Celozja grzebieniasta w doniczce to bardzo efektowna roślina o niezwykłym kwiatostanie. Jest to nieduży kwiat, który osiąga od 20 do około 50 cm wysokości. Warto dowiedzieć się, jak ją pielęgnować na balkonie lub tarasie, aby pięknie zakwitła. Sprawdź, czy uprawa doniczkowa jest trudna.
Zapamiętaj!
- Celozja grzebieniasta ma kwiatostany, które przypominają koguci grzebień 🐓
- Pięknie prezentuje się w doniczkach i bukietach z ciętych lub suszonych kwiatów 💐
- Dobrze rośnie w słonecznych miejscach o umiarkowanej wilgotności powietrza ☀️
- Potrzebuje żyznego podłoża, bogatego w mikroelementy 🌱
- Podlewaj celozję kilka razy w tygodniu małymi ilościami wody 💧
- Regularnie ją nawoź i – jeśli wystawiasz ją na zewnątrz – spryskuj preparatami odstraszającymi szkodniki 🪴
- Nasiona kiełkują w temperaturze 22°C lub wyższej 🌡️
Celozja grzebieniasta w doniczce – charakterystyka rośliny
Celozja grzebieniasta w doniczce (nazywana czasem grzebionatką) to roślina jednoroczna należąca do rodziny szarłatowatych. Wyróżnia się ona wyjątkowymi kwiatostanami. Złożone są one z licznych i drobnych kwiatuszków układających się w koguci grzebień – stąd pochodzi jej nazwa. Kwiaty mają wiele kolorów. Czasami stają się pofalowane, co sprawia, że celozja nabiera egzotycznego charakteru. Liście celozji tworzą rozległą rozetę tuż u nasady łodygi. Roślina kwitnie przez dość długi okres: od kwietnia aż do października.
Uprawa – jakie wymagania ma celozja grzebieniasta w doniczce?
Obawiasz się, że celozja grzebieniasta w doniczce jest trudna w uprawie? Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki do rozwoju, to będziesz mógł podziwiać, jak pięknie i długo kwitnie. Musisz jednak wiedzieć, że jest to dość kapryśny kwiatek. Dlatego warto stosować się do głównych zasad jej uprawy:
- stanowisko – celozja musi stać w jasnym i słonecznym miejscu, wymaga również umiarkowanej wilgotności powietrza;
- podłoże – powinno być próchnicze, bogate w mikroskładniki pokarmowe;
- sadzenie – nasiona celozji wysiewa się w szklarni lub inspekcie, ponieważ do skiełkowania potrzebują ciepła – minimum 22°C.
Jakie zabiegi pielęgnacyjne lubi kwiat celozja grzebieniasta?
Jeśli chcesz, aby twoja roślina doniczkowa zdrowo rosła i obficie kwitła, to pamiętaj o kilku podstawowych zabiegach:
- regularnym podlewaniu – kilka razy w tygodniu, niewielkie ilości wody – podłoże nie może być ani zbyt mokre, ani zbyt suche;
- nawożeniu – co jakiś czas warto dostarczyć roślinie wartościowych składników odżywczych;
- stosowaniu oprysków – celozja grzebieniasta często jest atakowana przez mszyce, dlatego warto ją opryskiwać środkami dostępnymi w centrach ogrodniczych lub domowymi preparatami na przykład wyciągiem z pokrzywy.
Czy wiesz, że… 🔍
Mszyce na kwiatach doniczkowych – trzymanych cały czas w domu – to nierzadki widok. Skąd się tam biorą? Raczej nie weszły przez okno, tylko już znajdowały się na sadzonce lub w ziemi zakupionej w sklepie ogrodniczym. Mszyce mogły złożyć na niej jaja, które trudno zauważyć, dopóki się nie wyklują. Sprzyja temu przenawożenie i susza – dbaj o swoją celozję, aby mogła się bronić przed szkodnikami!
Inne ciekawe odmiany celozji srebrzystej – informacje o celozji kłosowej i pierzastej
Oprócz celozji grzebieniastej, można też wyróżnić inne ciekawe odmiany tego gatunku roślin (celozji srebrzystej). Mowa tutaj między innymi o:
- celozji kłosowej – osiąga do 30 cm wysokości, ma drobne jasnozielone liście oraz kolorowe kłosy;
- celozji pierzastej – może dorosnąć nawet do 1 m wysokości, jej kwiatostany są puchate i stożkowate, wyróżnia się tym, że jej kwiaty mają najbardziej intensywne kolory spośród całego gatunku – czerwień, purpurowy, pomarańczowy, żółcień czy też fiolet.
Uprawa celozji grzebieniastej wcale nie musi być trudna! Jeśli będziesz stosować się do podstawowych zasad jej uprawy i pielęgnacji, z pewnością będzie zachwycała swoimi pięknymi kwiatostanami.
Najczęściej zadawane pytania
Celozja – zimowanie w domu. Jak przygotować roślinę?
Celozja jest rośliną tropikalną i nie jest mrozoodporna. W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną, którą można wysadzać do gruntu dopiero po ostatnich przymrozkach. Temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza wpływają negatywnie na celozję, która nie da rady przetrwać zimy na zewnątrz.
Celozja grzebieniasta – podlewanie
Podlewanie to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych tej rośliny. Pamiętaj o podlewaniu celozji kilka razy w tygodniu niewielką ilością wody. Aby roślina miała odpowiednie warunki, jej podłoże nie może być ani zbyt mokre, ani zbyt suche.
Celozja – rozmnażanie. Co musisz wiedzieć?
Celozję można rozmnażać zarówno z nasion, jak i sadzonek. Nasiona należy wysiewać do pojemników w ciepłym miejscu w marcu lub lutym. Nie należy tego robić bezpośrednio do gruntu. Aby zakiełkowały, należy utrzymywać je w temperaturze od 20 do 22 stopni Celsjusza i delikatnie zraszać wodą. Nasiona powinny kiełkować po około dwóch tygodniach. Na przełomie maja i czerwca można przesadzić je do gruntu w rozstawie 20 x 30 cm. Kwiaty celozji powinny pojawić się po około 3 miesiącach od zasadzenia.
Jak często podlewać celozję?
Podlewaj ją dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Celozja grzebieniasta w doniczce lepiej znosi suchość niż przelanie.
Jak długo kwitnie celozja?
Celozje grzebieniaste kwitną od lipca do października, czyli co najmniej 3 miesiące.