Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) pochodzi z Ameryki Południowej i jest przedstawicielką rośliny bromeliowatych. Jest to najpopularniejszy i najłatwiej dostępny gatunek rodzaju echmea. Charakteryzuje się wstęgowymi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni z białymi prążkami i dużym, najczęściej różowym kwiatem wyrastającym z rozety. Jeśli chcesz uprawiać lub już posiadasz taką roślinę, koniecznie przeczytaj nasz poradnik! Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje dotyczące uprawy echmei wstęgowatej.
Zapamiętaj!
- Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej, przedstawiciel roślin bromeliowatych o charakterystycznych liściach z białymi prążkami i dużym różowym kwiatem wyrastającym z rozety.
- Roślina wymaga odpowiedniego podłoża oraz stanowiska (lekkie światło, temperatura 20–25°C).
- Pielęgnacja jest bardzo prosta i polega na regularnym podlewaniu 2–3 razy w tygodniu oraz sporadycznym nawożeniu.
Echmea wstęgowata – uprawa
podłoże | dobrze przepuszczalne |
ziemia | lekko kwaśna |
stanowisko | rozproszone światło |
temperatura | 20–25°C, niższe temperatury są dla niej niekorzystne |
Echmea wstęgowata – pielęgnacja
Echmea nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Najważniejsze jest zapewnienie jej odpowiedniego podłoża i stanowiska. Niestety – po kwitnieniu roślina zamiera i nawet najlepsze warunki uprawy tego nie zmienią. Z naszego poradnika dowiesz się, co zrobić, aby nadal móc cieszyć się tą rośliną, kiedy jej kwiat przekwitnie.
Rośliniarskie ciekawostki
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej rośliny są jej srebrzystozielone, sztywne liście, które tworzą okazałą rozetę i pełnią funkcję zbiornika na wodę, co pozwala na przetrwanie w warunkach suchej pory roku.
Echmea wstęgowata – podlewanie i zraszanie
Echmeę wstęgowatą należy podlewać 2–3 razy w tygodniu. Jej podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie przelane. Podlewaj roślinę wewnątrz rozety liści, ale dbaj też o to, by woda nie zalegała tam dłużej niż kilka dni. Po tym czasie należy ją usunąć. Echmea lubi wilgotne powietrze, dlatego warto ją zraszać lub ustawić w pomieszczeniu nawilżacz powietrza.
Echmea wstęgowata – przesadzanie i nawożenie
Echmeę przesadza się, kiedy korzenie przerastają doniczkę. Roślina ma niewielkie zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego wymaga sporadycznego nawożenia. Wystarczy, że zrobisz to raz w miesiącu. Dawka powinna być niewielka.
Echmea wstęgowata – rozmnażanie
U schyłku życia echmea wytwarza sadzonki zwane odrostami, które należy oddzielić od rośliny matecznej wraz z korzeniami i posadzić w nowym podłożu. Jeśli chcesz mieć pewność, że sadzonki będą się dobrze rozwijały, powinieneś je oddzielić, gdy będą miały połowę wysokości matki.
Echmea wstęgowata – choroby
Echmea wstęgowata może być obiektem ataku szkodników, który prowadzi do zasychania liści i ich zamierania. Jeśli zauważysz takie objawy lub same szkodniki, od razu wyczyść liście ściereczką nasączoną wodą z mydłem.
Przelana echmea jest podatna na choroby grzybicze, które również prowadzą do stopniowego zamierania rośliny. Należy wówczas usunąć porażone liście i korzenie, a następnie umieścić roślinę w nowym podłożu. Konieczne może być też zastosowanie preparatów grzybobójczych.
Jak długo kwitnie echmea wstęgowata?
Echmea wstęgowata kwitnie tylko raz, jednak kwiatostan utrzymuje się przez kilka miesięcy. Czas kwitnienia przypada na lato i jesień, choć nie jest to regułą. Po kwitnieniu roślina zamiera, a do dalszej uprawy wykorzystuje się wytworzone przez nią sadzonki.
Echmea wstęgowata – cena
Echmea kosztuje około 30–50 zł. Kolekcjonerskie odmiany tego gatunku mogą być nieco droższe.
Czy echmea wstęgowata jest trująca dla zwierząt?
Echmea wstęgowata jest rośliną bezpieczną dla zwierząt domowych, jednak ze względu na grube i ostre liście jej stanowisko powinno być dla nich niedostępne.
Echmea wstęgowata to piękna roślina, z którą poradzą sobie także początkujący hodowcy. To sprawia, że idealnie sprawdzi się jako pomysł na prezent. Warunkiem udanej uprawy jest ciepłe oraz jasne miejsce, a także umiarkowane, ale systematyczne podlewanie. Ogromną zaletą rośliny jest również bezpieczeństwo dla zwierząt. Echmea nie należy do roślin bardzo tanich, jednak z pewnością warto mieć ją w swojej kolekcji ze względu na łatwość rozmnażania i walory dekoracyjne.
Najczęściej zadawane pytania
Jak pielęgnować echmeę wstęgowatą?
Echmea wstęgowata jest rośliną łatwą w pielęgnacji. Wymaga jasnego, ale nie bezpośredniego światła słonecznego i wilgotnego środowiska. Najlepiej rośnie w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza. Woda powinna być podlewana do rozety liściowej, a nadmiar wody powinien być usuwany z podstawy liści. Co kilka miesięcy warto przetrzeć liście rośliny wilgotną ściereczką, aby pozbyć się pyłu.
Ile razy kwitnie echmea?
Echmea wstęgowata kwitnie tylko raz w swoim życiu. Kwitnienie trwa zwykle kilka miesięcy, a po zakończeniu kwitnienia roślina wytwarza młode pędy.
Jak przesadzić echmeę wstęgowatą?
Przygotuj większą doniczkę z nową ziemią, usuń starą roślinę z poprzedniej doniczki i delikatnie wyjmij korzenie. Umieść roślinę w nowej doniczce, wypełniając wolne miejsce nową ziemią. Nie należy zakopywać rozety liściowej.
Kiedy przesadzić echmeę?
Echmea wstęgowata powinna być przesadzona, gdy jej korzenie zaczynają przerastać doniczkę.
Jaka ziemia do echmei?
Echmea wstęgowata najlepiej rośnie w luźnej i przepuszczalnej ziemi. Można wykorzystać gotowe mieszanki do uprawy storczyków lub ziołowych. Ważne, aby ziemia była lekka i dobrze odprowadzała wodę.