Stefanotis to piękne pnącze o grubych, ciemnozielonych liściach i wyjątkowych białych kwiatach. Choć uprawa tej rośliny nie należy do najłatwiejszych, warto poznać jej wymagania. Sprawdź, jak zapewnić stefanotisowi odpowiednie warunki w swoim domu!
Stefanotis (Stephanotis) to roślina, która należy do rodziny toinowatych. Rośnie dziko na Madagaskarze, a jej pędy osiągają tam długość nawet 6 metrów. Ten wyjątkowy kwiat nazywany jest madagaskarskim jaśminem, co wynika z podobieństwa kwiatów i tego, że i jaśmin, i Stephanotis mają delikatny, słodki zapach. Jeśli zaliczasz się do wielbicieli roślin kwitnących i lubisz tworzyć kompozycje kwiatowe, stefanotis będzie dla ciebie idealny. Sprawdź, jak wygląda, kiedy kwitnie, a przede wszystkim dowiedz się, w jaki sposób go uprawiać i pielęgnować. Przeczytaj o nim już teraz!
Jak wygląda stefanotis?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, roślina jest podobna do jaśminu. Ma białe, pięciopłatkowe kwiaty, które wyrastają z długiego i rurkowatego kielicha. Ozdobne są również duże, owalne liście w kolorze ciemnej zieleni, co sprawia, że spodobają się miłośnikom doniczkowych roślin zielonych.
Stefanotis bukietowy – kwitnienie
Czas kwitnienia stefanotisa przypada na koniec wiosny i lato. Kwiaty pojawiają się w maju i utrzymują się do września, a czasem nawet do października. Jak sprawić, by prezentowały się efektownie? Sprawdź to już teraz!
Stefanotis – wymagania

Omawiana roślina ma dość wysokie wymagania. Trzeba uważać przede wszystkim na niską temperaturę i przeciągi. Pamiętaj o ważnej zasadzie, gdy udało ci się znaleźć miejsce, w którym stefanotis dobrze rośnie. Staraj się go nie przestawiać, ponieważ tego nie lubi.
stanowisko | jasne, ale nie bezpośrednio w słońcu;wolne od przeciągów |
podłoże | dobrze przepuszczalne |
odczyn gleby | lekko kwaśny |
temperatura | około 20°C |
Stefanotis – uprawa
Jak wygląda pielęgnacja tego pnącza? Pamiętaj, aby:
- dostarczyć roślinie odpowiedniej ilości wody;
- zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza.
Stefanotis – podlewanie
Aby stefanotis prawidłowo wzrastał, podłoże powinno być lekko wilgotne, ale nie przelane. Zadbaj więc o drenaż i podlewaj roślinę wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko już przeschnie.
Stefanotis – zraszanie
Madagaskarski jaśmin lubi wysoką wilgotność powietrza. Konieczne jest więc zraszanie rośliny lub zastosowanie nawilżacza. Możesz również ustawić pojemniki z wodą w pobliżu stanowiska.
Stefanotis – nawożenie
Co w praktyce oznacza, że zapotrzebowanie na składniki odżywcze u stefanotisa jest umiarkowane?
- Nawożenie jest niezbędne w okresie wegetacji.
- Trzeba wówczas co dwa tygodnie dostarczać połowę dawki nawozu do roślin kwitnących.
- Po kwitnieniu należy zaprzestać nawożenia.
Stefanotis – rozmnażanie
Jaki jest najłatwiejszy sposób na rozmnażanie stefanotisów? Najprostsze okaże się ukorzenianie pędów pozyskanych w czasie wiosennego cięcia pielęgnacyjnego. Sadzonki powinny mieć około 10 cm długości i kilka zdrowych liści. Po wykonaniu cięcia należy:
- zanurzyć je w ukorzeniaczu;
- umieścić w świeżym przepuszczalnym podłożu;
- lekko podlać.
Pojemniki z sadzonkami trzeba potem ustawić w ciepłym miejscu.
Stefanotis – przesadzanie
Najlepszą porą na przesadzanie tej rośliny jest wiosna. Wymianę podłoża warto przeprowadzić raz na rok lub dwa lata. Pamiętaj również, by wówczas wymienić doniczkę na nieco większą.
Stefanotis – choroby

Niestety, stefanotis jest podatny na ataki szkodników. Zagrażają mu przędziorki, wełnowce, wciornastki i tarczniki. W konsekwencji żółknie i zamiera. Atakom szkodników sprzyja zbyt suche powietrze w miejscu uprawy rośliny. Jeśli na jej liściach i pędach widzisz insekty, powinieneś je usunąć za pomocą czystej ściereczki, nasączonej w roztworze wody i mydła.
Kolejnym problemem w uprawie stefanotisa może być choroba grzybowa. Notoryczne zalewanie prowadzi do pojawienia się patogenów, co sprawia, że roślina gnije. W takiej sytuacji należy usunąć porażone jej części i umieścić kwiat w nowym, suchym podłożu.
Kwiat stefanotis jako część bukietu
Opisywane przez nas pnącze możesz uprawiać w mieszkaniu, a wiosną i latem – również na balkonie i tarasie. Stefanotis bukietowy jest szeroko wykorzystywany we florystyce. Wyjątkowe kwiaty rośliny potrafią nadać wyjątkowości różnego rodzaju kompozycjom.
Stephanotis floribunda – cena

Stefanotisy kosztują od 30 do 70 zł, w zależności od rozmiaru rośliny. Kwiaty dostępne są głównie w kwiaciarniach, ale można je znaleźć również w supermarketach i marketach budowlanych.
Czy stefanotis jest trujący?
Omawiany przez nas kwiat nie wykazuje właściwości trujących. Świetnie sprawdzi się w mieszkaniach, w których żyją zwierzęta domowe. Jeśli masz pupila, nie obawiaj się, że taka roślina będzie dla niego zagrożeniem.
Stephanotis floribunda to gatunek, który docenią miłośnicy roślin doniczkowych zielonych i kwitnących. Choć nie należy do łatwych w uprawie, można ją pielęgnować w domu, a w cieplejsze miesiące nawet na balkonie. Jeśli znajdziesz dla rośliny odpowiednie miejsce w swoim mieszkaniu i nie będziesz jej przestawiał bez potrzeby, stefanotis pięknie zakwitnie i z pewnością odwdzięczy się efektownymi i zdrowymi liśćmi.
Zobacz także:- Katarantus różowy (Catharanthus roseus) – jak uprawiać barwinka różowego?
- Portulaka to idealna roślina dla zabieganych ogrodników. Dlaczego warto zaprosić ją do swojego ogrodu?
- Zawilec mieszańcowy – pięknie kwitnąca roślina. Sprawdź, którą odmianę wybrać!
- Ostróżka ogrodowa, czyli wysoka i piękna bylina. Dowiedz się, jak uprawiać tę ciekawą roślinę!
- Sasanka – jak należy uprawiać tę roślinę? Wymagania, uprawa i pielęgnacja
- Naparstnica – idealny gatunek do ogrodu. Jak uprawiać naparstnicę purpurową?