Celozja to roślina wyjątkowa. Mimo że wymaga odpowiedniej pielęgnacji, odwdzięcza się niezwykle oryginalnym wyglądem. Z całą pewnością warto mieć ją w swoim ogrodzie. Sprawdź, czego potrzebuje do optymalnego rozwoju!
Celozja pochodzi z tropikalnych rejonów, ale doskonale radzi sobie także w Polsce. Warto jednak pamiętać, że przez chłodniejszy klimat potrzebuje nieco więcej uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych. W polskich warunkach jest rośliną dość wymagającą. Z tego względu będzie idealna dla ogrodników, którzy lubią wyzwania. Jednak dzięki odpowiedniej wiedzy, poradzą sobie z nią nawet początkujący. Oto nasz poradnik ogrodniczy!
Celozja – charakterystyka
Celozja (łac. Celosia) to roślina jednoroczna, która należy do rodziny szarłatowatych (łac. Amaranthaceae). Znana jest także pod nazwą grzebionatka lub koguci grzebień. Jej naturalne środowisko występowania to tropikalne rejony Afryki i Azji. Jednym z najbardziej popularnych gatunków jest celozja srebrzysta (łac. Celosia argentea). Roślina osiąga do 30 cm, a jej kwiatostan wyrasta do około 50 cm wysokości. Cechą charakterystyczną dla wszystkich gatunków jest wzniesiony i zwarty pokrój. Jeśli chodzi o liście, mogą być jasno- lub ciemnozielone, jednak czasem mogą nawet przybierać barwę lekko purpurową. Kształt mają lancetowaty, lekko wydłużony, są całobrzegie, a czubek jest zaostrzony. Zdarza się, że na środku blaszki pojawia się plama. Celozja ma drobne kwiaty (najczęściej białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe). Zbierają się w specyficzne, kolorowe kwiatostany. Ze względu na budowę kwiatostanów opisywane przez nas rośliny zostały podzielone na trzy grupy.
Odmiany celozji
Łacińska nazwa Celosia pochodzi od greckiego słowa kileos, oznaczającego „płomienny”, „ognisty”. Ma to wiele wspólnego z charakterystycznym, czerwonym kolorem kwiatów celozji. Na przestrzeni lat botanicy pracowali nad mieszańcami celozji. Efektem ich pracy są trzy podstawowe odmiany. Wyhodowano także kolejne, ale do ich rozpoznania potrzebny jest doświadczony botanik, a różnice tkwią w szczegółach, więc przedstawiamy to najbardziej charakterystyczne trio.
- Celozja kłosowa lub celozja grzebieniasta (łac. Celosia argentea var. cristata) – wyróżniają ją kwiatostany w kształcie koguciego grzebienia. Ze względu na wygląd kwiatów nosi także nazwę grzebionatki. Łodyga tej odmiany celozji dorasta do 50 cm. Liście są intensywnie zielone, czasami przybierają kolor purpury. Kwiaty mogą być barwy czerwonej, pomarańczowej lub żółtej. Ta roślina kwitnie od lata do jesieni.
- Celozja pierzasta (łac. Celosia argentea var. plumosa) – charakteryzują ją piramidalny kształt. Mogą przyjmować różnorodne barwy (żółtą, pomarańczową, różową, czerwoną i purpurową). Może wyrastać do 30 cm wysokości. Kwitnie zaś od lipca do października.
- Celozja srebrzysta (łac. Celosia argentea var. argentea) – podstawowa, najbardziej popularna odmiana celozji. Charakteryzują ją wzniesione kwiatostany o jajowatym kształcie.
Czy celozja jest wymagająca?
Jakie wymagania ma ta roślina?
- Przede wszystkim do odpowiedniego wzrostu potrzebne jest jej słoneczne, ciepłe stanowisko. Celozja poradzi sobie także w półcieniu.
- Przeciągi bardzo szkodzą celozji, dlatego trzeba zadbać o osłonięcie jej od wiatru.
- Jeśli chodzi o glebę, powinna być żyzna, próchniczna, ale może być także lekka i przepuszczalna. Najlepiej, żeby była bogata w składniki mineralne.
- Tym, czego należy unikać, jest podmokłe podłoże, ze stojącą wodą. Idealne warunki to delikatnie wilgotnie gleba, z krótkimi okresami suchości.
Uprawa celozji
Jak wygląda uprawa celozji? Warto pamiętać o tym, że roślina pochodzi z terenów tropikalnych. Z tego względu nie jest mrozoodporna. Na terenie swoich naturalnych siedlisk w Azji i Afryce, wzrasta jako roślina wieloletnia. Natomiast w chłodniejszym klimacie, więc także w polskim, uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Można sadzić ją także w szklarniach. Celozję go gruntu można wysadzać do gruntu dopiero po ostatnich przymrozkach. Temperatura równa lub poniżej 5 stopni Celsjusza może szkodzić roślinie.
Rozmnażanie celozji
Celozję można wysiewać z nasion, chociaż nie jest to najpopularniejsza metoda.
- Rekomendowany czas na wysiew to luty i marzec. Obowiązkowy jest siew doniczkowy w szklarniach, bo roślina posiana do gruntu zmarznie.
- Do kiełkowania należy jej zapewnić stałą temperaturę, wynoszącą między 20 a 22 stopni Celsjusza.
- Uprawy nie wolno mocno podlewać. Wystarczy delikatne zraszanie od czasu do czasu.
- Wzrost siewek będzie gęsty w przygotowanej rozsadzie. Z tego względu, gdy celozja osiągnie 5 cm, należy ją przepikować.
- Roślinę można przenieść do gruntu w okolicach czerwca. Kwiaty pojawią się po około 3 miesiącach.
Wiele osób nie poleca jednak wysiewu nasion celozji. Przewagą gotowych sadzonek jest pewność co do ostatecznego wyglądu rośliny. W przypadku nasion jest ryzyko, że nie powtórzą cech rośliny-matki.
Jak pielęgnować celozję?
Celozja wymaga regularnej, odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim konieczna jest bogata w składniki odżywcze gleba. Dodatkowo, w trakcie kwitnienia, roślina potrzebuje cotygodniowego nawożenia. Lubi też regularne, ale nie nadmierne podlewanie. Nie powinno się dopuszczać do całkowitego wyschnięcia gleby, ale krótkie okresy suszy nie powinny zaszkodzić. Roślina nie wymaga przycinania. Warto jednak usuwać przekwitnięte kwiatostany. Dzięki temu zrobi się miejsce na nowe, a czas kwitnienia zostanie wydłużony. Celozja nie jest odporna na choroby i szkodniki. Może zaatakować ją mączniak prawdziwy, a także mszyce.
Jakie są właściwości i zastosowanie celozji?
Kwiaty opisywanej rośliny to oryginalny element kompozycji florystycznych. Na ich popularność wpływa nie tylko piękna prezencja, lecz także duża wytrzymałość. Kwiaty cięte celozji mogą przetrwać nawet około trzech tygodni. Wykorzystuje się je także w formie suszonej. Nie tracą wówczas swojej intensywnej barwy, co jest bardzo pożądane w tego typu dekoracjach. Celozja uprawiana jest także jako roślina doniczkowa w domach. Idealnie prezentuje się w ogrodzie, na rabatce. Jest dość wrażliwa, dlatego warto o nią odpowiednio dbać.
Opisana przez nas roślina jest wymagająca. Jednak w zamian za zapewnienie odpowiednich warunków i pielęgnacji odwdzięcza się pięknym i oryginalnym wyglądem. Z pewnością warto mieć ją na balkonie lub w kwietnej rabatce.