Zapamiętaj!
- Begonie to różnorodne rośliny – niektóre odmiany kwitną, a inne mają ozdobne liście 🌺🪴
- Najpopularniejsze w Polsce są begonie stale kwitnące, bulwiaste, zimowe i królewskie.
Każda ma nieco inne potrzeby! 🌺 - Większość begonii lubi rozproszone światło lub półcień ⛅
- Podlewaj begonie na tyle często, by gleba była stale wilgotna, ale nie mokra 💧
- Begonie da się łatwo rozmnażać, a także zimować – możesz się nimi cieszyć przez wiele sezonów! 🌺
Begonie, w zależności od odmiany, mogą mieć różne wymagania, jednak jest kilka podstawowych zasad, które warto znać, jeśli chcesz je uprawiać. Jakie gatunki wybrać do uprawy w domu, a jakie do ogrodu? Jak je pielęgnować, aby pięknie rosły? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.
Begonia – odmiany
Begonie to bardzo liczny rodzaj o wielu gatunkach – jest ich około 1500. Bardzo łatwo można je ze sobą krzyżować, dlatego na przestrzeni lat pojawiają się nowe, coraz bardziej efektowne rośliny. Które z nich najczęściej można spotkać w domowej uprawie?
Begonia stale kwitnąca
W naszych warunkach jest rośliną jednoroczną. Dorasta do 20-30 cm. Ma jajowate, lekko błyszczące liście osadzone na mięsistych ogonkach. Jej nazwa wskazuje na bardzo długie kwitnienie i rzeczywiście tak jest – gatunek ten ma kwiaty od początku czerwca do późnej jesieni.
Begonia stale kwitnąca jest zdecydowanie rośliną, która lepiej będzie się czuła na zewnątrz. Świetnie nadaje się do kwietników i pojemników, jednak dobrze będzie rosła także na rabacie. Lubi stanowiska nasłonecznione oraz półcieniste. Na stałe miejsce wysadź ją późną wiosną, kiedy masz pewność, że nie będzie już przymrozków, ponieważ ten gatunek nie jest odporny na zimno.
Begonia bulwiasta
Łodygi mają 15-30 cm długości, są grube i mięsiste. Ma asymetryczne, jajowate duże liście. Kwiaty begonii bulwiastej dzielą się na męskie i żeńskie. Roślina kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Do gruntu można posadzić ją już w maju. Lubi stanowiska z rozproszonym światłem, przewiewne.
Przy podlewaniu begonii bulwiastej pamiętaj, by wodę wlewać bezpośrednio do ziemi, nie mocząc jej liści i kwiatów. W październiku wykop bulwy i przechowuj przez zimę w piasku lub w trocinach, w miejscu, gdzie nie ma mrozu. Jeśli w marcu wsadzisz je do doniczki i umieścisz w jasnym pomieszczeniu z temperaturą około 18°C, w maju będą już kwitnąć. Begonia bulwiasta nie nadaje się do uprawy wewnątrz domu.
Begonia zimowa
To z kolei świetny gatunek do uprawy w doniczce. Begonia zimowa kwitnie praktycznie cały rok, jednak gdy już przekwitnie, nie zakwita ponownie. Potrzebuje cotygodniowego nawożenia. Postaw ją w jasnym miejscu, w którym nie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podlewaj begonię raz w tygodniu, pamiętając, żeby nie przesadzić z ilością wody. Zbyt mokre podłoże może doprowadzić do gnicia rośliny lub wystąpienia chorób spowodowanych grzybami.
Begonia królewska
Ten gatunek uprawia się nie ze względu na kwiaty, a bogato ubarwione liście. Jest to begonia doniczkowa do uprawy w domu. Preferuje zacienione stanowiska. W jej uprawie możesz kierować się zasadą – im bardziej kolorowe liście, tym w bardziej zacienionym miejscu powinna się znaleźć. Begonia królewska lubi podłoże torfowe zmieszane z piaskiem. W zimie zadbaj o odpowiednio nawilżone powietrze.
Uprawa begonii
Każdy gatunek begonii potrzebuje nieco innych warunków, jednak jest kilka zasad wspólnych dla tych roślin:
- Zapewnij jej żyzną, przepuszczalną ziemię o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
- Postaw roślinę w jasnym miejscu z rozproszonym światłem.
- Latem podlewaj dwa razy w tygodniu, zimą raz.
- Rośliny wieloletnie przesadzaj co 2-3 lata.
Begonia – stanowisko
Większość gatunków begonii preferuje stanowisko z rozproszonym światłem lub stanowisko cieniste. Im jaśniej wybarwione liście, tym roślina jest mniej odporna na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Optymalna temperatura w okresie kwitnienia wynosi 18-20°C, w zimie nie powinna spadać poniżej 15°C.
Begonia – podlewanie
Przy podlewaniu pamiętaj, by wodę wlewać bezpośrednio do doniczki, nie mocząc liści i kwiatów. Begonię podlewaj regularnie – latem dwa razy w tygodniu, zimą raz, jednak regularnie sprawdzając, czy nie jest „przelana”. Ziemia powinna zdążyć przeschnąć.
Begonia – nawożenie
Begonie należy nawozić od wiosny do końca kwitnienia 1-2 razy w miesiącu. Najlepszy będzie do tego celu nawóz z dużą zawartością fosforu przeznaczony dla roślin kwitnących lub, jeśli ozdobą są liście – nawóz zawierający azot i potas.
Kwiaty begonii
Niewielkie kwiaty begonii mogą być białe, różowe lub czerwone. Na łodygach pojawiają się pojedynczo lub po kilka sztuk. Są to rośliny rozdzielnopłciowe – oddzielnie występują kwiaty męskie, zbudowane z czterech płatków i rozwijające się później kwiaty żeńskie, zbudowane z pięciu płatków.
Rozmnażanie begonii
Rozmnażanie begonii nie jest trudne. Wystarczy ułamać liść tuż przy nasadzie i wsadzić do żyznego podłoża. Pamiętaj, by ziemia była cały czas wilgotna, ale nie mokra. Po kilku tygodniach sadzonki powinny się ukorzenić i być gotowe do posadzenia do gruntu lub większej doniczki.
Choroby begonii
Begonie są głównie narażone na dwie choroby grzybowe:
- mączniak – charakteryzuje się szarym nalotem na łodygach i liściach;
- szara pleśń – na ogonkach liściowych, liściach i kwiatach pojawiają się szare, szybko brązowiejące i powiększające się plamy.
Ich rozwojowi może sprzyjać uprawa roślin w dużym zagęszczeniu lub zbyt częste nawilżanie liści. Jeśli uda ci się zauważyć pierwsze objawy choroby, użyj fungicydów. Mocno zainfekowanych roślin niestety nie da się uratować.
Czy begonie są trujące?
Begonie, choć piękne, mogą być niebezpieczne dla zwierząt. Skubanie liści begonii może wywołać u czworonoga podrażnienia przełyku, intensywne ślinienie się, trudności z przełykaniem oraz wymioty.
SOS dla zwierzaka 🚑
Jeśli Twój kot lub pies zjadł kawałek begonii, natychmiast zabierz go do weterynarza. Weź ze sobą nadgryzioną część rośliny, aby specjalista mógł ocenić, ile trucizny przyjął zwierzak. Jeśli nie możesz udać się do lecznicy, skontaktuj się z weterynarzem telefonicznie i zapytaj, co możesz zrobić. Lekarz może zalecić wywołanie wymiotów u zwierzaka lub podanie mu specjalnej karmy przyspieszającej regenerację żołądka.
Gdzie kupić begonie?
Begonie można kupić w każdej kwiaciarni czy sklepie ogrodniczym, szczególnie wiosną, gdy zaczynają kwitnąć. Są często kupowane jako rośliny ozdobne na balkon czy taras. Ich cena nie jest wysoka, zwykle można je kupić za kilkanaście złotych.
Bez względu na to, czy kupujesz begonie do domu, czy ogrodu, na pewno ich kwiaty będą ozdabiać wybrane przez ciebie miejsce przez długie miesiące. To wdzięczne rośliny, którym wystarczy poświęcić minimum uwagi, by pięknie rosły.
Najczęściej zadawane pytania
Czy begonia przezimuje w domu?
Begonie zimują w temperaturach 3–10°C. Nie jest to możliwe w ogrzewanym pomieszczeniu, ale w piwnicy lub na ocieplonym strychu – jak najbardziej.
Które begonie są wieloletnie?
Wszystkie begonie są wieloletnie w gorących strefach klimatycznych. W polskich warunkach mówi się tak o begonii bulwiastej, która nie jest co prawda odporna na mróz, ale można jej pomóc przezimować.
Jak dbać o begonie w domu?
Podlewaj je odstaną wodą o temperaturze pokojowej, kiedy powierzchnia ziemi przeschnie. Dbaj, aby powietrze było wilgotne, ale nie zraszaj begonii. Od wiosny do końca kwitnienia używaj nawozu, np. jednorazowo granulek o przedłużonym działaniu lub co 2–3 tygodnie wieloskładnikowego nawozu płynnego.
Co zrobić z begonią po przekwitnięciu?
Usuwaj przekwitnięte kwiaty, aby roślina miała szansę wypuścić kolejne. Gdy wszystkie kwiaty przekwitną, ułóż bulwy w ażurowej skrzynce i zasyp je torfem lub piaskiem. Przechowuj w suchym i chłodnym pomieszczeniu aż do marca.
Czy begonia lubi słońce?
Begonie stale kwitnące wolą przebywać w półcieniu, ale poradzą sobie także na słońcu. Z kolei begonie bulwiaste nie tolerują bezpośredniego słońca.