Obornik to popularnie stosowany nawóz, który sprawdzi się w uprawie bardzo wielu roślin. Sprawdź, w jakiej formie można go spotkać oraz jak bezpiecznie i skutecznie korzystać z niego we własnym ogrodzie.
Obornik bydlęcy większości z nas nie kojarzy się zbyt dobrze. Tymczasem zarówno rolnicy, jak i osoby, które pasjonują się ogrodnictwem dobrze wiedzą, że obornik jest doskonałym naturalnym nawozem organicznym. W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się go w uprawie roślin organicznych. Jeżeli chcesz spróbować nawozów naturalnych, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego o oborniku.
Rola obornika w ogrodzie
Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym dokładnie jest obornik. W istocie jest to nic innego, jak tylko odchody zwierząt gospodarskich wymieszane ze ściółką. Oczywiście odchodów nie stosuje się zaraz po ich wydaleniu. Muszą one mieć czas na przefermentowanie. Wówczas powstaje wydajny oraz wielofunkcyjny nawóz, który wyróżnia się licznymi zaletami. Spośród nich wymienić można między innymi:
- odkwaszane gleby;
- poprawa struktury podłoża;
- tworzenie dobrych warunków dla spulchniających glebę dżdżownic;
- obecność zawartych w nim mikroorganizmów prowadzi do reakcji chemicznych, które pozwalają roślinom na pobieranie większej ilości składników odżywczych.
Co ciekawe obornik uznawany jest za nawóz pełny. Oznacza to, że w jego składzie znajdują się wszystkie pierwiastki potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin. Są to między innymi:
- azot;
- potas;
- fosfor;
- wapń;
- magnez.
Obornik – w jakich formach jest dostępny?
Częstym widokiem na wsi są góry obornika zwierzęcego, który fermentuje na polach lub w specjalnych miejscach na tyłach gospodarstw. Nawóz musi być przekompostowany. Ten proces eliminuje z niego nadmiar azotu, który jest niebezpieczny dla roślin. Pozwolą także usunąć jaja owadów, przede wszystkim nicieni.
Oczywiście jeżeli chcesz skorzystać z niego w swoim ogrodzie nie musisz uciekać sie do takiej formy. W sklepach ogrodniczych dostępne są oborniki granulowane. Suszony obornik jest całkowicie bezpieczny, skuteczny w działaniu a jego bardzo istotną zaletą jest to, że nie posiada nieprzyjemnego zapachu, którym wyróżnia się świeży.
Nawożenie roślin obornikiem
Obornik jest bardzo uniwersalny. Można wykorzystać go do nawożenia bardzo różnych organizmów – od roślin ozdobnych przez drzewa po owoce i warzywa. Dobrze rozłożonym obornikiem zasilamy gleby w okresie jesiennym. Lekkie gleby powinno się nawozić raz na 2-3 lata a te cięższe i gliniaste raz na 4 lata.
Kiedy i w jakich okolicznościach stosować obornik?
Nawożenie roślin owocowych
Właściwości obornika często wykorzystywane są przez sadowników. Drzewa i krzewy owocowe często lubią ten rodzaj nawozu. Stosujemy go jeszcze przed zasadzeniem roślin. Te, które już rosną trzeba raz na jakiś czas podsypań ściółką z dodatkiem obornika.
Nawożenie roślin warzywnych
Nie ma żadnych przeszkód, aby nawozić skoncentrowanym obornikiem rośliny warzywne. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie lubią taką formę zasilania! Wszelkiego rodzaju strączki lepiej nawozić zupełnie innym rodzajem nawozu. Z kolei niektóre rośliny lepiej rosną w „starszym” niż w świeżo zastosowanym oborniku.
Nawóz ten podczas leżenia w ziemi na różnych etapach oddaje do gleby inne składniki odżywcze. Co do zasady zaleca się więc, aby na glebie zasilonej tym rodzajem nawozu co sezon wysiewać inne rośliny. W ten sposób nasz im szansę na wykorzystanie wszystkich cennych pierwiastków oraz ważnych dla rozwoju soli mineralnych.
W pierwszym sezonie po zasileniu gleby obornikiem zaleca się wysianie roślin kapustnych. Będą to na przykład:
W kolejnych latach możesz już zasadzić:
- warzywa cebulowe (np. por, czosnek);
- warzywa psiankowate (np, pomidor, papryka);
- warzywa korzeniowe (np. marchew, burak);
- warzywa wieloletnie (np. chrzan).
Podsumowanie
Obornik to wszechstronny nawóz, który pomoże ci w uprawie bardzo wielu różnych rodzajów roślin. Warto jednak pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa i wybierać taki o sprawdzonym pochodzeniu. Żeby zwierzęce odchody mogły przemienić się w nawóz, musi nastąpić rozkład. Najlepszym rozwiązaniem może więc okazać się kupno dobrej jakości granulowanego obornika w jednym ze sklepów ogrodniczych. W ten sposób zyskujesz pewność co do jego jakości i bezpieczeństwa.