Fuksje to popularne rośliny ozdobne na balkony i tarasy. Ich żywe kolory i oryginalny kształt kwiatów to cecha charakterystyczna tego rodzaju. Fuchsia jest rośliną o pokroju częściowo zwieszającym się, dlatego chętnie jest wybierana na ozdobę tarasów i balkonów. Wiszące pojemniki z kwitnącymi fuksjami to widok, który często można spotkać latem i jesienią, ponieważ okres kwitnienia tej rośliny jest dość długi. Zróżnicowanie w obrębie tego rodzaju jest spore – zdarzają się niewielkie gatunki osiągające mniej niż 30 cm wysokości, a także znacznie większe rośliny wysokie na ponad metr.

Fuksja – uprawa roślin ozdobnych na tarasie

Ułanki można z powodzeniem uprawiać na umiarkowanie nasłonecznionym tarasie. Znoszą także lekkie zacienienie. Ważne, aby kwiaty w pojemnikach nie były narażone na intensywne podmuchy wiatru, ponieważ mogłyby one zniszczyć delikatne pędy. Fuksje najlepiej rosną wtedy, gdy mają dostęp do światła słonecznego rano i po południu. Mocne promieniowanie w środku dnia może powodować wysychanie bryły korzeniowej i liści, a wtedy roślina więdnie. Nadmiar słońca oraz zbyt wysoka temperatura mają niekorzystny wpływ na fuksje.

Podłoże, nawadnianie i nawożenie fuksji

fuksja podłoże

Jak wygląda uprawa fuksji? Zaczyna się od sadzonek. Do doniczek wsyp podłoże próchnicze, gliniaste wymieszane z piaskiem i torfem. Z uwagi na wydłużony okres kwitnienia dobrze jest już na tym etapie do ziemi dodać nawóz wieloskładnikowy w granulkach. Możesz też nawozić je zwyczajną odżywką dla roślin kwitnących. Należy ją stosować co 2 tygodnie, szczególnie w okresie kwitnienia. Musisz pamiętać o regularnym podlewaniu, odstaną wodą o temperaturze otoczenia. Rośliny te wymagają także zraszania, gdyż źle znoszą przesuszenie.

Pielęgnacja i zagęszczanie, czyli co robić, by fuksja ładnie kwitła?

Jeśli chcesz zapewnić swoim fuksjom optymalny wzrost i gęstość, pamiętaj o uszczykiwaniu górnych części pędów. Najlepiej jest robić to podczas suchej i wietrznej pogody, gdyż minimalizuje to wniknięcie szkodliwych drobnoustrojów do uszkodzonych tkanek i przyspieszone gojenie się ran. Kondycję rośliny poprawia także regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów i niedopuszczanie do zawiązywania owoców. Te zabiegi pobudzają fuksje do wzrostu i dalszego kwitnienia.

Popularne szkodniki – jak je rozpoznać?

Podczas codziennej pielęgnacji szukaj oznak bytowania mszyc. Pozostawiają one na łodygach i liściach charakterystyczną lepką ciecz. Często można też zaobserwować te małe owady podczas żerowania, ponieważ zazwyczaj występują one w skupiskach. Mszyca jest groźnym szkodnikiem, gdyż wysysając soki, szybko uszkadza i osłabia roślinę.

Fuksje ogrodowe – jakie stanowisko i nawożenie?

fuksja stanowisko

Jak wszystkie ciepłolubne rośliny, również te z rodzaju Fuchsia preferują stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Regularne nawożenie w okresie wzrostu i kwitnienia sprawia, że wytwarzają one dużą ilość kwiatów. Przy zachowaniu odpowiednich warunków uprawy, fuksje odznaczają się odpornością i bujnymi przyrostami, a także lepszą kondycją po zakończeniu zimowania. Dzięki temu mogą ozdabiać twój taras przez wiele lat.

Gdy zechcesz rozmnażać fuksje, najlepiej jest to robić za pomocą sadzonek. Należy je pobrać z rośliny wiosną. Po ucięciu fragmentu pędu trzeba umieścić go w wodzie i obserwować, czy pojawiają się korzenie. Po kilku tygodniach sadzonka jest gotowa na wsadzenie do doniczki. Na przełomie maja i czerwca młode rośliny można przenieść na miejsce stałe, czyli do gruntu lub na taras.

Jak dbać o fuksję na pniu?

Rośliny pienne to oryginalna ozdoba do ogrodu. Mogą one rosnąć w gruncie lub w dużych pojemnikach stojących na tarasie lub na balkonie. Do odmian szczególnie polecanych w tym przypadku zalicza się wysmukłą ‘Azure Sky’ i ‘Walz Jubelteen’. Fuksja na pniu najlepiej będzie rosła w osłoniętym miejscu. Ją także należy zimować. Aby korona ładnie zagęściła się, nie zapominaj o uszczykiwaniu rośliny i usuwaniu uszkodzonych pędów.

Jak należy zorganizować zimowanie fuksji?

fuksja zimowanie

Kwestia zimowania fuksji jest o tyle istotna, że ten kolorowy kwiat w klimacie europejskim nie jest mrozoodporny. Dlatego przed wystąpieniem ujemnych temperatur należy zadbać o to, aby okazy były odpowiednio zabezpieczone. Fuksje ogrodowe powinny zimować w donicy. Rośliny należy wykopać z gruntu i umieścić je w dużych pojemnikach. 

Następnie trzeba wybrać miejsce zimowania, gdzie panuje stała temperatura. Musi być tam cieplej niż na dworze oraz chłodniej niż w domu. Na ogół optymalna temperatura to 6 stopni Celsjusza. Na zimowanie świetnie nadaje się garaż lub piwnica. Podczas odpoczynku roślinom nie jest potrzebny dopływ światła słonecznego. Wystarczy je wtedy chronić przed mrozem i przed przesuszeniem bryły korzeniowej. Oczywiście, podlewanie należy ograniczyć do minimum, jednocześnie pilnując, aby ziemia w donicy nie wyschła zupełnie.

Po okresie spoczynku rośliny należy stopniowo przywracać do wegetacji. Najlepiej zacząć od podniesienia temperatury i udostępnienia światła. W tym celu można fuksje przenieść do miejsca, w którym jest około 15 stopni Celsjusza. Jednocześnie trzeba zacząć dostarczać roślinom większe niż podczas zimy ilości wody. Rośliny są gotowe do powrotu na swoje miejsce w ogrodzie wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Umownie jest to druga połowa maja. Fuksje, które w sezonie wegetacyjnym znajdują się na balkonie lub tarasie, powinny zimować w taki sam sposób.

Najpiękniejsze fuksje – odmiany na taras i do ogrodu

fuksja najpiekniejsza

Egzotyczny wygląd fuksji sprawia, że jest ona chętnie wybierana do domów i ogrodów. Odmiany różnią się od siebie przede wszystkim wielkością i barwą kwiatów. Znajdują się wśród nich też rośliny o kwiatach pełnych, półpełnych i pojedynczych. Niektóre mają też charakterystyczny pokrój, np. wiszący, jak odmiana ‘Pink Marshmallow’ lub ‘New Fascination’.

‘Cascade’ to popularna odmiana do pojemników wiszących. Jej kwiaty mają charakterystyczne kolory: różowy i biały. Odmiana ‘Tom Thumb’ wytwarza mnóstwo niewielkich kwiatów czerwonych oraz niebiesko-czerwonych, natomiast ‘Lady Thumb’ daje podobnej wielkości kwiaty w kolorach białym i czerwonym. Listę najpiękniejszych odmian fuksji zamykają ‘Mrs Popple’ i ‘Ting-aling’, które kwitną na biało. 

Wybierz najlepsze odmiany tej pięknej i kolorowej rośliny. Ozdób swój taras lub ogródek kompozycją z intensywnym ciemnoróżowym akcentem. Fuksje to wdzięczne kwiaty, które będą niezawodną ozdobą i istotnym punktem kompozycji roślinnych w twoim otoczeniu. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, odświeżaniu i pobudzaniu do wypuszczania nowych pędów, a zimą zadbaj o odpoczynek roślin. Wtedy z pewnością będą one kwitły długo i obficie.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022