Kwiaty na balkon całoroczne mogą wytrzymać polskie zimy. Bardzo często są to rośliny zimozielone, które pozwalają cieszyć się odrobiną zieleni, nawet gdy wszystko wokół jest szare. Klasyczne gatunki wieloletnie to petunia, begonie, fuksja oraz wszelkiego rodzaju róże. Dobrze prezentują się w donicach, skrzyniach i innych pojemnikach ogrodowych. Poniżej znajdziesz znacznie więcej ciekawych gatunków dekoracyjnych, które warto posadzić!

Zapamiętaj!

 • Kwiaty na balkon całoroczne to często rośliny zimozielone, które mogą przetrwać zimę.
 • Do popularnych roślin balkonowych należą petunia, begonia, fuksja, róże i iglaki.
 • Na balkony nadają się pnącza, takie jak bluszcz i wiciokrzew, a także krzewy liściaste, takie jak bukszpan wiecznie zielony i barwinek.
 • Karłowe drzewa – wierzba japońska, sumak octowiec, morwa biała czy brzoza brodawkowata – mogą być sadzone w donicach, aby stworzyć całoroczną ekspozycję.

Rośliny balkonowe całoroczne

Rośliny balkonowe całoroczne to opcja, którą preferuje coraz większa ilość hobbistów. Zimozielone rośliny pozwalają wprowadzić nieco koloru, gdy za oknem szaro i ponuro. Nie tylko iglaki spełniają taką funkcję, każdy zainteresowany znajdzie również odpowiednie pnącza oraz krzewy liściaste, które utrzymują liście przez cały rok. Idealnie prezentują się one na tarasach oraz innych wystawach, które możemy obserwować z ciepłego wnętrza.

rośliny balkonowe całoroczne - przykłady

Pnącze na balkon – bluszcz pospolity

To zimozielone pnącze, które wspina się po podporach za pomocą korzeni przybyszowych. Pozostawiony sam sobie będzie skutecznie, lecz niezbyt szybko się rozrastał, do momentu, aż stworzy zieloną ścianę. Bluszcz bardzo często wykorzystywany jest do urozmaicenia balustrady. Dobrze sprawdzi się również w przypadku ściany znajdującej się w cieniu.

Bluszcz pospolity

Ogrodnicy mogą hodować wiele różnych odmian, które zazwyczaj różnią się pomiędzy sobą kolorem liści – wpływa to na ich wymagania. Odmiany o ciemnych liściach zdecydowanie lepiej rosną w cieniu, a te o liściach jasnych mogą być uprawiane w słońcu.

Kwiaty na balkon całoroczne – trzmielina

Zimozielony płożący krzew o barwach zależnych od odmiany. Najczęściej spotykany wariant ma ciemnozielone liście z białym marginesem. Gatunek ten jest stosunkowo prosty w uprawie, wymaga jednak stałego zwilżania podłoża. Dzięki temu, że odnajduje się zarówno na wystawach słonecznych, jak i tych cienistych jest to dobry kwiat na balkon całoroczny. Warto podkreślić, że znosi również przymrozki, nie przeszkadzają mu nawet miejskie zanieczyszczenia. Roślina sama w sobie może nie być dla każdego atrakcyjna. Stanowi ona jednak bardzo ciekawą podstawę, do której możemy dodawać inne gatunki.

Zobacz także  Drzewko szczęścia – roślina, która ma przynieść pomyślność
kwiaty na balkon - propozycje

Barwinek pospolity

Krzewinka, która o drobnych, najczęściej fioletowych kwiatostanach. Tworzy płożące pędy, które porastają ciemnozielone listki. W zależności od odmiany liście mogą mieć różne wariacje kolorystyczne. Poza fioletem kwiatostan może być również biały lub niebieski. Barwinek preferuje zacienione stanowiska. Jeżeli twój balkon jest bardziej nasłoneczniony, możesz wybrać odmianę o jaśniejszych liściach. Roślina ta preferuje stale wilgotne podłoże, nie należy jednak dopuszczać do przelania. Barwinek często uprawiany jest w podwieszanych doniczkach lub dużych skrzyniach ogrodowych, gdzie stanowi jeden z kilku gatunków.

Rośliny na zimowy taras – krzewy liściaste zimozielone

Bukszpan wieczniezielony może być sadzony w doniczkach, które świetnie prezentują się na tarasach. Jest to popularny krzew balkonowy, który dobrze znosi formowanie. Możesz tworzyć z niego kuliste kształty lub inne ciekawe figury. Wiele osób uważa, że jest to jeden z najbardziej wdzięcznych gatunków liściastych, ponieważ pięknie się prezentuje przez cały rok, a dodatkowo nie ma wysokich wymagań. Czuje się dobrze w cieniu, półcieniu, a nawet na słońcu. Bukszpan często atakowany jest przez ćmę bukszpanową, jest to szkodnik, który żeruje na jego liściach. Inną nazwą tego owada jest ćma azjatycka.

Iglaki doniczkowe na balkon

Większość iglaków to rośliny wiecznie zielone, sprawia to, że są one często wykorzystywane na tarasach i balkonach. Co więcej, nie są to gatunki wymagające. Mogą cieszyć oko przez cały rok bez ciągłych zabiegów pielęgnacyjnych. Zimę w polskim klimacie dobrze znosi sosna górska, która jest często uprawiana w donicach, ze względu na swoją wielkość. Popularna kosodrzewina wytrzymuje mrozy oraz suszę, nie trzeba więc jej bardzo często podlewać. Innym drzewem, które może być hodowane na tarasie, jest tuja, która ma wiele rodzajów. Większość z nich może ozdobić twoje mieszkanie.

Zobacz także  Szeflera parasolowata – duża i piękna roślina doniczkowa
jakie całoroczne rośliny na balkon

Małe drzewa, które możesz sadzić w donicach

Jeżeli szukasz ciekawych gatunków, które wytrzymają niskie temperatury oraz nie potrzebują częstego nawożenia, to małe drzewa będą idealne. Wiosną i latem będą łatwe w uprawie, wystarczy regularne podlewanie, aby zachowały piękny wygląd. Gatunki drzewek, to zazwyczaj odmiany karłowate lub te o pokroju kolumnowym, które dobrze prezentują się w doniczce. Możesz wybrać spośród wielu gatunków, takich jak: wierzba japońska, sumak octowiec, morwa biała, czy brzoza brodawkowata. Drzewa to bardzo wytrzymałe rośliny, które powinny przetrwać gwałtowne spadki temperatur.

Całoroczne gatunki pnące, czyli kwiaty na balkon całoroczne

Bardzo ładnym gatunkiem jest winobluszcz. Liście są duże i ząbkowane. Jesienią intensywnie się przebarwiają na żółto, bordowo i pomarańczowo. Inną ciekawą rośliną tego typu jest dobrze wszystkim znany chmiel. Ma on karbowane liście oraz szyszki o przyjemnym zapachu. Intensywnie kwitnie wiciokrzew, czyli wiecznie zielony gatunek o lancetowatych liściach. Kwiatostan zbiera się w kiście i bardzo intensywnie pachnie.

Kwiaty na balkon całoroczne to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort. Dzięki temu, że gatunki na tarasie lub balkonie wytrzymują więcej niż jeden sezon, to nie trzeba co roku sadzić nowych. Wiele krzewów, drzew i bylin potrafi cieszyć oczy przez wiosnę i lato, a następnie odrodzić się po zimie. Niektóre rośliny wiecznie zielone nawet w ponurej aurze potrafią przemycić nieco zieleni.

Często zadawane pytania

Jakie kwiaty na balkon mało wymagające?

 • begonie (Begonia semperflorens) – są łatwe w uprawie, kwitną przez całe lato, a nawet do jesieni;
 • bratki (Viola tricolor) – dobrze radzą sobie w różnych warunkach, są odporne na chłód i mają żywe kolory;
 • petunie (Petunia) – kwitną przez całe lato, są odporne na suszę i dostępne w wielu kolorach;
 • pelargonie (Pelargonium) – popularne kwiaty balkonowe, które kwitną od wiosny do jesieni;
 • lobelia (Lobelia erinus) – małe, intensywnie niebieskie kwiaty, które dobrze radzą sobie na balkonach;
 • aksamitki (Tagetes) – kwitną przez całe lato, odporne na suszę i przyciągające motyle.
Zobacz także  Rosiczka – drapieżna piękność. Zobacz, jak ją uprawiać

Kiedy kupić kwiaty na balkon?

Najlepszy czas na zakup kwiatów na balkon to późna wiosna, kiedy mrozy nocne ustąpią, a dni są dłuższe i cieplejsze. W Polsce zwykle odbywa się to między kwietniem a majem. W tym okresie rośliny zaczynają się dobrze rozwijać, a ryzyko uszkodzenia przez przymrozki jest znacznie mniejsze.

Jakie kwiaty posadzić w skrzyniach?

 • petunie – to popularne rośliny ozdobne, które kwitną w różnych kolorach i są łatwe w uprawie;
 • pelargonie – inaczej zwane balkonowymi różami, są bardzo popularne w uprawie w skrzyniach na balkonach i tarasach;
 • begonie – kwitnące rośliny, które są dostępne w różnych kolorach i wymagają niewielkiej ilości słońca;
 • lobelia – to niewielkie, modre kwiaty, które nadają się do posadzenia na obrzeżach skrzynek;
 • chryzantemy – to kwiaty, które kwitną późną jesienią i są łatwe w uprawie w skrzyniach;
 • fiołki – to małe, delikatne kwiaty, które są dostępne w różnych kolorach i idealnie nadają się do dekoracji skrzynek;
 • surfinie – to długie, zwisające kwiaty, które kwitną w różnych kolorach i są popularne w uprawie na balkonach.
Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023