Stefanotis (Stephanotis) to roślina, która należy do rodziny toinowatych. Rośnie dziko na Madagaskarze, a jej pędy osiągają tam długość nawet 6 metrów. Ten wyjątkowy kwiat nazywany jest madagaskarskim jaśminem, co wynika z podobieństwa kwiatów i tego, że i jaśmin, i Stephanotis mają delikatny, słodki zapach. Jeśli zaliczasz się do wielbicieli roślin kwitnących i lubisz tworzyć kompozycje kwiatowe, stefanotis będzie dla ciebie idealny. Sprawdź, jak wygląda, kiedy kwitnie, a przede wszystkim dowiedz się, w jaki sposób go uprawiać i pielęgnować. Przeczytaj o nim już teraz!

Zapamiętaj!

 • Stefanotis kwitnie pod koniec wiosny i w lecie, czasem nawet do października 🌼
 • To pnącze o wysokich wymaganiach. Nie znosi niskich temperatur i przeciągów ⚠️
 • Stanowisko powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione ⛅
 • Gleba musi być przepuszczalna i stale lekko wilgotna 🌱
 • Oprócz podlewania, zapewnij stefanotisowi wysoką wilgotność powietrza lub zraszaj go 💧
 • W okresie wegetacyjnym trzeba go nawozić 🌱

Jak wygląda stefanotis?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, roślina jest podobna do jaśminu. Ma białe, pięciopłatkowe kwiaty, które wyrastają z długiego i rurkowatego kielicha. Ozdobne są również duże, owalne liście w kolorze ciemnej zieleni, co sprawia, że spodobają się miłośnikom doniczkowych roślin zielonych.

Stefanotis bukietowy – kwitnienie

Czas kwitnienia stefanotisa przypada na koniec wiosny i lato. Kwiaty pojawiają się w maju i utrzymują się do września, a czasem nawet do października. Jak sprawić, by prezentowały się efektownie? Sprawdź to już teraz!

Stefanotis kwitnie przez ok. 6 tygodni, zaczynając w maju i kończąc we wrześniu.

Stefanotis – wymagania

Omawiana roślina ma dość wysokie wymagania. Trzeba uważać przede wszystkim na niską temperaturę i przeciągi. Pamiętaj o ważnej zasadzie, gdy udało ci się znaleźć miejsce, w którym stefanotis dobrze rośnie. Staraj się go nie przestawiać, ponieważ tego nie lubi.

stanowiskojasne, ale nie bezpośrednio w słońcu; wolne od przeciągów
podłożedobrze przepuszczalne
odczyn glebylekko kwaśny
temperaturaokoło 20°C

Stefanotis – uprawa

Jak wygląda pielęgnacja tego pnącza? Pamiętaj, aby:

 • dostarczyć roślinie odpowiedniej ilości wody;
 • zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza. 

Stefanotis – podlewanie

Aby stefanotis prawidłowo wzrastał, podłoże powinno być lekko wilgotne, ale nie przelane. Zadbaj więc o drenaż i podlewaj roślinę wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko już przeschnie. 

Stefanotis – zraszanie

Madagaskarski jaśmin lubi wysoką wilgotność powietrza. Konieczne jest więc zraszanie rośliny lub zastosowanie nawilżacza. Możesz również ustawić pojemniki z wodą w pobliżu stanowiska. 

Uprawa stefanotisa w skrócie:
- rozproszone światło; 20°C
- nawożenie w okresie wegetacji, co 2 tygodnie połowa dawki dla roślin kwitnących
- podłoże dobrze przepuszczalne, próchnicze, pH 5,5–6
- przesadzaj wiosną, raz na 1–2 lata do nieco większej doniczki
- podlewaj, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie; zraszaj lub zapewnij wysoką wilgotność

Stefanotis – nawożenie

Co w praktyce oznacza, że zapotrzebowanie na składniki odżywcze u stefanotisa jest umiarkowane? 

 1. Nawożenie jest niezbędne w okresie wegetacji.
 2. Trzeba wówczas co dwa tygodnie dostarczać połowę dawki nawozu do roślin kwitnących.
 3. Po kwitnieniu należy zaprzestać nawożenia.

Stefanotis – rozmnażanie 

Jaki jest najłatwiejszy sposób na rozmnażanie stefanotisów? Najprostsze okaże się ukorzenianie pędów pozyskanych w czasie wiosennego cięcia pielęgnacyjnego. Sadzonki powinny mieć około 10 cm długości i kilka zdrowych liści. Po wykonaniu cięcia należy:

 • zanurzyć je w ukorzeniaczu;
 • umieścić w świeżym przepuszczalnym podłożu;
 • lekko podlać. 

Pojemniki z sadzonkami trzeba potem ustawić w ciepłym miejscu.

Stefanotis – przesadzanie

Najlepszą porą na przesadzanie tej rośliny jest wiosna. Wymianę podłoża warto przeprowadzić raz na rok lub dwa lata. Pamiętaj również, by wówczas wymienić doniczkę na nieco większą.

Stefanotis – choroby

Niestety, stefanotis jest podatny na ataki szkodników. Zagrażają mu przędziorki, wełnowce, wciornastki i tarczniki. W konsekwencji żółknie i zamiera. Atakom szkodników sprzyja zbyt suche powietrze w miejscu uprawy rośliny. Jeśli na jej liściach i pędach widzisz insekty, powinieneś je usunąć za pomocą czystej ściereczki, nasączonej w roztworze wody i mydła. 

Szkodniki stefanotisa: wełnowce, wciornastki, przędziorki.

Kolejnym problemem w uprawie stefanotisa może być choroba grzybowa. Notoryczne zalewanie prowadzi do pojawienia się patogenów, co sprawia, że roślina gnije. W takiej sytuacji należy usunąć porażone jej części i umieścić kwiat w nowym, suchym podłożu.

Bezpieczne nawadnianie 💧

Aby nie doprowadzić do gnicia korzeni, trzeba umieścić stefanotisa w przepuszczalnym podłożu i podlewać go z umiarem. Na dno doniczek zawsze wsypuj warstwę drenażu. Do ukorzenionej roślinki dolewaj wody dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.

Kwiat stefanotis jako część bukietu

Opisywane przez nas pnącze możesz uprawiać w mieszkaniu, a wiosną i latem – również na balkonie i tarasie. Stefanotis bukietowy jest szeroko wykorzystywany we florystyce. Wyjątkowe kwiaty rośliny potrafią nadać wyjątkowości różnego rodzaju kompozycjom.

Stephanotis floribunda – cena

Stefanotisy kosztują od 30 do 70 zł, w zależności od rozmiaru rośliny. Kwiaty dostępne są głównie w kwiaciarniach, ale można je znaleźć również w supermarketach i marketach budowlanych.

Czy stefanotis jest trujący?

Omawiany przez nas kwiat nie wykazuje właściwości trujących. Świetnie sprawdzi się w mieszkaniach, w których żyją zwierzęta domowe. Jeśli masz pupila, nie obawiaj się, że taka roślina będzie dla niego zagrożeniem.

Stephanotis floribunda to gatunek, który docenią miłośnicy roślin doniczkowych zielonych i kwitnących. Choć nie należy do łatwych w uprawie, można ją pielęgnować w domu, a w cieplejsze miesiące nawet na balkonie. Jeśli znajdziesz dla rośliny odpowiednie miejsce w swoim mieszkaniu i nie będziesz jej przestawiał bez potrzeby, stefanotis pięknie zakwitnie i z pewnością odwdzięczy się efektownymi i zdrowymi liśćmi.

Najczęściej zadawane pytania

Ile razy kwitnie stefanotis?

Roślina obsypuje się białymi kwiatami od wiosny do końca lata. Najobficiej kwitnie w maju lub w czerwcu. Trudno powiedzieć, ile razy kwitnie, bo to ciągły proces. Jeśli chodzi Ci o to, czy jest to roślina jednoroczna czy wieloletnia, odpowiedź brzmi – wieloletnia. Będzie zakwitać co roku, o ile stworzysz mu do tego odpowiednie warunki.

Jak zmusić stefanotisa do kwitnienia?

Aby Twój stefanotis zakwitł, musisz spełnić jego potrzeby – podlewać go 2–3 razy w tygodniu i zapewnić temperaturę od 20 do 24 stopni. Warto przy podlewaniu stosować nawóz dla roślin kwitnących. Zimą trzeba mu też umożliwić spoczynek, przechowując w jasnym pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura 12–14 stopni.

Dlaczego stefanotis gubi kwiaty?

Kwiaty stefanotisa mogą przedwcześnie usychać od niedoboru wilgoci. Gubienie kwiatów to także naturalny proces – pojedynczy kwiat żyje na roślinie ok. 10 dni, a następnie opada.

Czy stefanotis ma owoce?

Stefanotis wytwarza zielone, eliptyczne owoce, przypominające kształtem mango. W uprawie domowej rzadko owocuje, ale zdarza się to. Owoc po jakimś czasie (nawet po kilkunastu miesiącach) pęka i wypuszcza nasiona z puszystymi „parasolami”.

Czy Stephanotis to hoja?

Stephanotis i Hoya to dwa różne rodzaje roślin z rodziny toinowatych. Są więc spokrewnione, ale nie są tym samym. Różnią się zwłaszcza wyglądem kwiatów. Tak prezentuje się kwitnąca hoja:

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023