• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Kwiaty doniczkowe

Jak uprawia się frezje w doniczce? Rozmnażanie, sadzenie i pielęgnacja frezji ogrodowej

8 czerwca, 2022
frezje w doniczce

Frezje są roślinami, które w polskim klimacie trudno znoszą uprawę ogrodową. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest traktowanie jej jako ozdobnej rośliny domowej. Sprawdź nasze sposoby na frezje w doniczce!

Z tego artykułu dowiesz się:
1 W jakich warunkach frezja kwitnie?
2 Jak sadzić cebulki frezji?
3 Sadzenie i pielęgnacja frezji w doniczce
3.1 Czy frezję można sadzić wiosną?
4 Frezje w doniczce czy frezje w ogrodzie?
4.1 Jakie stanowisko będzie odpowiednie dla frezji?
5 Kiedy frezja kwitnie?
6 Jak prawidłowo podlewać i nawozić frezje w doniczce, aby kwitnienie przebiegało efektownie?
6.1 Prawidłowe zimowanie frezji

Frezje w doniczce mogą być uprawiane zarówno w domu, jak i na balkonie. Dzięki prawidłowej pielęgnacji oraz starannemu nawożeniu mają szansę regularnie oraz obficie kwitnąć. Gdy się ją odpowiednio zimuje, okres kwitnienia może wystąpić dwukrotnie w ciągu roku. Sadzenie, pielęgnacja oraz domowa uprawa frezji nie są bardzo trudne, lecz warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

W jakich warunkach frezja kwitnie?

Frezja jest rośliną bulwiastą, a jej kwiaty charakteryzują się piękny zapachem. Doskonale sprawdza się nie tylko w uprawie, lecz także w bukieciarstwie. Ze względu na słodki zapach wiele osób decyduje się na uprawę frezji w ogrodzie.

Warto jednak wybrać uprawę doniczkową. Jest to znacznie prostszy sposób. Nawet jeśli w okresie letnim donice znajdują się na balkonie lub tarasie, z łatwością można zabrać je do wnętrza mieszkania, gdy temperatura gwałtownie spada.

Przechowywanie frezji w domu pozwala na uchronienie jej przed negatywnymi skutkami przemrożenia. Jest to roślina bardzo wrażliwa na chłód, przez co dość łatwo jest ją zniszczyć.

Jak sadzić cebulki frezji?

Donice, w których umieszczane będą bulwy frezji, powinny mieć dość sporą średnicę. Minimalna wielkość to około 30 centymetrów. W taki pojemnik można włożyć 5 cebul.

Podłoże odpowiednie dla uprawy frezji w doniczce powinno być żyzne i przepuszczalne. Gleba nie może być nadmiernie zbita i ciężka. Dodatkowo należy wykonać otwory w doniczce tak, aby nadmiar wilgoci mógł swobodnie odpłynąć. Warto także pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej warstwy drenażowej. Może być ona wykonana z różnych materiałów, np. drobnych kamyków lub potłuczonej ceramiki. Kluczowe jest zachowanie przestrzeni do odprowadzania wilgoci.

Zobacz także
Paproć dawalia – tropikalna roślina, której kłącza przypominają nogi pająka.

Sadzenie i pielęgnacja frezji w doniczce

Bulwy powinno się umieszczać na głębokości około 5 centymetrów. W pierwszym okresie roślinę należy obficie podlać. Najlepszy okres na sadzenie frezji doniczkowej to przełom sierpnia i września. Dzięki temu w miesiącach jesiennych roślina będzie mogła się ukorzenić, a na początku zimy pojawią się pierwsze liście. Dzięki temu na wiosnę frezja zakwitnie.

Kluczową kwestią w pierwszych miesiącach od posadzenia frezji jest przechowywanie jej w chłodnym, lecz dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu. Najlepiej, aby temperatura nie przekraczała 15 stopni.

Po pojawieniu się pierwszych liści należy lekko zwilżyć podłoże.

Czy frezję można sadzić wiosną?

Istnieje metoda zakładająca bardziej naturalny harmonogram kwitnienia oraz sadzenia. W sytuacji, gdy cebula zostanie umieszczona w podłożu wiosną, najlepiej w kwietniu lub maju, pierwsze kwitnienie przypadnie na okres letni. W ten sposób kwitnie frezja sadzona bezpośrednio w glebie.

Tego terminu można przestrzegać także w przypadku roślin tarasowych i balkonowych. W takim przypadku frezję należy zimować po zakończonym okresie kwitnienia. Konieczne jest wtedy usunięcie liści i przeniesienie doniczki do pomieszczenia o stałej, chłodnej temperaturze.

Podczas zimowania frezja musi mieć stały dostęp do światła słonecznego.

Frezje w doniczce czy frezje w ogrodzie?

Doniczkowa uprawa frezji wymaga przestrzegania kilku zasad, zwłaszcza w okresie zawiązywania pąków kwiatowych. Wtedy należy pamiętać o utrzymywaniu chłodnej temperatury i zapewnianiu odpowiedniej ilości światła słonecznego.

W przypadku chęci uprawy frezji w ogrodzie konieczne jest stosowanie szczegółowej pielęgnacji. Wynika to przede wszystkim z dużej wrażliwości frezji na mróz.

Sadzonki umieszczone na przełomie kwietnia i maja, jeśli wystąpią jakiekolwiek przymrozki, prawdopodobnie nie przetrwają. Nawet jeśli temperatura spadnie poniżej 6–7 stopni, frezja może obumrzeć.

Jakie stanowisko będzie odpowiednie dla frezji?

Frezja w ogrodzie powinna być dokładnie osłonięta od wiatru, lecz nie od słońca. Dodatkowo należy pamiętać o umiarkowanym podlewaniu. Roślina ta nie radzi sobie dobrze zarówno z suszą, jak i zalaniem bulwy.

Zobacz także
Dracena Sandera – szczęśliwy bambus, który wcale nie jest bambusem

Warto także ściółkować frezję uprawianą w ogrodzie, a w przypadku osiągnięcia znacznej wysokości, także o stosowaniu odpowiednich podpórek.

Jeśli jednak frezja w ogrodzie się przyjmie, powinna kwitnąć długo i obficie. Po tym okresie należy poczekać, aż liście opadną. Wtedy bulwę należy wykopać z ziemi, osuszyć i w ten sposób przechować do następnego sezonu.

Kiedy frezja kwitnie?

Frezje prawidłowo zasadzone i pielęgnowane powinny zakwitnąć wiosną lub latem, w zależności od pory sadzenia. Jeśli są to rośliny ogrodowe, jedynym dobrym momentem na umieszczenie bulw w podłożu jest wiosna. Tym samym obfite kwitnienie przypadnie najprawdopodobniej na lipiec.

Frezje w doniczce również można sadzić wiosną, lecz ze względu na większą kontrolę nad temperaturą otoczenia, poprawnym terminem jest także wczesną jesień.

W takim przypadku pierwsze kwiaty można obserwować już w pierwszych miesiącach wiosny.

Jak prawidłowo podlewać i nawozić frezje w doniczce, aby kwitnienie przebiegało efektownie?

Prawidłowa i skrupulatna pielęgnacja frezji w doniczce pozwala cieszyć się pachnącymi, obfitymi kwiatami.

Choć tuż po zasadzeniu roślina ta wymaga chłodnego stanowiska, w czasie kwitnienia należy przenieść ją do pomieszczenia o stałej temperaturze, najlepiej około 20 stopni.

Frezje w doniczce najlepiej podlewać wodą przegotowaną i odstaną. Warto skorzystać z konewki o wąskiej szyjce, ponieważ niezalecane jest moczenie liści.

Konieczne jest także odpowiednie nawożenie. Najlepiej wybrać preparaty bogate w potas. Optymalna częstotliwość w okresie wzrostu to raz na 4 tygodnie.

Prawidłowe zimowanie frezji

Frezje w doniczce po zakończonym kwitnieniu należy zabezpieczyć na zimę. Dzięki temu możliwe będzie ponowne posadzenie w następnym sezonie.

Kluczowe jest stopniowe ograniczenie podlewania aż do całkowitego zaprzestania. Proces ten trwa zwykle około kilku tygodni.

Następnie bulwy należy ostrożnie wyjąć z ziemi. Po usunięciu części naziemnych roślinę należy osuszyć i przechowywać do wiosny w suchym, umiarkowanie chłodnym pomieszczeniu. Świetnie sprawdzają się także drewniane skrzynie.

Zobacz także
Z miłości do przeszłości – trzykrotka, czyli kwiat, który znów jest w modzie

Frezje w doniczce to efektowne rośliny o pięknych, pachnących kwiatach. Ich domowa uprawa jest znacznie łatwiejsza niż ogrodowa. Stosując się do kilku uniwersalnych zasad, można cieszyć się kwitnieniem frezji przez kilka sezonów.

Zobacz także:
  • Frezja – uprawa i odmiany delikatnej rośliny
  • Bluszcz pospolity, nazywany także Hedera helix, to doskonała roślina do uprawy doniczkowej i ogrodowej. Sprawdź, jak uprawiać bluszcz doniczkowy!
  • Jasnota plamista – charakterystyka, pielęgnacja i uprawa. Która odmiana będzie najlepsza jako roślina ozdobna?
  • Epiphyllum – jak pielęgnować i uprawiać roślinę z tego rodzaju?
  • Cyklamen – rodzaj bylin uprawianych na parapecie i w gruncie
  • Jak dbać i pielęgnować roślinę, jaką jest Ficus pumila?
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Karol Kruk
Karol Kruk

Pracownik sezonowy w ogrodzie botanicznym w Poznaniu. Jego sumienność i dążenie do osiągnięcia jak najlepszych efektów pozwala mu szybko poszerzać swoją wiedzę botaniczną. Doświadczenie z roślinami nabierał już od najmłodszych lat obserwując swoich rodziców pracujących w ogrodzie.

Previous Post Tarczownica tarczowata – charakterystyka, pielęgnacja i uprawa. Sadzonki Darmera peltata w warunkach ogrodowych.
Next PostKoniczyna biała – charakterystyka, siew i uprawa roślin miododajnych. W jakim celu stosuje się koniczynę czerwoną i koniczynę rozesłaną?

Zobacz także

pelargonia rabatowa

Pelargonia rabatowa – roślina do ogrodu i na słoneczny balkon

21 grudnia, 2021
anturium andreego

Anturium Andreego – ta roślina doniczkowa upiększy twoje mieszkanie

21 grudnia, 2021
cissus australijski

Cissus australijski – charakterystyka, pielęgnacja, uprawa. Jak uprawiać i podlewać pnącza w doniczce?

8 czerwca, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • Jaka piła spalinowa najlepiej się sprawdzi do samodzielnego użytku? Na te parametry zwróć uwagę.

    5 lipca, 2022
  • brzoza omszona

    Brzoza omszona – najważniejsze informacje o Betula Pubescens

    5 lipca, 2022
  • pluskwica

    Pluskwica groniasta – uprawa, właściwości lecznicze i inne najważniejsze informacje w jednym miejscu

    5 lipca, 2022
  • Dereń rozłogowy

    Dereń rozłogowy – uprawa i charakterystyka odmiany Cornus sericea?

    5 lipca, 2022
  • Krasnokwiat

    Krasnokwiat znowu modny – uprawa, rozmnażanie i inne najważniejsze informacje o kwiecie tylko u nas!

    5 lipca, 2022
  • mietelnik

    Mietelnik żakula – charakterystyka, uprawa i rozmnażanie Kochia scoparia!

    5 lipca, 2022
  • Rdest wężownik

    Rdest wężownik – pielęgnacja, rozmnażanie i uprawa Polygonum bistorta

    5 lipca, 2022
  • jodła hiszpańska

    Jodła hiszpańska – uprawa i podstawowe informacje na temat Abies pinsapo!

    5 lipca, 2022
  • szczaw polny

    Szczaw polny – podstawowe informacje o Rumex acetosella

    5 lipca, 2022
  • wiąz syberyjski

    Uprawa, przycinanie i pielęgnacja Ulmus pumila. Wiąz syberyjski to idealna roślina na cudowny żywopłot!

    5 lipca, 2022
  • wilczomlecz groszkowy

    Wilczomlecz groszkowy – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie i rozmnażanie

    5 lipca, 2022
  • Bodziszek wspaniały

    Bodziszek wspaniały – uprawa i pielęgnacja Geranium Magnificum

    5 lipca, 2022
  • Łuskiewnik różowy

    Łuskiewnik różowy – ciekawostki, uprawa i rozmnażanie Lathraea squamaria

    5 lipca, 2022
  • Macierzanka zwyczajna

    Macierzanka zwyczajna – uprawa, właściwości lecznicze i najważniejsze informacje o Thymus pulegioides l.

    5 lipca, 2022
  • Dmuszek jajowaty

    Dmuszek jajowaty – jak uprawiać ozdobną roślinę w swoim ogrodzie? Praktyczne wskazówki i informacje na temat lagurus ovatus

    5 lipca, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.