 • pink passion;
 • cream carpet;
 • sundancer;
 • lemon glow;
 • goldsonne;
 • geston rose;

Lantana – wymagania

Zdrowo wyglądająca roślina to prawdziwa ozdoba ogrodu czy domu. Uprawa lantany nie cieszy się jeszcze dużą popularnością, Warto poznać warunki uprawy, w jakich powinna rosnąć.

Wymagania, jakie należy spełnić, to:

 1. Pulchny, przepuszczalny i żyzny grunt, o odczynie pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Najlepiej, aby wskaźnik wynosił 6–7 pH.
 2. Ekspozycja na słońce, to słoneczne lub półzacienione miejsce.
 3. Miejsce rośnięcia lantany powinno być osłonione przed deszczem oraz należy unikać zastoju wody.
 4. Lantana powinna być również osłoniona od wiatru.
 5. Podlewanie wówczas, gdy ziemia nieco wyschnie.
 6. Nawóz – produkt bogaty w potas, który wspomaga kwitnienie.

Jak pielęgnować lantanę?

Ze względu na to, że lantana nie jest mrozoodporna, to jej uprawa możliwa jest tylko w donicach, a nie w gruncie, dzięki czemu na zimę sprawnie chowa się ją do pomieszczenia. W kwestii podlewania tej rośliny należy pamiętać o tym, żeby robić to regularnie, ale umiarkowanie. Po podlaniu wodą deszczową lub odstaną z wodociągu trzeba zawsze sprawdzać, czy woda nie zgromadziła się w podstawki. W takim przypadku należy ją wylać.

Lantana pierwszy raz powinna być nawożona, kiedy po cięciu pojawiają się liście. Następnie należy wykonywać tę czynność raz na miesiąc, a po pojawieniu się kwiatów raz na dwa tygodnie. Cały ten proces musi trwać do końca lata, później zmniejszając częstotliwość nawożenia. Przycinanie lantany należy wykonać tuż przed pojawieniem się pierwszych pędów. Chcąc przedłużyć czas kwitnienia, należy regularnie usuwać zwiędłe kwiaty. Zimowanie lantana to czas, kiedy należy ochronić ją przed chłodem, redukując jednocześnie częstotliwość podlewania.

Lantana – rozmnażanie

W naturalnym środowisku nasiona w łatwy sposób przenoszą ptaki. Nasiona można sadzić w specjalnym urządzeniu, jakim jest mnożarka. A jak wygląda rozmnażanie lantany poprzez sadzonki?

Należy pamiętać o kilku kwestiach, takich jak:

 • ścinanie latem z pędów sadzonek zielnych;
 • tuż przed jesienią pobiera się sadzonki pół zdrewniałe (pobranie podczas przycinania rośliny przed zimowaniem);
 • ścięte pędy tego krzewu umieszcza się w wilgotnym piasku, wybierając do tego pojemnik;
 • przechowywanie w jasnym pomieszczeniu o temp. około 20°C;
 • po 1 miesiącu ukorzenione sadzonki przenosi się do doniczek i przetrzymuje do wiosny w temperaturze 16–18°C.

Podsumowanie

Lantana pospolita w krajach, z których pochodzi, czyli z tropików, uznawana jest często za chwast. Dzieje się tak, ponieważ bardzo szybko się rozsiewa i rozrasta, przez co inne rośliny nie mają dobrych warunków na wzrost. Podobnie dzieje się, jeśli postawiona donica z tym krzewem znajdzie się za blisko innego kwiatu. Posiada ona właściwości hamujące wzrost innych roślin, dlatego powinna rosnąć od nich w pewnej odległości. Koszt nasion lantany to około 2-3 zł, natomiast sadzonek od kilkunastu złotych wzwyż.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022