Calathea crocata to roślina pochodząca z podszytu lasów tropikalnych Ameryki Południowej. Jako jedyny gatunek spośród swojego rodzaju jest w stanie wytworzyć ozdobne i okazałe kwiaty, które wraz z pięknymi liśćmi tworzą zachwycającą całość. Poznaj Calatheę bliżej!

Zapamiętaj!

  • Calathea crocata to tropikalna roślina z rodziny marantowatych, pochodząca z Ameryki Południowej.🏵️
  • Jest to roślina doniczkowa o pięknych pomarańczowych kwiatach, którą można hodować w mieszkaniu. Wymaga jednak stałej opieki i regularnego podlewania.🏵️
  • Zapewnij jej wilgotne i ciepłe środowisko oraz umiarkowane światło (bez narażenia na bezpośrednie promienie słoneczne).🏵️
  • Calathea crocata może być wrażliwa na szkodniki i choroby, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie stanu rośliny i podejmowanie odpowiednich działań w razie potrzeby.🏵️

Kalatea crocata – uprawa i rodzaj stanowiska

Ta roślina, należąca do marantowatych, charakteryzuje się umiarkowanymi wymaganiami. Nie jest co prawda najłatwiejszą opcją dla początkujących hodowców roślin, jednak ze względu na swój niezwykły wygląd Kalatea crocata jest dość często kupowana.

Idealne stanowisko dla niej to półcień lub rozproszone światło. Calathea crocata zdecydowanie nie lubi bezpośredniego działania promieni słonecznych. Może dochodzić do poparzeń i uszkodzenia delikatnej struktury jej liści. W swoim naturalnym środowisku występuje w tropikach, dlatego potrzebuje też ciepła – najlepiej będzie się czuła w temperaturach od 18°C do 25°C.

Jednak nie sama temperatura ma tu znaczenie! Wraz z jej wzrostem wymagana jest także regulacja wilgotności powietrza. Calathea crocata lubi wysoką wilgotność, dlatego gdy w pomieszczeniu jest bardzo ciepło, muszą zostać zastosowane dodatkowe opcje nawilżania. Podczas uprawy Calathea crocata należy zwrócić szczególną uwagę na jej wymagania i potrzeby.

kalatea crocata - uprawa i rodzaj stanowiska

Calathea crocata – pielęgnacja i częstotliwość podlewania

Kwiat Calathea crocata lubi mieć także wilgotne podłoże, jednak zdecydowanie należy wystrzegać się jej przelania. Najlepiej sprawdza się częstotliwość dwa razy w tygodniu w okresie letnim oraz nieco rzadziej w czasie jej spoczynku (późna jesień, zima, wczesna wiosna). Kalatea crocata nie przepada za twardą wodą, najlepiej jest więc używać w tym celu miękkiej deszczówki lub przefiltrowanej, przegotowanej i odstanej wody kranowej. Pielęgnacja Calathea crocata jest niezwykle istotna dla jej prawidłowego rozwoju.

calathea crocata - pielęgnacja i częstotliwość podlewania

Kalathea crocata – jakie podłoże i częstość nawożenia?

Pierwsze przesadzenie rośliny najlepiej wykonać tuż po zakupie, gdyż jest ona zwykle sprzedawana w tymczasowej ziemi, niedostosowanej do dłuższej uprawy. Potem warto sprawdzać co roku na wiosnę, czy Calathea crocata nie wyrosła już z poprzedniej doniczki i w razie konieczności powinno się przesadzić ją do większej.

Podłoże powinno być przepuszczalne i mieć charakter kwaśny, ok. 5,5 pH. Calathea crocata zdecydowanie lubi mieszanki torfu, perlitu, ziemi liściowej i piasku. Oczywiście warto także pamiętać o dodatkowej warstwie drenażu na dnie doniczki, która zapobiegnie staniu wody w systemie korzeniowym i jego gniciu.

W okresie intensywnego wzrostu, czyli od wiosny do jesieni, Calathea crocata potrzebuje nawożenia biohumusem lub uniwersalnym nawozem do roślin liściastych średnio raz na dwa tygodnie. W zimie częstotliwość tę można zmniejszyć.

Roślinne ciekawostki🏵️

Liście Calathea crocata zamykają się w nocy, a otwierają się rano. Jest to adaptacja do zmiany warunków świetlnych i ochrona przed utratą wody.
W kulturze ludowej w Ameryce Południowej Calathea crocata jest uważana za roślinę magiczną, która przynosi szczęście i chroni przed złymi duchami.

Jakie choroby najczęściej dotykają Calatheę crocatę?

Niestety, jak każda roślina, Calathea crocata też potrafi chorować. Jakie są najczęściej występujące objawy i o czym świadczą?

Do najczęściej pojawiających się problemów należą:

  • zwijanie się i obsychanie liści – prawdopodobnie roślina ma za suche podłoże, za małą wilgotność powietrza lub stoi w stałym przeciągu, który oziębia jej wrażliwe listki;
  • bladość, utrata intensywnego koloru – brak składników odżywczych w glebie lub zbyt duża ekspozycja na słońce;
  • brązowe plamy na liściach Calathei crocaty – prawdopodobnie oparzenia słoneczne;
  • rdzawe, żółte i brązowawe plamy – choroba grzybicza, zgnilizna; należy wówczas zmienić częstotliwość podlewania i zraszania, a także zastosować specjalistyczne preparaty przeciwgrzybicze;
  • matowiejące liście i delikatna pajęczynka na ich spodzie – obecność przędziorka.

Kwitnienie i ciekawostki dotyczące rośliny

Kwiat Calathea crocata jest niezwykle duży i rzadko spotykany. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki, Calathea crocata odwdzięczy się pomarańczowymi, ciekawie wyglądającymi kwiatami, które pojawiają się zwykle późnym latem.

Roślina ta zwana jest także rośliną modlącą się (ponieważ składa na noc liście niczym dłonie do modlitwy) lub „koroną inków”, ponieważ czasem kwiaty układają się na szczycie rośliny w kształt przypominający właśnie koronę.

Średnia cena Calathei crocaty to od 30 do 100 zł, w zależności od wielkości i gęstości roślinki.

Calathea Crocata to doskonały wybór, jeśli chcesz stworzyć dżunglę we własnym domu. Pamiętaj, że roślina ta nie lubi bezpośredniego kontaktu ze słońcem i warto zapewnić jej wilgotne środowisko. Jeśli zastosujesz kilka pielęgnacyjnych zasad, będziesz mógł zaobserwować przepiękne kwiaty, które staną się ozdobą każdego pomieszczenia. 

kwitnienie i ciekawostki dotyczące rośliny

Najczęściej zadawane pytania

Czego nie lubi kalatea?

Kalatea nie lubi zbyt zimnych i zbyt suchych miejsc. Wymaga wilgotnego powietrza i podłoża, dlatego też nie należy jej umieszczać w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy kominki.

Czy calathea jest trudna w uprawie?

Calathea może być trudna w uprawie, ponieważ wymaga dość dużo uwagi. Musi być regularnie podlewana i nawożona, a także otrzymywać odpowiednią ilość światła i wilgoci. Jednakże, jeśli odpowiednio się nią zajmiemy, może być piękną ozdobą naszego mieszkania.

Czy calathea lubi słońce?

Kalatea preferuje umiarkowane nasłonecznienie, nie lubi jednak bezpośredniego nasłonecznienia, które może uszkodzić jej liście. Wskazane jest umieszczenie rośliny w miejscu o rozproszonym świetle.

Co zrobić, żeby kalatea zakwitła?

Aby kalatea zakwitła, należy zapewnić jej odpowiednie warunki uprawy, w tym odpowiednią temperaturę, wilgotność i nasłonecznienie. Wskazane jest również nawożenie rośliny preparatami przeznaczonymi do kwitnienia.

Dlaczego calathea się nie modli?

Jeśli kalatea przestaje składać swoje liście, może to być oznaką problemów z rośliną, takich jak zbyt suche lub zbyt mokre podłoże, brak odpowiedniego oświetlenia lub atak szkodników. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować stan rośliny i reagować na wszelkie problemy, aby zapewnić jej zdrowy wzrost.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023