Frezje to piękne kwiaty z kielichowatym kwiatostanem. Ich uprawa jest nieco skomplikowana, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz je mieć w swojej kolekcji roślin. Sprawdź, jakie wymagania ma frezja.

Frezja to subtelny kwiat, który idealnie nadaje się do bukietów i ozdabiania pomieszczeń. W doniczce kwitnie długo i dobrze się prezentuje. Jej zniewalający zapach będzie unosił się w całym pomieszczeniu. Przeczytaj i dowiedz się, jakie ma potrzeby i jak o nią dbać.

Krótkie przedstawienie frezji

Frezja (Freesia) to roślina bulwiasta z rodziny kosaćcowatych. Jej naturalne środowisko to rejony południowej Afryki, a dokładnie Przylądek Dobrej Nadziei. Dziko rosnące kwiaty frezji nie są aż tak zachwycające. Frezja uprawiana w ogrodach to krzyżówka oryginalnych roślin, nazywana frezją ogrodową. Dzięki temu jej walory zostały uwypuklone. Hodowla została zapoczątkowana na terenie Niderlandów.

Wygląd frezji

Frezja nie jest zimującym kwiatem. Roślina jest luźna i wzniesiona. Osiąga do 45 cm wysokości. Jej łodyga jest powyginana, zielona. Ma wąskie, sztywne i mieczykowate liście.

Kwiaty frezji są delikatne i niezwykle dekoracyjne. Kwiatostan ułożony jest w dzwon łukowato wygięty. Barwa kwiatu zależy od odmiany. Aktualnie dostępne są różnorodne kolory rośliny: biały, niebieski, żółty, liliowy, czerwony i różowy. Spotkasz również odmiany cieniowane.

Bulwy frezji są stożkowe lub jajowate. Mają jasnobrązowy kolor i pokryte są suchymi łuskami, które tworzą się u nasady ubiegłorocznych liści. Najwyżej umiejscowiony pąk na bulwie przekształca się w nową roślinę, a reszta rozwinie się jako bulwki. Wykorzystaj je później do rozmnażania.

Niesamowity zapach

Woń frezji zależy od wybranego gatunku. Najmocniej pachnie frezja biała, a najdelikatniej niebieska. Intensywność zapachu zmienia się, jednakże to nadal świeży, lekko pieprzny zapach.

Odmiany frezji

Najpopularniejsze odmiany frezji to:

  •  „Miranda”;
  •  „Everett”;
  •  „Blue”;
  •  „Wintergold”;
  •  „Magic”;
  •  „Micheli”;
  • „Super freesia”.

Sadzenie

Uprawa frezji do najprostszych nie należy. Początkujący ogrodnik może napotkać trudności podczas początkowych tygodni uprawy. Sadzić możesz je na 2 sposoby: z nasion i z cebulek kwiatowych.

Wysadzanie z nasion

Frezje z nasion zostaną z tobą na dłużej. Ponadto wybierając nasiona do uprawy, masz pewność, że nie są niczym zainfekowane. Nasiona należy wysiać wiosną, od marca do maja. Wysadzanie z nasion lepiej nada się do donic, ponieważ możesz wtedy kontrolować temperaturę otoczenia. Po posianiu frezji należy przykryć ją warstwą torfu lub ziemi. Kwiaty lepiej rosną w ciemności.

Temperatura około 20°C wymagana jest aż do uzyskania 6 liści. Aby przyśpieszyć pojawienie się pierwszych liści, przenieś ją do pomieszczenia o temperaturze 5–8°C na okres 4 tygodni. Po tym czasie należy ją zwiększyć do 12–15°C. Tak rozwiniętą roślinę możesz latem przesadzić do ogrodu lub pozostawić w doniczce.

Sadzenie za pomocą bulw

Korzystanie z cebulki frezji, również jest dobrym pomysłem na zasadzenie kwiatu ciętego. Przed zakupem i posadzeniem bulwy sprawdź, czy jest odpowiednio sucha. Nawet lekko wilgotna cebula szybko zgnije. Ocenisz to po jej kolorze, powinien być jasnobrązowy, beżowy.

Bulwy najlepiej sadzić jesienią w szklarni na przełomie września i października. Osłonięte przed mrozem mogą zakwitnąć już w lutym. Przed posadzeniem cebulek, zasil glebę obornikiem dla lepszego efektu. Aby przyśpieszyć kwitnienie, możesz nabyć lub samodzielnie spreparować cebulki. Polega to na 4-tygodniowym schładzaniu bulwy do 14°C. Tak przygotowane sadzonki zasadź w lipcu i sierpniu.

Wymagania uprawowe

Frezja nie jest łatwym kwiatem. Aby pięknie prezentowała się w doniczce lub w ogrodzie, koniecznie musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Zbyt duża lub zbyt mała ilość wody nie zadziała na nią korzystnie. Również rodzaj gleby będzie miał wpływ na jej rozrost.

Stanowisko

Frezje najlepiej uprawiać na stanowisku słonecznym, ale w delikatnie chłodnym podłożu. Jest to ważne w pierwszych fazach rozwoju. Dlatego najłatwiej początkowo zasadzić ją w donicy, a dopiero po rozwinięciu przesadzić ją do podłoża nie wcześniej niż w maju.

Odpowiednia temperatura

W kwestii temperatury frezja jest niesamowicie wymagająca. Jej stopień zależy od rozwoju kwiatu i miejsca posadzenia. Podczas sadzenia frezji z bulw, temperatura jest różnorodna. Preparowane bulwy powinny zostać zasadzone w temperaturze 18–20°C. Po 6-8 tygodniach, gdy sadzonki zaczną wschodzić, obniż ją do 10–13°C. Miesiąc przed zakwitaniem, powinna wynosić 16–18°C, a w momencie ukazania się pąków 12–15°C. Przy zimowaniu muszą trochę przyschnąć w szklarni przy 18–20°C.

W momencie kwitnienia frezji w doniczce odpowiednia temperatura dla nasion to 1820°C. Przy wyższej temperaturze nasionka szybciej wykiełkują, po około 3 tygodniach. Po wykiełkowaniu należy ją zmniejszyć, a później ponownie zwiększyć.

Wymagania glebowe

Gleba dla frezji powinna być idealna. Nie może być zbyt przepuszczalna, wyłącznie żyzna i próchnicza. Obowiązuje w ogrodzie i w doniczce.

Podlewanie

Podlewanie frezji jest skomplikowane. Musisz sam określić, czy taka ilość wody dla niej będzie odpowiednia. Ziemia nie może być zbyt sucha ani zbyt mokra. Frezje nie czują się dobrze w mokrej i suchej glebie. Zaleca się, aby podlewać ją raz na tydzień w normalne dni, a w czasie upalnego lata 2 razy na tydzień.

Nawożenie

Nawóz do frezji powinien mieć podwyższoną ilość potasu. Jeśli odpowiednio przygotowałeś podłoże przed zasadzeniem frezji, nie musisz dodawać porcji nawozu.