Stefanotis to piękne pnącze o grubych, ciemnozielonych liściach i wyjątkowych białych kwiatach. Choć uprawa tej rośliny nie należy do najłatwiejszych, warto poznać jej wymagania. Sprawdź, jak zapewnić stefanotisowi odpowiednie warunki w swoim domu!

Stefanotis (Stephanotis) to roślina, która należy do rodziny toinowatych. Rośnie dziko na Madagaskarze, a jej pędy osiągają tam długość nawet 6 metrów. Ten wyjątkowy kwiat nazywany jest madagaskarskim jaśminem, co wynika z podobieństwa kwiatów i tego, że i jaśmin, i Stephanotis mają delikatny, słodki zapach. Jeśli zaliczasz się do wielbicieli roślin kwitnących i lubisz tworzyć kompozycje kwiatowe, stefanotis będzie dla ciebie idealny. Sprawdź, jak wygląda, kiedy kwitnie, a przede wszystkim dowiedz się, w jaki sposób go uprawiać i pielęgnować. Przeczytaj o nim już teraz!

Zapamiętaj!

  • Stefanotis kwitnie pod koniec wiosny i w lecie, czasem nawet do października 🌼
  • To pnącze o wysokich wymaganiach. Nie znosi niskich temperatur i przeciągów ⚠️
  • Stanowisko powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione ⛅
  • Gleba musi być przepuszczalna i stale lekko wilgotna 🌱
  • Oprócz podlewania, zapewnij stefanotisowi wysoką wilgotność powietrza lub zraszaj go 💧
  • W okresie wegetacyjnym trzeba go nawozić 🌱

Jak wygląda stefanotis?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, roślina jest podobna do jaśminu. Ma białe, pięciopłatkowe kwiaty, które wyrastają z długiego i rurkowatego kielicha. Ozdobne są również duże, owalne liście w kolorze ciemnej zieleni, co sprawia, że spodobają się miłośnikom doniczkowych roślin zielonych.

Zobacz także  Calathea Orbifolia – amazońska piękność. Wymagania kalatei okrągłolistnej

Stefanotis bukietowy – kwitnienie

Czas kwitnienia stefanotisa przypada na koniec wiosny i lato. Kwiaty pojawiają się w maju i utrzymują się do września, a czasem nawet do października. Jak sprawić, by prezentowały się efektownie? Sprawdź to już teraz!

Stefanotis kwitnie przez ok. 6 tygodni, zaczynając w maju i kończąc we wrześniu.

Stefanotis – wymagania

Omawiana roślina ma dość wysokie wymagania. Trzeba uważać przede wszystkim na niską temperaturę i przeciągi. Pamiętaj o ważnej zasadzie, gdy udało ci się znaleźć miejsce, w którym stefanotis dobrze rośnie. Staraj się go nie przestawiać, ponieważ tego nie lubi.

stanowiskojasne, ale nie bezpośrednio w słońcu; wolne od przeciągów
podłożedobrze przepuszczalne
odczyn glebylekko kwaśny
temperaturaokoło 20°C

Stefanotis – uprawa

Jak wygląda pielęgnacja tego pnącza? Pamiętaj, aby:

  • dostarczyć roślinie odpowiedniej ilości wody;
  • zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza. 

Stefanotis – podlewanie

Aby stefanotis prawidłowo wzrastał, podłoże powinno być lekko wilgotne, ale nie przelane. Zadbaj więc o drenaż i podlewaj roślinę wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko już przeschnie. 

Stefanotis – zraszanie

Madagaskarski jaśmin lubi wysoką wilgotność powietrza. Konieczne jest więc zraszanie rośliny lub zastosowanie nawilżacza. Możesz również ustawić pojemniki z wodą w pobliżu stanowiska. 

Uprawa stefanotisa w skrócie:
- rozproszone światło; 20°C
- nawożenie w okresie wegetacji, co 2 tygodnie połowa dawki dla roślin kwitnących
- podłoże dobrze przepuszczalne, próchnicze, pH 5,5–6
- przesadzaj wiosną, raz na 1–2 lata do nieco większej doniczki
- podlewaj, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie; zraszaj lub zapewnij wysoką wilgotność

Stefanotis – nawożenie

Co w praktyce oznacza, że zapotrzebowanie na składniki odżywcze u stefanotisa jest umiarkowane? 

  1. Nawożenie jest niezbędne w okresie wegetacji.
  2. Trzeba wówczas co dwa tygodnie dostarczać połowę dawki nawozu do roślin kwitnących.
  3. Po kwitnieniu należy zaprzestać nawożenia.

Stefanotis – rozmnażanie 

Jaki jest najłatwiejszy sposób na rozmnażanie stefanotisów? Najprostsze okaże się ukorzenianie pędów pozyskanych w czasie wiosennego cięcia pielęgnacyjnego. Sadzonki powinny mieć około 10 cm długości i kilka zdrowych liści. Po wykonaniu cięcia należy:

  • zanurzyć je w ukorzeniaczu;
  • umieścić w świeżym przepuszczalnym podłożu;
  • lekko podlać. 

Pojemniki z sadzonkami trzeba potem ustawić w ciepłym miejscu.

Stefanotis – przesadzanie

Najlepszą porą na przesadzanie tej rośliny jest wiosna. Wymianę podłoża warto przeprowadzić raz na rok lub dwa lata. Pamiętaj również, by wówczas wymienić doniczkę na nieco większą.

Zobacz także  Epipremnum złociste – wdzięczna roślina do domu i do biura

Stefanotis – choroby

Niestety, stefanotis jest podatny na ataki szkodników. Zagrażają mu przędziorki, wełnowce, wciornastki i tarczniki. W konsekwencji żółknie i zamiera. Atakom szkodników sprzyja zbyt suche powietrze w miejscu uprawy rośliny. Jeśli na jej liściach i pędach widzisz insekty, powinieneś je usunąć za pomocą czystej ściereczki, nasączonej w roztworze wody i mydła. 

Szkodniki stefanotisa: wełnowce, wciornastki, przędziorki.

Kolejnym problemem w uprawie stefanotisa może być choroba grzybowa. Notoryczne zalewanie prowadzi do pojawienia się patogenów, co sprawia, że roślina gnije. W takiej sytuacji należy usunąć porażone jej części i umieścić kwiat w nowym, suchym podłożu.

Bezpieczne nawadnianie 💧

Aby nie doprowadzić do gnicia korzeni, trzeba umieścić stefanotisa w przepuszczalnym podłożu i podlewać go z umiarem. Na dno doniczek zawsze wsypuj warstwę drenażu. Do ukorzenionej roślinki dolewaj wody dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.

Kwiat stefanotis jako część bukietu

Opisywane przez nas pnącze możesz uprawiać w mieszkaniu, a wiosną i latem – również na balkonie i tarasie. Stefanotis bukietowy jest szeroko wykorzystywany we florystyce. Wyjątkowe kwiaty rośliny potrafią nadać wyjątkowości różnego rodzaju kompozycjom.

Stephanotis floribunda – cena

Stefanotisy kosztują od 30 do 70 zł, w zależności od rozmiaru rośliny. Kwiaty dostępne są głównie w kwiaciarniach, ale można je znaleźć również w supermarketach i marketach budowlanych.

Czy stefanotis jest trujący?

Omawiany przez nas kwiat nie wykazuje właściwości trujących. Świetnie sprawdzi się w mieszkaniach, w których żyją zwierzęta domowe. Jeśli masz pupila, nie obawiaj się, że taka roślina będzie dla niego zagrożeniem.

Stephanotis floribunda to gatunek, który docenią miłośnicy roślin doniczkowych zielonych i kwitnących. Choć nie należy do łatwych w uprawie, można ją pielęgnować w domu, a w cieplejsze miesiące nawet na balkonie. Jeśli znajdziesz dla rośliny odpowiednie miejsce w swoim mieszkaniu i nie będziesz jej przestawiał bez potrzeby, stefanotis pięknie zakwitnie i z pewnością odwdzięczy się efektownymi i zdrowymi liśćmi.

Zobacz także  Mimoza wstydliwa – roślina doniczkowa dla pasjonatów gatunków egzotycznych

Jak zmusić stefanotisa do kwitnienia?

Aby Twój stefanotis zakwitł, musisz spełnić jego potrzeby – podlewać go 2–3 razy w tygodniu i zapewnić temperaturę od 20 do 24 stopni. Warto przy podlewaniu stosować nawóz dla roślin kwitnących. Zimą trzeba mu też umożliwić spoczynek, przechowując w jasnym pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura 12–14 stopni.

Dlaczego stefanotis gubi kwiaty?

Kwiaty stefanotisa mogą przedwcześnie usychać od niedoboru wilgoci. Gubienie kwiatów to także naturalny proces – pojedynczy kwiat żyje na roślinie ok. 10 dni, a następnie opada.

Czy stefanotis ma owoce?

Stefanotis wytwarza zielone, eliptyczne owoce, przypominające kształtem mango. W uprawie domowej rzadko owocuje, ale zdarza się to. Owoc po jakimś czasie (nawet po kilkunastu miesiącach) pęka i wypuszcza nasiona z puszystymi „parasolami”.

Czy Stephanotis to hoja?

Stephanotis i Hoya to dwa różne rodzaje roślin z rodziny toinowatych. Są więc spokrewnione, ale nie są tym samym. Różnią się zwłaszcza wyglądem kwiatów. Tak prezentuje się kwitnąca hoja:

Zobacz także: