Niecierpek nowogwinejski (Impatiens hawkeri) to gatunek jednoroczny zaliczany do niecierpkowatych. W zasadzie roślina jest długowieczna, ale trudno utrzymać ją przez kilka lat w uprawie, dlatego traktuje się ją jako jednoroczną. Jak mówi nazwa, niecierpek pochodzi z Nowej Gwinei (a także Wysp Salomona), gdzie rośnie dziko. Z tego powodu niekiedy znany jest też jako Impatiens New Guinea. W ogrodzie spotyka się jego wersje uprawne. Zobacz, jak wygląda i w jaki sposób o niego dbać.

Zapamiętaj!

 • Niecierpek nowogwinejski ma (najczęściej) intensywnie czerwone lub różowe kwiaty 🌺
 • Można go uprawiać w ogrodzie, na balkonie lub w mieszkaniu jako roślinę doniczkową 🌺
 • Lubi przepuszczalną glebę z dużą ilością próchnicy oraz rozproszone światło 🌱⛅
 • Nie toleruje suszy – zadbaj o to, aby jego gleba była stale wilgotna 💧
 • W okresie kwitnienia zasilaj go nawozem dla roślin kwitnących, nawet co tydzień 🌱
 • Niecierpki nie znoszą przymrozków. Można je sadzić do gruntu od drugiej połowy maja 📆

Niecierpek nowogwinejski – uprawa

Roślina ma rozgałęziony, wzniesiony pokrój i rośnie do 30 cm wysokości. Jej liście są ciemnozielone i mają ząbkowany brzeg. Kwiaty pojawiają się w lecie i cieszą oczy aż do jesieni. Mogą przyjmować różne kolory, np. biały czy różowy, zależnie od odmiany. Bywają również dwubarwne.

Stanowisko i gleba

Niecierpek nowogwinejski preferuje glebę próchniczną i żyzną, najlepiej przepuszczalną. Stanowisko powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Warto rozproszyć światło.

Zobacz także  Jesienne kwiaty na balkon - co warto sadzić do balkonowych doniczek?

Podlewanie i nawożenie

Niecierpek preferuje raczej wilgotną glebę i źle reaguje na przesuszenie. Zadbaj więc o stały poziom wilgotności podłoża. W okresie kwitnienia nawoź roślinę raz w tygodniu nawozem do gatunków kwitnących.

Podsumowanie wymagań:
- Siej do doniczek w marcu. Sadź do gruntu w maju. Kwitnie od wiosny do jesieni.
- Wybierz jasne, niebezpośrednio nasłonecznione miejsce.
- Gleba przepuszczalna, próchnicza.
- Utrzymuj stale wilgotne podłoże. Nawoź od marca do września nawozem dla roślin kwitnących. 
- Sprawdza się na rabatach, balkonach, tarasach i w domu.

Rozmnażanie i sadzenie niecierpka

Z uwagi na fakt, że niecierpek nowogwinejski jest rośliną jednoroczną i całkowicie nieodporną na przymrozki i mróz, jego sadzenie do gruntu powinieneś przeprowadzić w drugiej połowie maja. W doniczkach i pojemnikach w domu możesz uprawiać tę roślinę cały rok. Ten gatunek kwitnie obficie przy odpowiednim traktowaniu. Pamiętaj, aby zimować okazy w domu i wystawiać je na balkon czy taras dopiero pod koniec maja.

Jak rozmnażać roślinę?

Gatunek ten można rozmnażać:

 • z nasion – wysiewanych do gruntu albo do doniczek;
 • przez sadzonki pędowe.
 1. Sadzonki trzeba pozyskać wiosną lub zimą.
 2. Następnie należy je ukorzeniać, co łatwo przebiega bezpośrednio w wodzie.
 3. Nasiona można pozyskać samodzielnie, jednak warto uważać, bo owoce pękają samoistnie. Trzeba zdążyć, zanim do tego dojdzie.
 4. Następnie konieczne jest przeprowadzenie stratyfikacji.

Zarówno nasiona, jak i sadzonki możesz kupić w sklepie ogrodniczym.

Niecierpek – do gruntu, na balkon. Gdzie go sadzić?

Możesz z powodzeniem uprawiać niecierpki w gruncie, na balkonie albo w domu. To świetna roślina na rabaty, która sprawdzi się na przykład do jednorocznych kwietników albo na gatunek obwódkowy. Pamiętaj tylko o odpowiednim stanowisku.

Ta roślina sprawdzi się też w uprawie balkonowej. Niecierpek nowogwinejski daje duże kwiaty, dlatego efektownie prezentuje się w donicach i rozmaitych pojemnikach.

Gdzie uprawiać niecierpki? W pokoju, na rabacie lub na balkonie.

Niecierpek pospolity – ciekawa alternatywa 🔍

Niecierpki są roślinami występującymi w wielu gatunkach. W Polsce powszechny jest niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere), który występuje w kraju również na dzikich stanowiskach. Jest mniej wymagający niż ten z Nowej Gwinei. Zalicza się go do roślin leczniczych i jadalnych. Rozmnaża się samoistnie, wyrzucając nasiona wokół siebie wprost z owoców. Ten niecierpek kwitnie dość długo, dając żółte kwiaty, jednak rzadko jest traktowany jako roślina ozdobna.

Niecierpek nowogwinejski to ciekawa roślina uprawna, która świetnie sprawdzi się w ogrodzie. Nadaje się do uprawy w domu, na balkonie i tarasie, dlatego możesz cieszyć się jej kwiatami przez cały rok. Nie ma dużych wymagań, więc nie sprawia problemów nawet początkującym ogrodnikom.

Zobacz także  Jak uprawiać rośliny egzotyczne w pojemnikach? Kwiaty doniczkowe do ogrodu tropikalnego

Najczęściej zadawane pytania

Czy niecierpek jest rośliną wieloletnią?

W Polsce niecierpek nowogwinejski jest rośliną jednoroczną, bo nie toleruje mrozów. Można go jednak uprawiać przez kilka lat na domowym parapecie. W naturalnym środowisku jest długowieczny, a dzięki temu, że łatwo się wysiewa, tworzy przepiękne kwiatowe kobierce w kolejnych latach.

Niecierpek nowogwinejski – aby przetrwał zimę, przytnij we wrześniu jego pędy i przenieś go do domu.

Czego nie lubią niecierpki?

Nie lubią ubogiej ani podmokłej gleby, pełnego słońca, suszy i suchego powietrza.

Jak zrobić sadzonki niecierpka?

Jeśli chcesz rozmnożyć swoje niecierpki nowogwinejskie zamiast kupować nowe, to nie takie trudne. Wystarczy uciąć pędy o długości 5–10 cm i ukorzenić je w wodzie lub w mieszance piasku z torfem.

Kiedy pikować niecierpki?

Nasiona wysiewamy w marcu i trzymamy w ciepłej szklarni przez ok. 2 tygodnie, a następnie pikujemy siewki do palet wielodoniczkowych. Siewki powinny mieć co najmniej 2–3 cm wysokości, aby łatwo było je rozdzielić i przenieść do osobnych doniczek.

Z czym łączyć niecierpki?

Najlepiej wysiewać je w sąsiedztwie innych ozdobnych bylin, takich jak hosty, paprocie czy tojady. Ciekawie komponują się z tawułkami i liliowcami. W rabatach można je uprawiać z begoniami, fuksjami, kaladium czy lobeliami.

Zobacz także:
Zobacz także  Fikus benjamin gubi liście: przyczyny i zapobieganie
Archiwum: marzec 2023